Rak piersi i seks: czy nowotwór niszczy życie seksualne? [PODCAST]

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Seks jest ważnym elementem naszej codzienności. Wpływa na nasze samopoczucie i obraz samego siebie. Jakie zmiany w sferze intymnej niesie ze sobą choroba nowotworowa i jej leczenie? Czy rak piersi może powodować niechęć do seksu? Jak długo kobieta może doświadczać skutków ubocznych terapii onkologicznej? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela dr n. med. Monika Łukasiewicz, ginekolożka, endokrynolożka, seksuolożka, autorką książki „Seks bez cycków, czyli seks dobrze zaprojektowany” oraz założycielka Fundacji dla Kobiet.

Rak piersi i seks: temat wciąż jest otoczony tabu

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Czy warto rozmawiać z pacjentem onkologicznym na tematy związane z seksualnością oraz czy istnieje możliwość zapobiec wpływowi raka piersi na nasze życie i sferę seksualną?

Monika Łukasiewicz, ginekolog-seksuolog: To pytanie jest oczywiste. Bez wątpienia, konieczne jest prowadzenie rozmów na temat seksualności z każdym pacjentem, niezależnie od płci. Prawdopodobnie jednak częściej takie rozmowy mają miejsce z mężczyznami. Kiedy mówimy o różnych powikłaniach, zaburzeniach czy chorobach onkologicznych, to zauważalna jest ta dysproporcja. 

Niestety, jeśli chodzi o kobiety, temat ten wciąż jest otoczony tabu. Druga część pytania dotyczy możliwości zapobiegania problemom poprzez prowadzenie takich rozmów. Jeśli znamy źródło problemu i mamy świadomość, że istnieje, to czasami możemy złagodzić skutki terapii onkologicznej dla sfery seksualnej. To jest osiągalne. Pacjentka, która zdaje sobie sprawę, że może napotkać na problemy seksualne, może, o ile tylko zechce, skonsultować się z seksuologiem lub psychologiem. 

Uważam, że to właśnie jest istotne w leczeniu onkologicznym – nie zaniedbywać również sfery seksualnej. To jest ważne, ponieważ udane życie seksualne i ogólnie zdrowie seksualne wpływają na naszą jakość życia, na naszą motywację do życia i stanowią integralną część naszego bytu. 

Zobacz też: Przepis na zdrowie Ann: Męskie nowotwory: rak jądra, prostaty, prącia i pęcherza [ROZMOWA WIDEO]

Gdy choroba odbiera naszą seksualność

Jakie są typowe obawy oraz problemy, które pacjentki zgłaszają w związku z ich życiem seksualnym podczas diagnozy i leczenia raka piersi? 

W kontekście raka piersi, istnieje również aspekt związany z utratą pewnego organu seksualnego, czyli piersi. Przykładowo, mastektomia lub zniekształcenia piersi, mogą odebrać to, co było dla nas źródłem radości w życiu seksualnym. To, co stanowiło część naszego ciała, staje się nagle zagrożeniem dla życia. Jednakże, to nie jest jedyny wpływ na sferę seksualności. Należy też zwrócić uwagę na skutki chemioterapii oraz ogólny wpływ terapii na pacjentkę, szczególnie w przypadku raka piersi.

Przyjrzyjmy się teraz skutkom chemioterapii. Chemioterapia wpływa na sferę seksualności w różne sposoby. Przede wszystkim, w trakcie chemioterapii może dojść do obniżenia pożądania seksualnego. Dodatkowo, dochodzi do zmian w obrębie pochwy, co prowadzi do zwiększonej suchości pochwy oraz odczuwania zwężenia w tym obszarze. Te zmiany sprawiają, że stosunek płciowy staje się bolesny. Należy zrozumieć, że jeśli seks staje się bolesny, to naturalnie maleje pożądanie, ponieważ unikamy działań, które nas bolą. W związku z tym mamy tutaj zarówno wpływ na pożądanie, jak i na podniecenie seksualne.

Podczas rozmowy specjalista udzielił odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jakie są typowe problemy seksualne pacjentek z rakiem piersi?
  • Jak długo kobieta może doświadczać skutków ubocznych terapii onkologicznej?
  • Czy kobieta po nowotworze może wrócić do poprzedniej aktywności seksualnej?
  • Czy istnieją sposoby, aby wspierać partnerów pacjentek w trakcie procesu leczenia i rehabilitacji, aby zachować intymność w związku?
  • Czy kobieta po raku piersi nadal może zostać matką? Jak można zachować płodność i do kogo powinna się zwrócić pacjentka w tym celu?

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *