Naderwanie mięśnia brzucha – jak można uniknąć?

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Odczuwasz ból i dyskomfort, który zwiększa się przy siadaniu, kaszlu czy też kichaniu? To może być jeden z objawów naderwania mięśnia brzucha! Kontuzji tej nabawić może się zarówno amator uprawiających sport jak i zawodowiec. Jak jeszcze objawia się naderwanie mięśnia brzucha? Co pomoże uniknąć kontuzji? Odpowiada specjalista. 

Naderwanie mięśnia to jedna z najczęstszych kontuzji zarówno wśród sportowców amatorów, jak i zawodowców. W rzeczywistości stanowi około 55% wszystkich urazów występujących podczas zawodów sportowych w niemal każdej dyscyplinie.

Uszkodzenia mięśni: jakie są?

Uszkodzenia mięśni są powszechne zarówno wśród osób aktywnych fizycznie, jak i tych mniej aktywnych. Mogą przybierać różne formy i stopnie zaawansowania, od łagodnych do poważnych, wymagających długotrwałego leczenia.

Zwykle wyróżnia się trzy stopnie uszkodzenia mięśni:

  1. Naciągnięcie – łagodne uszkodzenie, w którym mniej niż 5% włókien mięśniowych ulega uszkodzeniu. Objawy obejmują ból, obrzęk, dyskomfort oraz ograniczenie zakresu ruchów.
  2. Naderwanie – częściowe uszkodzenie mięśnia, gdzie więcej niż 5% włókien mięśniowych ulega zerwaniu. Objawami naderwania są głównie ból, obrzęk, dyskomfort i ograniczenie zakresu ruchów.
  3. Zerwanie – całkowite przerwanie mięśnia, gdzie tkanka ulega rozerwaniu na całej swojej długości. Charakteryzuje się to silnym i narastającym bólem, znacznym obrzękiem (często z wysiękiem), utratą siły mięśniowej i niemożnością wykonywania ruchów.
Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Czasami trudno jest dokładnie odróżnić naciągnięcie od naderwania, ponieważ objawy mogą być podobne, a dokładne określenie stopnia uszkodzenia może być wyzwaniem. Różnice mogą występować w intensywności objawów, ale zazwyczaj zależą one od indywidualnej reakcji organizmu.

Naderwanie mięśnia brzucha: przyczyny 

Naderwanie mięśnia brzucha to przerwanie włókien mięśniowych jednego z mięśni brzucha. Naciągnięcie mięśni brzucha jest ich przeciążeniem bez istotnego zerwania włókien. Przyczyną tej kontuzji jest przeciążenie mięśni ponad ich chwilową zdolność absorbcji siły zewnętrznej. Zawsze w ruchu ekscentrycznym mięśni – mówi Tomasz Gawron, fizjoterapeuta z Kliniki Rehabilitacja ARPwave

U osób nieaktywnych zawodowo, które większość czasu spędzają przy biurku lub prowadzą siedzący tryb życia, naderwanie mięśnia brzucha może wystąpić w wyniku nagłego podniesienia ciężkiego przedmiotu lub wykonywania innych niecodziennych ruchów.

U osób aktywnie uprawiających sport, naderwanie mięśnia brzucha może być spowodowane przez różne czynniki, takie jak:

  • nadmierna intensywność treningów;
  • wykonanie nagłego ruchu, gdy mięsień nie jest wystarczająco przygotowany;
  • akumulacja mikrourazów związanych z regularnym treningiem;
  • niedostateczne rozgrzewanie mięśni przed aktywnością;
  • działanie dużej siły z zewnątrz, na przykład podczas kontaktowych sportów.

Dodatkowo czynnikami ryzyka są dysbalans mięśniowy (czyli stan, w którym jedna grupa mięśniowa jest znacznie silniejsza niż grupa działająca przeciwnie), zmęczenie mięśni i wady postawy. Jak również zaburzone wzorce ruchowe, poprzednie urazy oraz ogólne osłabienie i przemęczenie.

Na zdjęciu kobieta z bólem brzucha - objawem IBS i SIBO
Czasami trudno jest dokładnie odróżnić naciągnięcie od naderwania, ponieważ objawy mogą być podobne; Fot. Shutterstock.com

Naderwanie mięśnia brzucha: co robić?

Naderwanie mięśni brzucha niestety jest jednym z bolesnych urazów, które często dotykają amatorów różnych dyscyplin sportowych, na przykład siatkówki, szczególnie gdy nieprawidłowo dozują intensywność treningów. Takie kontuzje mogą również wynikać z próby podniesienia zbyt dużego ciężaru. Pomimo że mięśnie brzucha są znane ze swej siły, każdy wysiłek ma swoje granice, które mogą zostać przekroczone, prowadząc do naderwania mięśni.

Jeśli podejrzewamy u siebie naderwanie mięśnia brzucha nie zaleca się wykonywać ruchów powodujących w dziesięciostopniowej skali bólu większego niż 2 (niewielki ból). Warto też zaznaczyć, że zimne okłady przedłużą gojenie– podkreśla specjalista. 

Jeśli istnieje podejrzenie naderwania mięśnia brzucha, na przykład mięśnia skośnego brzucha, ważne jest, aby niezwłocznie udać się do lekarza w celu przeprowadzenia badania ultrasonograficznego (USG) i ustalenia odpowiedniego planu leczenia. Lekarz zaleci prawdopodobnie odpoczynek oraz ograniczenie aktywności fizycznej.



Naderwanie mięśnia brzucha: leczenie i rehabilitacja

W okresie bezpośrednio po urazie zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych w celu złagodzenia objawów. Jednak równie istotne jest rozpoczęcie rehabilitacji, która pomoże przyspieszyć powrót do pełnej sprawności. Dbanie o właściwe wsparcie mięśni poprzez odpowiednie ćwiczenia i techniki rehabilitacyjne jest kluczowe dla skutecznego powrotu do zdrowia.

Metoda Arpwave, czyli elektrostymulacja mięśni, również może być wykorzystywana jako część kompleksowego planu rehabilitacji po naderwaniu mięśnia brzucha.

W terapii ARP można bardzo szybko przywrócić elastyczność mięśni poprzez ich szybkie wygojenie i przywrócenie elastyczność. Zazwyczaj w kontuzji uczestniczy parę mięśni. W przypadku mięśni brzucha współ – „ofiarą” przeciążenia jest zazwyczaj mięsień prosty uda – zaznacza fizjoterapeuta. 

Jednakże ważne jest, aby pamiętać, że metoda Arpwave powinna być stosowana jako część szerszego planu rehabilitacji, który może obejmować również inne formy terapii fizycznej, ćwiczenia wzmacniające, rozciąganie, oraz odpowiedni odpoczynek.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *