Warto wiedzieć z Ann: Facefitness, czyli gimnastyka twarzy

Facefitness – czyli gimnastyka twarzy jest naturalnym sposobem na zadbanie o młodość naszej skóry. Bez zastrzyków i drogich zabiegów kosmetycznych. Gimnastyka twarzy oddziałuje na mięśnie, m.in. pomagając poprawić opadającą skórę w okolicach ust i oczu. Dlaczego warto stosować gimnastykę twarzy? Jakie jeszcze efekty można uzyskać? Dowiedz się z Ann!

Facefitness: na czym polega?

Facefitness, inaczej nazywany też gimnastyką twarzy, obejmuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie w okolicach czoła, oczu, policzków i podbródka. Pod skórą twarzy znajduje się ponad 50 mięśni, które też można wyćwiczyć. Dość często nie zdajemy sobie sprawy, że kondycja mięśni twarzy ma ogromny wpływ na nasz wygląd. Jeśli są wzmocnione, spłyci to zmarszczki, ujędrni skórę i poprawi jej wygląd. Im mocniejsze mięśnie twarzy, tym skóra wygląda lepiej.

Facefitness pomaga zrelaksować poszczególne partie twarzy oraz działa odprężająco na cały organizm. Regularnie wykonywane ćwiczenia pobudzają produkcję kolagenu, czyli białka, które odpowiada za elastyczność skóry, a także regenerację uszkodzonych komórek oraz poziom nawilżenia. W Polsce gimnastyka twarzy nie jest jeszcze bardzo popularna, na zachodzie natomiast cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Nieco odmiennym rodzajem facefitnessu jest joga twarzy, która wywodzi się z Japonii.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie

Facefitness: jakie efekty można uzyskać?

Efekty, jakie daje gimnastyka twarzy, dla wielu osób są naturalną alternatywą dla medycyny estetycznej. Należy jednak podkreślić, że każdy przypadek jest indywidualny oraz każda twarz wymaga nieco innych ćwiczeń, jak również ich intensywności. Pamiętajmy też, że najważniejsza jest jednak regularność. Wystarczy ćwiczyć 10-15 minut dwa razy dziennie, a często pierwsze rezultaty gimnastyki twarzy można zaobserwować już po około miesiącu systematycznych treningów. Ćwiczyć możemy zarówno wieczorem, jak i rano po przebudzeniu. Warto także podkreślić, że poprzez intensywne ćwiczenia mięśni twarzy, możemy niechcący pogłębić te deformacje, które już zdążyły się rozwinąć. A więc musimy bardzo uważać!

Chcąc wzmocnić i przyspieszyć efekty facefitnessu, warto zadbać również o właściwą dietę i zdrowy styl życia.

Do efektów gimnastyki twarzy zaliczamy:

  • redukcję zmarszczek i zapobieganie powstawaniu nowych;
  • poprawę krążenie krwi, dzięki czemu nasza twarz jest dotleniona i odżywiona;
  • poprawę owalu twarzy i likwidację tzw. drugiego podbródka;
  • niwelacja opuchlizny i asymetrii twarzy;
  • redukacja bruzdy nosowo-wargowej;
  • zmniejszenie cieni i opuchlizny pod oczami.

Co więcej, facefitness sprawia, że zmienia się ogólny wyraz twarzy – podnoszą się kąciki ust, oczu, unoszą się brwi, policzki, cera nabiera zdrowego kolorytu.

Gimnastyka twarzy: jak możemy ćwiczyć?

Gimnastyka twarzy to mnóstwo różnych zestawów ćwiczeń, które znaleźć można w wolnym dostępie w różnego rodzaju poradnikach, na stronach internetowych czy w specjalnych aplikacjach. Należy jednak zacząć od podstawowych i najprostszych, które będą pierwszym krokiem do regularnego treningu. Przed początkiem ćwiczeń musimy dokładnie zmyć makijaż i umyć ręce. Jest to niezbędne, ponieważ facefitness wymaga dotykania twarzy, a to może spowodować jej zanieczyszczenie, jak również wywołać wypryski.

Przed ćwiczeniami również warto przeprowadzić rozgrzewkę. Początkowo zaczynamy od lekkiego opukiwania całej twarzy opuszkami palców, a następnie delikatnie zaczynamy ją masować. Pamiętajmy o oddychaniu. Rozgrzewka musi trwać około 2-3 minut.

Gimnastykę twarzy rozpoczynamy od czoła i stopniowo schodzimy w dół, w kierunku dekoltu. Podstawowe ćwiczenie polega na wymawianiu samogłosek „a, e, i, o, u”. Musimy robić to głośno i wyraźnie, jak aktorzy trenujący przed wejściem na scenę.

Kolejnym ćwiczeniem jest złożenie ust w znany nam wszystkim dziubek. Można też umieścić palce wskazujące po obu stronach nosa na wysokości kości policzkowych, przycisnąć je do skóry, a potem około 20 razy zmarszczyć nos.

W celu wzmocnienia mięśni oczu, musimy przewracać nimi od góry do doły, na boki i dookoła. Aby zaś zmniejszyć zmarszczki wokół oczu, należy oprzeć palce wskazujące na szczycie kości policzkowej i bardzo delikatnie naciągnij skórę w dół.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Więcej materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *