Zakażenie układu moczowego u dzieci: to stosunkowo częsta dolegliwość [PODCAST ANN]

Zakażenie układu moczowego często bywa trudne do rozpoznania, szczególnie u małych dzieci. Przy podejrzeniu infekcji konieczne jest wykonanie badania moczu, a także diagnostyki obrazowej. O infekcjach układu moczowego u dzieci mówi prof. dr hab. n. med. Przemysław Sikora, kierownik Kliniki Nefrologii Dziecięcej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

Zakażenie układu moczowego w 90% jest spowodowane bakteriami

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Zakażenia układu moczowego u dzieci to stosunkowo częsta dolegliwość. Dotykają one zarówno niemowlęta, jak i nastolatków. Czym jest zakażenie układu moczowego i dlaczego są one tak trudne do rozpoznania u dzieci?

Prof. dr. hab. n. med. Przemysław Sikora: Zakażenie układu moczowego jest stanem zapalnym wywołanym w większości – w 90% – obecnością bakterii w drogach moczowych. Jest to częsty problem u dzieci, dotyczy średnio około 7% w zależności od grupy wiekowej. Ogólnie zakażenia układu moczowego możemy podzielić na zakażenia dolnego i górnego odcinka.

Zakażenia układu moczowego szczególnie dotykają najmłodszych. Czynniki ryzyka w tej grupie wiekowej są bardzo poważne i one przede wszystkim dotyczą wad układu moczowego, które stanowią czynnik ryzyka dla infekcji dróg moczowych. U maluchów objawy zakażenia są bardzo niespecyficzne. Trudno jest ich od razu powiązać z zakażeniem układu moczowego. Dość częstym objawem jest biegunka i gorączka o niejasnej przyczynie. Dziecko może stać się mało aktywnym, sennym. Jeśli zauważymy u dziecka niepokojące objawy, zalecam wykonać ogólne badanie moczu. To badanie jest podstawowym narzędziem dla wstępnego rozpoznania zakażenia układu moczowego.

Badanie moczu można wykonać w domu?!

Posłuchaj całej rozmowy PODCAST: Zakażenie układu moczowego u dzieci

Cała rozmowa na temat zakażeń układu moczowego u dzieci w bezpłatnej aplikacji Ann lub po zalogowaniu na stronie!
P.Sikora_zakażenia dróg mocz u dzieci
O zakażeniach dróg moczowych u dzieci mówi prof. dr hab. n. med. Przemysław Sikora, kierownik Kliniki Nefrologii Dziecięcej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. / fot. arch.pryw.

Wspomniał Pan o badaniu moczu. Czy wstępne badanie moczu możemy wykonać samodzielnie w domu?

Tak, istnieje taka możliwość. Co więcej, w niektórych przypadkach my zachęcamy do wykonania badania moczu w domu za pomocą testów paskowych. Potrafią one w ciągu dosłownie minuty pokazać nam czy mocz jest zmieniony zapalnie, czy występują leukocyty i w jakiej ilości, jak również białko, które często towarzyszy stanom zapalnym. W opakowaniu znajduje się skala barwna, która pokazuje jakie zachodzą zmiany. Warto jednak podkreślić, że później, jeśli test wykaże stan zapalny, musimy potwierdzić wynikiem w laboratorium.

Badania pokazują, że u 8-30% dzieci, które przebyły zakażenie układu moczowego, infekcja pojawi się po raz kolejny…

Tacy pacjenci powinni być poddani diagnostyce. Muszą oni pojawić się na wizycie u specjalisty nefrologa, który wykona badanie obrazowe, czyli ultrasonograficzne badanie. Jak również oceni możliwość występowania dysfunkcji pęcherza. Żeby zakażenia nie nawracały się, musimy znaleźć konkretną przyczynę i usunąć ją jak najwcześniej.

Posłuchaj całej rozmowy PODCAST: Zakażenie układu moczowego u dzieci

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *