Przepis na zdrowie Ann: Męskie nowotwory: rak jądra, prostaty, prącia i pęcherza [ROZMOWA WIDEO]

– Mężczyźni najczęściej ignorują objawy nowotworów. Nawet jeśli zauważą, że z ich organizmem dzieje się coś niedobrego, czekają, aż złe samopoczucie i ból miną. To bardzo złe myślenie – mówił urolog dr n. med. Krzysztof Tupikowski podczas rozmowy, która odbyła się w ramach cyklu „Przepis na Zdrowie Ann”.

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Zdrowie: Jakie męskie nowotwory występują najczęściej?

dr n. med. Krzysztof Tupikowski: Najczęstszym nowotworem u mężczyzn jest rak gruczołu krokowego, zwany też rakiem prostaty. To nowotwór, który występuje raczej u panów dojrzalszych, po 50 – 55 roku życia. W pierwszej dziesiątce męskich nowotworów znajdują się także rak pęcherza moczowego oraz rak nerki. W grupie wiekowej 15- 35 lat najczęstszym nowotworem jest rak jądra.

Wszystkie wymienione nowotwory dają podobne objawy, czy charakteryzują się je osobliwe symptomy?

Wspólnym objawem jest to, że mężczyźni najczęściej ignorują objawy. Nawet jeśli zauważą, że z ich organizmem dzieje się coś niedobrego, czekają, aż złe samopoczucie i ból miną. A do lekarza przychodzą zwykle wtedy, gdy choroba jest w stadium bardziej zaawansowanym. Objawy można zauważyć oczywiście wcześniej.

Jakie to objawy w przypadku raka jądra?

Niepokojące powinny być guzki i stwardnienia w jądrach – mężczyzna powinien je regularnie badać, aby móc wyczuć ewentualne zmiany. Po drugie uczucie dyskomfortu może pojawić się także w mosznie – mężczyzna ma wrażenie, jakby coś jego ciągnęło.

A rak pęcherza moczowego? Jak się objawia?

Jeśli chodzi o raka pęcherza, pierwszym objawem jest krwiomocz – krew, którą widzimy w moczu gołym okiem, a także przewlekła obecność krwinek moczu. Można ją stwierdzić w badaniu ogólnym moczu – świadczy o niej obecność erytrocytów.

Podobno z wymienionych nowotworów najbardziej podstępny jest rak prostaty.

Tak, ponieważ nie daje objawów we wczesnym etapie choroby, lecz dopiero wtedy, gdy jest ona zaawansowana. Aby go zdiagnozować, trzeba wykonać badanie PSA, jednak ono nie jest jedynym wskaźnikiem. Pacjent powinien zgłosić się również badanie do urologa, który wykona badanie per rectum.

Kiedy mężczyzna powinien zgłosić się na badanie PSA?

Zasadniczo po 50 rokiem życia, ale bywają takie sytuacje, gdy stężenie PSA trzeba zbadać wcześniej. Choćby wtedy, gdy w rodzinie danego mężczyzny występował ten trudności. Albo jeśli występują u niego objawy ze strony układu moczowego – trudności w oddawaniu moczu, pojawienie się krwi w moczu.

Inne wątki poruszone podczas rozmowy:

  • Kiedy mężczyzna powinien udać się do urologa?
  • Dlaczego mężczyźni bagatelizują pierwsze objawy?
  • Nawyki, których nie lubią męskie narządy płciowe.
  • Nowotwór a sprawność seksualna.
  • Czy choroby nowotworowe pogarszają jakość nasienia? 
  • Samobadanie jąder – jak je wykonać.

O ekspercie:

dr n. med. Krzysztof Tupikowski – specjalista urolog z wieloletnim doświadczeniem, związany z Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. Współpracuje z Fundacją Forum Mężczyzn.

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Sprawdź więcej rozmów ze specjalistami w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *