Masaż tajski dla każdego? Musisz o tym wiedzieć!

Autorka: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia

Masaż tajski koryguje wady postawy, redukuje bóle głowy, a nawet łagodzi bóle pleców. Zalet masażu tajskiego jest dużo więcej, ale ma on również wady. Nie wszyscy mogą skorzystać z takiego rodzaju masażu. Czym jest masaż tajski? W jakich sytuacjach jest niewskazany? Jakie są jego rodzaje i który wybrać? Na pytania odpowiadamy w Ann! Sprawdź, czy masaż tajski jest dla Ciebie.

Masaż tajski to starożytna technika lecznicza i wywodzi się z Tajlandii. Łączy w sobie akupresurę oraz techniki jogi. Ten masaż leczniczy odbywa się na macie ułożone na podłodze. Masażysta rozciąga całe ciało osoby masowanej poprzez różne techniki.

Ten rodzaj masażu jest sztuką relaksu i uzdrawiania. Masażyści polecają go osobom zmęczonym, borykającym się z dolegliwościami bólowymi, napięciem mięśni oraz dla tych, którzy mają problem ze snem.

Na czym polega masaż tajski?

Masaż ten jest masażem tkanek głębokich. Podczas niego masażysta uciska, naciąga i rozciąga poszczególne punkty na ciele. Używa przy tym nie tylko swoich dłoni, ale i również łokci, kolan czy stóp. To rodzaj masażu, w którym osoba masowana aktywnie w nim uczestniczy.

Masaż tajski klasyczny rozpoczyna się od krótkiej medytacji. Następnie masażysta przechodzi do technik podobnych do tych stosowanych w jodze. Mogą one obejmować skłony, skręty i rozciąganie. Wykonuje się je w powolnym tempie, ponieważ ważne jest, aby podczas masażu nie odczuwać bólu. Osoba masowana wchodzi w stan odprężenia.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o zdrowie już dziś!

Istotne jest by mieć luźny i wygodny strój. Terapeuta może też zastosować techniki akupresury. Polegają one na uciskaniu określonych punktów na ciele, aby wznowić przepływ energii, pobudzić nasz układ odpornościowy i nerwowy oraz ułatwić relaksację.

Tajski masaż klasyczny trwa od jednej do dwóch godzin. W zależności od potrzeb i preferencji osoby masowanej.Masaż tajski: rodzaje

Istnieją różne techniki stosowane w masażu tajskim. Najpopularniejszy to masaż klasyczny. Obejmuje głębokie uciskanie i lekki stretching całego ciała (w tym nóg, ramion i szyi). Wyróżnia się kilka rodzajów masaży:

  • olejkowy masaż tajski – masażysta używa specjalnego olejku, aby pomóc złagodzić napięcie i stres. Olejek pomaga również nawilżyć skórę.
  • masaż tajski z ziołami – masażysta używa mieszkanki ziół w torebkach do masażu ciała o właściwościach leczniczych,
  • tajska terapia stóp (refleksologia): ta technika koncentruje się na punktach nacisku na stopach, które są powiązane z różnymi częściami i organami ciała,
  • masaż tajski dla kobiet w ciąży – to specjalistyczny typ masażu tajskiego, który jest bezpieczny dla kobiet w ciąży; pomaga łagodzić bóle i dolegliwości związane z ciążą.

Każdy rodzaj masażu ma swoje korzyści i jest dostosowany do indywidualnych potrzeb. Wszystkie jednak dodają energii i pomagają pozbyć się zaburzeń emocjonalnych.

Mężczyzna podczas masażu tajskiego
W masażu tajskim osoba masowana bierze w nim czynny udział/ Jeanette Dietl, fot. Shutterstock

Klasyczny masaż tajski: wskazania

Z masażu tajskiego może skorzystać większość osób. Polecany jest osobom, które odczuwają napięcie mięśniowe, ból, ograniczenia w poruszaniu się, a nawet stres i zmęczenie.

Masaż tajski będzie dobrym wyborem dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Pozwoli pozbyć się dolegliwości bólowych pleców, czy napięcia w karku. Poprawi postawę i krążenie.

Wskazania do masażu tajskiego dedykowane są również do osób starszych. Masaż tajski może pomóc im w dolegliwościach związanych z wiekiem oraz poprawić ruchomość stawów. Warto zaznaczyć, że ten rodzaj masażu dobrze sprawdzi się u osób zestresowanych. Celem masażu jest również relaksacja i ukojenie umysłu.

Przed rozpoczęciem masażu tajskiego dobrze jest się skonsultować z lekarzem. Szczególnie gdy towarzyszą nam choroby przewlekłe.

Tajski masaż sportowy

Masaż tajski w sporcie polecany jest jako część regeneracji po intensywnym treningu. Jest również metodą profilaktyczną przeciw urazom. Tajski masaż sportowy to forma głębokiego masażu, obejmującego rozciąganie i prasowanie ciała, które może przynieść korzystne efekty dla sportowców.

Specjaliści zauważają, że masaż tajski może pomóc w poprawie elastyczności i zakresu ruchu, co jest kluczowe w wielu dyscyplinach sportowych. Przyczynia się do redukcji napięcia mięśni, co pomaga zapobiegać kontuzjom i leczyć istniejące urazy. Niektóre techniki stosowane w masażu tajskim mogą pomóc wzmocnić słabsze partie ciała, co może zapewnić dodatkową ochronę przed urazami. Masaż może pomóc w skoordynowaniu pracy różnych grup mięśniowych, co jest ważne w sportach wymagających dobrej równowagi.

Trzeba pamiętać, że masaż tajski musi być wykonywany przez wykwalifikowanego terapeutę z odpowiednim doświadczeniem w pracy ze sportowcami. Nie należy korzystać z masażu tajskiego bezpośrednio po kontuzji – w takim przypadku ważne jest dopuszczenie do optymalnego czasu gojenia.

Nie każdy rodzaj masażu tajskiego będzie odpowiedni dla wszystkich sportowców. Technikę masażu należy dostosować do potrzeb i dyscypliny sportowej.

Masaż tajski włączony do rutyny treningowej może przynieść wiele korzyści, jednak decyzja o zastosowaniu tej formy terapii musi być przemyślana i skonsultowana z osobami specjalizującymi się w medycynie sportowej.

Masaż tajski: przeciwwskazania

Jak przy każdych rodzajach masażu, tak przy tajskim istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonywania. Należą do nich choroby serca, przebyty zawał serca lub udar. Poza tym, kobiety w ciąży przed przystąpieniem do masażu tajskiego, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem.

Do listy przeciwwskazań należy przebyta operacja. Tym bardziej, jeśli miała one miejsce w okolicach brzucha, klatki piersiowej, czy pleców. By móc wykonać masaż rany powinny się dobrze zagoić, a stan ustabilizować. Osoby z poważnymi zmianami skórnymi, takimi jak: otwarte rany, owrzodzenia, czy ostry trądzik nie mogą skorzystać z masażu tajskiego. Choroby zakaźne również są przeciwwskazaniem do tego rodzaju masażu.

Przeciwwskazaniami są również: miażdżyca, osteoporoza, choroby nowotworowe, gorączka, osłabienie organizmu oraz choroba wrzodowa.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy możesz skorzystać z masażu tajskiego-koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *