Podwójny podbródek – jak się go pozbyć?

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Zmagasz się z niechcianym podwójnym podbródkiem i chcesz się go pozbyć raz na zawsze? Drugi podbródek może wystąpić zarówno u osób o normalnej wadze, jak i z nadwagą, niezależnie od płci i wieku. Poznaj sposoby, dzięki którym zadbasz o podbródek! 

Podwójny podbródek może prowadzić do utraty pewności siebie 

Podwójny podbródek może być uciążliwym defektem kosmetycznym, który często prowadzi do utraty pewności siebie i poczucia własnej atrakcyjności. Nie zawsze wynika z nadwagi. Często związany jest z naszą postawą ciała i długotrwałym korzystaniem ze smartfonów. Przyczyny mogą być również genetyczne, co oznacza, że spalanie tkanki tłuszczowej z tego obszaru jest trudne.

Komórki tłuszczowe pod podbródkiem pełnią rolę zapasu organizmu na „czarną godzinę” i pomagają w regulacji temperatury ciała. Nawet po odchudzaniu, podwójny podbródek może pozostać, ponieważ składa się z tłuszczu brunatnego, który jest inny niż ten w innych częściach ciała. 

Co ciekawe, atleci często mają więcej tego typu tłuszczu niż osoby nieuprawiające sportu. Choć może to być „zdrowy” tłuszcz, pozbycie się go poprzez ćwiczenia jest dość wymagające.

Przyczyny powstania drugiego podbródka 

Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do jego powstania. Po pierwsze, nadmierna masa ciała może być jedną z głównych przyczyn. Gromadzenie się nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach szyi i twarzy może prowadzić do powstania drugiego podbródka. Z kolei zanik mięśni w okolicach szyi, wynikający na przykład z braku aktywności fizycznej lub starzenia się, może również sprzyjać jego powstawaniu. 

Ponadto, genetyka odgrywa istotną rolę – niektórzy ludzie mogą być bardziej predysponowani genetycznie do gromadzenia tłuszczu w tej okolicy. Dodatkowo, złe nawyki żywieniowe, takie jak spożywanie wysokokalorycznych, niezdrowych pokarmów, mogą przyczynić się do zwiększenia ilości tłuszczu w organizmie, w tym także w okolicach podbródka.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Ostatecznie, wiek także ma znaczenie – ze względu na naturalny proces starzenia się skóry i utratę elastyczności, może występować większe widoczne nagromadzenie tłuszczu w okolicach podbródka u starszych osób.

Podwójny podbródek: jak się go pozbyć?

Ćwiczenia są skutecznym sposobem na redukcję drugiego podbródka. Przyczyniają się one do ujędrnienia skóry, poprawy jej elastyczności oraz odmłodzenia wyglądu. Wykonywanie ćwiczeń ukierunkowanych na tę okolicę nie wymaga znaczącego wysiłku ani specjalistycznego sprzętu, dlatego są one dostępne dla każdego, kto chce poprawić wygląd swojego podbródka.

Istnieje wiele różnych ćwiczeń, które można wykonać, aby zadbać o tę okolicę. Jednym z nich jest oparcie się plecami o ścianę, wyprostowanie głowy w górę na 10 sekund, opuszczenie jej w dół na kolejne 10 sekund, a następnie powtórzenie ruchu skrętu głowy w lewo i w prawo przez kolejne 10 sekund. Powtarzanie tego ćwiczenia kilkanaście razy może przynieść pożądane efekty.

Kolejnym ćwiczeniem jest pochylenie głowy do tyłu, jak podczas mycia włosów u fryzjera, spojrzenie na sufit oraz ściśnięcie i rozluźnienie ust. Powtarzaj to ćwiczenie kilkanaście razy.

Do kolejnego ćwiczenia potrzebujesz malutkiej piłeczki z gumy. Należy włożyć ją pod brodę, a następnie regularnie dociskać i puszczać. 

Dodatkowo, wyraźne wymawianie samogłosek takich jak „A”, „O”, „E” może być pomocne. Regularne wykonywanie tego ćwiczenia przez kilka minut dziennie może przyczynić się do redukcji drugiego podbródka.Dieta pomoże zlikwidować drugi podbródek

Jeśli celem jest szybkie uzyskanie jak najlepszych efektów w redukcji drugiego podbródka spowodowanego nadmiarem kilogramów, niezbędne jest jednoczesne dbanie o dietę. Prawdą jest, że proces odchudzania wpływa proporcjonalnie na całe ciało. Niemożliwe jest skoncentrowanie się na jednej okolicy, takiej jak twarz, podczas utraty wagi. Dlatego też, aby skutecznie zmniejszyć ilość tłuszczu w okolicy podbródka, należy stosować zdrową dietę odchudzającą.

Wybór odpowiedniej diety odchudzającej, połączonej z regularnymi treningami cardio, może znacznie przyspieszyć proces redukcji tkanki tłuszczowej w całym ciele, w tym również w okolicach twarzy i podbródka. Przestrzeganie zdrowej diety, bogatej w warzywa, owoce, białka oraz zdrowe tłuszcze, a ograniczenie spożycia wysokokalorycznych, przetworzonych produktów, pomoże w zmniejszeniu masy ciała i poprawie ogólnego stanu zdrowia.

Podwójny podbródek a masaż

Skóra szyi jest znacznie bardziej podatna na proces starzenia niż skóra twarzy. Już od około 25. roku życia zaczyna tracić jędrność, głównie z powodu zmniejszonej produkcji kolagenu przez organizm. Pojawienie się drugiego podbródka często jest jedną z pierwszych oznak tego procesu. Jednakże regularne wykonywanie masaży szyi może pomóc w utrzymaniu skóry jędrnej oraz wzmocnieniu mięśni w okolicy podbródka, co zachowa młodzieńczy owal twarzy.

Masaż szyi najlepiej wykonywać podczas rytuału porannej i wieczornej pielęgnacji. Do tego celu możesz użyć tego samego kremu, który stosujesz na twarz. Delikatnie wmasowuj krem okrężnymi ruchami od dołu do góry szyi, korzystając z dwóch palców – wskazującego i środkowego. Nie zapomnij o bokach szyi, ponieważ skóra w tych miejscach jest szczególnie delikatna i wymaga uwagi.

Aby uzyskać lepsze efekty, możesz również delikatnie oklepywać podbródek dłonią i lekko szczypać go dwoma palcami. Taki masaż pobudzi krążenie krwi oraz zwiększy absorpcję składników odżywczych zawartych w kremie przez skórę. 

Kobieta wykonuje masaż twarzy rollerem.
Masaż szyi najlepiej wykonywać podczas rytuału porannej i wieczornej pielęgnacji; Fot. PH888/ Shutterstock.com

Gua sha i roller na podwójny podbródek

Masaż rollerem jest doskonałą opcją dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z masażem szyi. Roller jest wygodny i łatwy w użyciu, wystarczy delikatnie przesuwać go po szyi od dołu do góry. Kilka minut masażu rollerem dziennie może przynieść korzyści w poprawie jędrności i wyglądu skóry. Dodatkowo, przed masażem warto schować roller do lodówki, aby był chłodny podczas użytkowania. Zimny roller może zapewnić dodatkowe uczucie ukojenia, wygładzenia, napięcia i odprężenia.

Masaż szyi kamieniem gua sha, czyli naturalnym kamieniem o kształcie przypominającym płytę, cieszy się obecnie ogromną popularnością. Masaż ten działa silnie odmładzająco i polega na delikatnym skrobaniu nim skóry na szyi. Jest to masaż spokojny i delikatny, który wymaga subtelnych ruchów. W trakcie masażu należy delikatnie muskać szyję, unikając silnego ucisku i bólu. 

Po wykonaniu masażu, możliwe jest lekkie zaczerwienienie skóry, co jest zjawiskiem zupełnie normalnym i szybko zanika.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *