Chciałbyś zacząć trenować, ale ciągle nie masz czasu? Mamy dobrą wiadomość! Wcale nie musisz spędzać kilku godzin na siłowni, aby zrobić skuteczny trening. Czasami wystarczą drobne zmiany w życiu codziennym. Jakie? Czy da się pogodzić fitness z pracą? Jaki rodzaj aktywności fizycznej jest najlepszy, kiedy brakuje czasu? Przeczytaj w Ann!
Aktywność o dużej lub umiarkowanej intensywności
Często zaniedbujemy aktywność fizyczną, a stanowi ona jeden z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia. Ma wpływ nie tylko na wygląd naszej sylwetki, ale także na cały organizm. Wzmacnia układ odpornościowy, oddechowy czy sercowo-naczyniowy, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji czy innych chorób psychicznych.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby dorosłe powinny tygodniowo przeznaczyć 150-300 minut na trening z umiarkowaną intensywnością lub 75-150 minut na intensywny wysiłek fizyczny. Wydaje się sporo? Sprawdź, jak to zrobić!
Krótki trening a organizacja aktywności fizycznej
Przede wszystkim warto przeanalizować swój dzienny harmonogram i zobaczyć, kiedy są w nim jakiekolwiek luki czasowe. Poświęć je na aktywność fizyczną, jednak pamiętaj, że cele i plany treningowe powinny być realistyczne. Jeśli nie masz czasu na dłuższy trening, zastanów się nad zrobieniem kilku krótkich treningów w ciągu dnia. Na początku warto stworzyć dokładny plan, dzięki któremu zadbasz o regularność ćwiczeń.
Krótki trening interwałowy
Jeśli masz ograniczony czas, a zależy Ci przede wszystkim na utracie wagi i spaleniu dużej ilości kalorii, wypróbuj trening interwałowy. To krótki trening – trwający nie więcej niż 30 minut – ale bardzo intensywny. Polega na wykonywaniu serii ćwiczeń o dużej intensywności przeplatanych krótkimi przerwami na odpoczynek, np. 30 sekund szybkiego biegu i minuta spaceru. Należy jednak pamiętać, że trening interwałowy nie jest dla każdego. Jeśli jesteś osobą początkująca lub zmagasz się z chorobami przewlekłymi, przed rozpoczęciem treningu skonsultuj się z lekarzem.
Zwiększ aktywność fizyczną w ciągu dnia
Aby zwiększyć aktywność fizyczną, warto też wykorzystać codzienne czynności. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak małe zmiany w ciągu mogą wpłynąć na nasze zdrowie. Oto pomysły na zwiększenie aktywności fizycznej:
- zamiast dojeżdżać do pracy samochodem, wybierz spacer, jazdę na rowerze lub komunikację miejską i wysiadaj kilka przystanków wcześniej
- zamiast windy, wybierz schody
- zamień siedzenie na chodzenie – np. podczas rozmowy telefonicznej
- rozciągaj się przy biurku.
Warto wiedzieć, że formą aktywności fizycznej jest także sprzątanie. Podczas samego odkurzania jesteśmy w stanie spalić nawet do 200 kalorii!
Aktywność fizyczna i krótki trening w domu
Kolejnym pomysłem na regularny ruch dla zapracowanych, jest robienie krótkich, ale częstych treningów. Znalezienie 10-15 minut na trening np. po przebudzeniu lub wieczorem, jest możliwe do zrealizowania niemal dla każdego. Jeśli nie wiesz, co ćwiczyć, poszukaj treningów online. W Internecie znajdziesz mnóstwo ćwiczeń, które są skuteczne i nie zajmują wiele czasu. Istnieje też wiele aplikacji, które nie dość, że pokażą Ci, jak ćwiczyć, to jeszcze przypomną o treningu.
W aplikacji Ann Asystent Zdrowia znajdziesz nie tylko krótkie i skuteczne treningi fitness lub jogi, ale też narzędzia ułatwiające monitorowanie zdrowia.
W KARCIE PACJENTA znajdziesz:
- kalendarz przyjmowania leków
- notatnik z najważniejszymi danymi swoich lekarzy
- kalendarz wizyt u lekarza
- cykle pomiarów, gdzie możesz monitorować zawartość cukru w organizmie, ciśnienia krwi, wagę tętno oraz temperaturę ciała.
Pobierz już teraz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia w Google Play i App Store
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Sprawdź krótkie ćwiczenia dostępne w aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub na naszej stronie: