
Dźwigają ciężar naszego ciała, chronią przed nadmiernym obciążaniem, pozwalają nam się przemieszczać, utrzymać równowagę, a także wykonywać aktywność fizyczną. Stopy to jedna z najważniejszych części ciała, którą – niestety – często zaniedbujemy. Tymczasem wystarczy zaledwie kilka minut dziennie, aby wzmocnić i rozluźnić stopy. Jak wykonać automasaż stóp w domu? Jakie korzyści z niego wynikają? I jak wykorzystać podczas masażu piłkę tenisową? Odpowiedzi znajdziesz w Ann!
Automasaż stóp – korzyści
Automasaż stóp ma tę zaletę, że możemy wykonać go samodzielnie w domu. Co więcej, nie potrzebujemy do jego wykonania drogiego sprzętu. Korzyści wynikające z automasażu są następujące:
- złagodzenie napięcia mięśniowego stopy
- poprawa krążenia krwi
- zmniejszenie bólu stopy.
Warto wiedzieć, że masaż stóp wpływa pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Masaż stóp wykonywany w domu relaksuje, a nawet zmniejsza stres.

Czytaj także: Stopy seniora – jak dbać i pielęgnować?
Dla kogo automasaż stopy?
Każdy z nas powinien poświęcić stopom kilka minut dziennie w domowym zaciszu. Niektórym osobom jednak masaż stóp jest szczególnie potrzebny. Przede wszystkim osobom otyłym lub zmagającym się z nadwagą, których stopy muszą dużo więcej dźwigać.
Kolejną grupą są osoby spędzające sporo czasu w pozycji stojącej. Z drugiej strony o masaż stóp powinny także zadbać osoby, które dużo siedzą np. w pracy. Jeśli masz obolałe nogi, nie zwlekaj! Sprawdź, jak możesz zadbać o swoje stopy.

Automasaż stóp z piłką tenisową
Do wykonania samodzielnego masażu stóp możemy wykorzystać np. piłeczkę tenisową. Wystarczy ustawić na niej stopę i przesuwać ją od palców do pięty. Masować należy także krawędzie stopy. Warto też pamiętać, że automasaż nie powinien sprawiać nam bólu. Jak długo wykonywać ćwiczenia? Najlepiej poświęcić od 3 do 5 minut na każdą stopę.
Masaż stóp – refleksologia
Innym rodzajem masażu jest refleksologia, która polega stymulowaniu określonych punktów na stopie. Poprzez odpowiedni masaż możemy pozytywnie wpłynąć na zdrowie całego organizmu. Jak wykonać tego typu masaż? Chwyć oburącz stopę, potem pociskaj punkty kciukiem. Na każdy punkt poświęć od 5 do 15 sekund.
Drewniany roller do stóp
Przydatnym i niedrogim narzędziem do masażu stóp jest również drewniany roller z wypustkami. Masaż z rollerem przyniesie ulgę zmęczonym stopom i sprawi, że poczujemy się zrelaksowani. Wykonuje się go w podobny sposób jak masaż z piłeczką. Wystarczy położyć stopę na drewnianym przyrządzie i przesuwać stopę w przód i w tył – od palców do pięty.

Automasaż stopy dla każdego
Automasaż można też wykonać w domu bez żadnego sprzętu. Wystarczy np. pougniatać stopy w różne strony przy pomocy własnych dłoni lub wprowadzić palce między palce stóp i delikatnie wykręcać je w każdą stronę.
Jaki jeszcze masaż można wykonać w obrębie stopy? Stopę obejmij obiema rękami, a następnie szczyp delikatnie skórę. Możemy również wykonać masaż samej pięty. Wystarczy objąć piętę w dłonie i wykonywać koliste ruchy. W ramach automasażu można też poruszać stawem skokowym.
Ćwiczenia dla stóp
Formą masażu mogą być również ćwiczenia, polegające np. na podnoszeniu wszystkich palców, opuszczaniu tylko palucha lub opuszczaniu wszystkich palców, omijając duży paluch. Do ćwiczeń można też wykorzystać np. monetę – położyć ja na podłodze i spróbować podnieść palcami stóp.
Technik masażu i ćwiczeń jest sporo, więc każdy może wybrać taką formę, jaka najbardziej będzie mu odpowiadać. Warto masować stopę zaledwie 5 minut dziennie! Dzięki temu zredukujemy ból i wzmocnimy podeszwy.
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Więcej ciekawych materiałów w Ann: