Sposoby na skuteczny i krótki trening, kiedy brakuje czasu

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Chciałbyś zacząć trenować, ale ciągle nie masz czasu? Mamy dobrą wiadomość! Wcale nie musisz spędzać kilku godzin na siłowni, aby zrobić skuteczny trening. Czasami wystarczą drobne zmiany w życiu codziennym. Jakie? Czy da się pogodzić fitness z pracą? Jaki rodzaj aktywności fizycznej jest najlepszy, kiedy brakuje czasu? Przeczytaj w Ann!

Aktywność o dużej lub umiarkowanej intensywności

Często zaniedbujemy aktywność fizyczną, a stanowi ona jeden z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia. Ma wpływ nie tylko na wygląd naszej sylwetki, ale także na cały organizm. Wzmacnia układ odpornościowy, oddechowy czy sercowo-naczyniowy, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji czy innych chorób psychicznych.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby dorosłe powinny tygodniowo przeznaczyć 150-300 minut na trening z umiarkowaną intensywnością lub 75-150 minut na intensywny wysiłek fizyczny. Wydaje się sporo? Sprawdź, jak to zrobić!

Krótki trening a organizacja aktywności fizycznej

Przede wszystkim warto przeanalizować swój dzienny harmonogram i zobaczyć, kiedy są w nim jakiekolwiek luki czasowe. Poświęć je na aktywność fizyczną, jednak pamiętaj, że cele i plany treningowe powinny być realistyczne. Jeśli nie masz czasu na dłuższy trening, zastanów się nad zrobieniem kilku krótkich treningów w ciągu dnia. Na początku warto stworzyć dokładny plan, dzięki któremu zadbasz o regularność ćwiczeń.Krótki trening interwałowy

Jeśli masz ograniczony czas, a zależy Ci przede wszystkim na utracie wagi i spaleniu dużej ilości kalorii,  wypróbuj trening interwałowy. To krótki trening – trwający nie więcej niż 30 minut – ale bardzo intensywny. Polega na wykonywaniu serii ćwiczeń o dużej intensywności przeplatanych krótkimi przerwami na odpoczynek, np. 30 sekund szybkiego biegu i minuta spaceru. Należy jednak pamiętać, że trening interwałowy nie jest dla każdego. Jeśli jesteś osobą początkująca lub zmagasz się z chorobami przewlekłymi, przed rozpoczęciem treningu skonsultuj się z lekarzem.

Mężczyzna wykonuje krótki trening w domu.
Nawet 10-minutowy trening w domu może dodać energii i poprawić stan zdrowia/fot. Gorodenkoff/shutterstock.com

Zwiększ aktywność fizyczną w ciągu dnia

Aby zwiększyć aktywność fizyczną, warto też wykorzystać codzienne czynności. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak małe zmiany w ciągu mogą wpłynąć na nasze zdrowie. Oto pomysły na zwiększenie aktywności fizycznej:

  • zamiast dojeżdżać do pracy samochodem, wybierz spacer, jazdę na rowerze lub komunikację miejską i wysiadaj kilka przystanków wcześniej
  • zamiast windy, wybierz schody
  • zamień siedzenie na chodzenie – np. podczas rozmowy telefonicznej
  • rozciągaj się przy biurku.

Warto wiedzieć, że formą aktywności fizycznej jest także sprzątanie. Podczas samego odkurzania jesteśmy w stanie spalić nawet do 200 kalorii!

Młoda, uśmiechnięta kobieta odkurza dywan.
Sprzątanie to też forma aktywności fizycznej/fot. Pixel-Shot/shutterstock.com

Aktywność fizyczna i krótki trening w domu

Kolejnym pomysłem na regularny ruch dla zapracowanych, jest robienie krótkich, ale częstych treningów. Znalezienie 10-15 minut na trening np. po przebudzeniu lub wieczorem, jest możliwe do zrealizowania niemal dla każdego. Jeśli nie wiesz, co ćwiczyć, poszukaj treningów online. W Internecie znajdziesz mnóstwo ćwiczeń, które są skuteczne i nie zajmują wiele czasu. Istnieje też wiele aplikacji, które nie dość, że pokażą Ci, jak ćwiczyć, to jeszcze przypomną o treningu.

W aplikacji Ann Asystent Zdrowia znajdziesz nie tylko krótkie i skuteczne treningi fitness lub jogi, ale też narzędzia ułatwiające monitorowanie zdrowia.

KARCIE PACJENTA znajdziesz:

  • kalendarz przyjmowania leków
  • notatnik z najważniejszymi danymi swoich lekarzy
  • kalendarz wizyt u lekarza
  • cykle pomiarów, gdzie możesz monitorować zawartość cukru w organizmie, ciśnienia krwi, wagę tętno oraz temperaturę ciała.

Pobierz już teraz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia w Google Play i App Store

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Sprawdź krótkie ćwiczenia dostępne w aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub na naszej stronie:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *