Ashwagandha. Czy to naturalny sposób na stres?

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Łagodzi stres, poprawia wydolność fizyczną i psychiczną, a także poprawia odporność organizmu. To tylko niektóre z właściwości ashwagandha. Czym jest indyjski żeń-szeń oraz czy każdy może go stosować? Kiedy może zaszkodzić? Odpowiedzi w Ann!

Ashwagandha: czym jest?

Ashwagandha jest rośliną zielną używaną w ajurwedzie, starożytnej i tradycyjnej medycynie indyjskiej. Roślina ta jest również nazywana „indyjskim żeń-szeniem” ze względu na swoje właściwości adaptogenne, podobne do żeń-szenia. Ashwagandha jest rośliną z rodziny psiankowatych i rośnie głównie w Indiach, na Bliskim Wschodzie i w niektórych obszarach Azji.

W ajurwedzie, ashwagandha jest tradycyjnie stosowana do łagodzenia stresu, poprawy wydolności fizycznej i psychicznej. Jest także stosowana jako środek na problemy z układem nerwowym. Roślina ta zawiera aktywne składniki, które są uważane za odpowiedzialne za jej właściwości terapeutyczne.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Aktualnie na rynku dostępne są różne formy ashwagandhy. Głównie jako suplementy diety. Korzeń ten może być dostępny w postaci sproszkowanej, ekstraktu lub wyciągu. Ponadto, niektóre suplementy mogą zawierać także liście i owoce tej rośliny.

Stosowanie ashwagandhy

Ashwagandha wykazuje różnorodne właściwości lecznicze, co czyni ją wszechstronnym składnikiem w dziedzinie suplementacji. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu, przeciwzapalnemu i antyoksydacyjnemu, może być skuteczna w terapii różnych schorzeń, takich jak infekcje jelit, zapalenie nerek czy zapalenie stawów.

Witanolidy zawarte w ashwagandzie wykazują potencjał przeciwnowotworowy co sugeruje, że może wspierać leczenie niektórych rodzajów nowotworów. Dodatkowo, zauważa się korzystny wpływ tej rośliny na efekty radioterapii.

Korzeń i proszek z ashwagandhy, znanej również jako żeń-szeń indyjski
Ashwagandha wykazuje szereg właściwości leczniczych; Fot. Eskymaks / Shutterstock.com

Ashwagandha wykazuje również korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. A także wspomaga produkcję i różnicowanie komórek krwi, co może być ważne w procesie krwiotworzenia. W obszarze cukrzycy, ashwagandha może uzupełniać terapię, regulując poziom cukru we krwi, glikogenu w tkankach i wykazując korzystny wpływ na parametry metaboliczne.

W kontekście chorób neurodegeneracyjnych, ashwagandha może być potencjalnym wspomagaczem, przyczyniając się do regeneracji uszkodzonych neuronów, poprawy połączeń między nimi oraz zwiększając produkcję dopaminy w mózgu. Dodatkowo, roślina ta może być korzystna dla płodności męskiej. Poprawia produkcję i ruchliwość plemników, a także wykazuje pozytywny wpływ na libido.

Ashwagandha normalizuje funkcję tarczycy, obniża poziom cholesterolu we krwi i łagodzi objawy związane z okresem okołomenopauzalnym. M.in. takie jak problemy ze snem czy wahania nastroju. Ponadto, dzięki zawartości żelaza, może być skutecznym środkiem w leczeniu anemii.

Indyjski żeń-szeń: przeciwwskazania

Niestety, istnieje kilka przeciwwskazań do spożywania preparatów opartych o ashwagandhę. Przede wszystkim, kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny powstrzymać się od stosowania ashwagandhy ze względu na brak wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa dla tego okresu życia.

Osoby przyjmujące leki uspokajające, nasenne, przeciwpadaczkowe oraz niektóre leki przeciwbólowe, powinny zachować ostrożność przy stosowaniu ashwagandhy. Istnieje ryzyko interakcji między ashwagandhą a tymi lekami, co może wpływać na ich skuteczność. Ponadto, ashwagandha nie jest zalecana dla dzieci. 

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu suplementacji ashwagandhy należy skonsultować się z lekarzem.



Ashwagandha: skutki uboczne 

Ashwagandha jest ogólnie uznawana za bezpieczny suplement diety, ale jak każdy produkt, może powodować pewne skutki uboczne u niektórych osób. Może ona mieć wpływ na ciśnienie krwi, prowadząc do jego obniżenia. Osoby z niskim ciśnieniem krwi powinny stosować ashwagandhę ostrożnie.

Niektóre osoby mogą doświadczyć lekkich dolegliwości żołądkowych. W tym takich jak nudności, wymioty lub biegunka. Chociaż są rzadkie, niektórzy mogą być uczulone na ashwagandhę i doświadczać reakcji alergicznych. M.in. takich jak wysypka, swędzenie czy obrzęk.

Dawkowanie ashwagandha

Dostępne są suplementy diety w postaci jedno- lub wieloskładnikowych kapsułek, które mogą zawierać nie tylko ashwagandhę, ale także dodatki takie jak witaminy, minerały, kozłek lekarski czy czerwoną koniczynę. Dostępne są także tabletki, krople, herbaty i proszki zawierające ashwagandhę.

Zalecana dawka ashwagandhy wynosi zazwyczaj 1 lub 2 razy dziennie, a spożycie powinno być poprzedzone dużą ilością wody. Popularne tabletki i kapsułki z ashwagandhą to preparaty zawierające zwykle od 160 do 300 mg ekstraktu z tej rośliny.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *