Warto wiedzieć z Ann: Sport a płodność. Nadmierny wysiłek może zaszkodzić

O tym, że aktywność fizyczna jest ważna i wpływa korzystnie na nasz organizm, wie już każdy. Okazuje się jednak, że czasami ruch może oddziaływać zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na niektóre funkcje organizmu. Tak jest w przypadku płodności. Jak to możliwe? W jaki sposób nadmierny wysiłek wpływa na płodność? Czy nadwaga może powodować problemy z zajściem w ciążę? Przeczytaj w Ann!

Od czego zależy płodność?

Zarówno na męską, jak i na żeńską płodność ma wpływ wiele czynników. Najważniejszymi z nich są uwarunkowania genetyczne i hormony. Istotne są również czynniki środowiskowe takie jak: palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i używek. Problem z płodnością dotyka również osób, które zaniedbują relaks i zdrowy sen. Na płodność ma wpływ także przyjmowanie niektórych leków oraz dieta. Spożywanie w nadmiernych ilościach słodyczy, przetworzonego mięsa czy tłuszczy trans niekorzystnie oddziałuje na płodność.

Na płodność ma również wpływ szeroko pojęty styl życia – niezdrowa dieta, otyłość, stosowanie używek, palenie papierosów. Teraz w naszym otoczeniu jest bardzo dużo jest ftalanów – związków, które łączą się z receptorem estrogenowym i „udają” estrogen, co powoduje obniżenie męskiej płodności – mówi w rozmowie z Ann lek. Alicja Bednarowska-Flisiak, specjalistka ginekolog-położnik.

Masa ciała a płodność

Ważnym czynnikiem, który w dużym stopniu oddziałuje na płodność, szczególnie w przypadku kobiet, jest masa ciała. Zarówno kobiety z niską masą ciała, jak i te, których waga jest zbyt duża, mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Jaki jest związek pomiędzy układem rozrodczym a masą ciała?

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronę

Osoby z nadwagą mają nadmierną tkankę tłuszczową, co doprowadza do podwyższenia stężenia leptyny we krwi. Leptyna natomiast ma wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego, na sytość, a także na płodność. Warto wiedzieć, że kobiety z nadmierną masą ciała mogą mieć też problemy z owulacją. Aktywność fizyczna może pomóc zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, a tym samym zwiększyć szansę na zajście w ciąże.

Triada sportsmenek

Zarówno nadmiar, jak i niedobór leptyny niekorzystnie oddziałuje na płodność. U kobiet z obniżoną masą ciała tkanki tłuszczowej jest zbyt mało, co doprowadza do zmniejszenia produkcji wspomnianej leptyny. To natomiast prowadzi do zaburzonej pracy gruczołu płciowego.

Zaburzenia płodności bardzo często dotykają kobiet, które uprawiają sport wyczynowo i rekreacyjnie. Deficyt energii może u nich doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania i tym samym do problemów z zajściem w ciąży. Zaburzenia miesiączkowania to jeden z objawów tzw. triady sportsmenek, czyli jednostki klinicznej dotykającej kobiet uprawiających sport.

Nie oznacza to jednak, że intensywne uprawianie sportu jest jednoznaczne z zaburzeniami płodności. Ważne jest wprowadzenie odpowiedniej diety, dzięki której zadbamy o nasze zapotrzebowanie energetyczne. Właściwa podaż kalorii zapobiega problemom z płodnością.

Czytaj także: Warto wiedzieć z Ann: Triada sportsmenek. Kiedy sport to nie tylko zdrowie

Nadmierny wysiłek fizyczny u mężczyzn

Tak jak w przypadku kobiet, tak i u mężczyzn nadmierna masa ciała i brak ruchu oddziałuje niekorzystnie na produkcję plemników. Z drugiej strony nadmierny wysiłek fizyczny również wpływa negatywnie na płodność. Intensywne treningi doprowadzają do zaburzeń hormonalnych polegających na nadmiernym wydzielaniu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Problemem jest także spożywanie niektórych suplementów przez mężczyzn.

Męska płodność zależy również od stężenia testosteronu – może być ono za niskie albo wręcz przeciwnie – zbyt wysokie. Obecnie jest to powszechne zjawisko, ponieważ panowie suplementują testosteron lub różne anaboliki na siłowniach. Na szczęści jest to odwracalne. Po odstawieniu suplementów produkcja plemników w różnym czasie – od pół roku do roku – wraca do normy – wyjaśnia specjalistka ginekolog-położnik.

Spadek tkanki tłuszczowej i deficyt kaloryczny również wpływają niekorzystnie na produkcję plemników. W przypadku mężczyzn to zjawisko nazywamy hipogonadyzmem zależnym od ćwiczeń.

Dieta a płodność

W zapobieganiu zaburzeniom płodności ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta. Dotyczy to zarówno osób ćwiczących nadmiernie, jak i nieuprawiających aktywności fizycznej. Dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, oleje roślinne. Należy spożywać produkty zawierające witaminę C, takie jak owoce cytrusowe czy kiszonki. Ważnym składnikiem wpływającym pozytywnie na płodność jest również witamina E. Znajdziemy ją w olejach roślinnych, orzechach czy roślinach strączkowych.

Kontrola masy ciała z aplikacją Ann Asystent Zdrowia

Ważnym czynnikiem wpływającym na płodność jest odpowiednia masa ciała. Najlepszą metodą kontroli wagi są regularne pomiary. Przydatnym narzędziem, wspierającym osiągnięcie pożądanej masy ciała jest aplikacja Ann Asystent Zdrowia. W panelu ZDROWIE zarejestrowani użytkownicy aplikacji Ann™ bezpłatnie otrzymują pakiet narzędzi, ułatwiających kontrolę wagi ciała, a także innych parametrów stanu zdrowia. W KARCIE PACJENTA znaleźć można m.in.

  • narzędzie monitorujące: wagę ciała, a także ciśnienie tętnicze krwi, zawartość cukru w organizmie, tętno oraz temperaturę ciała;
  • kalendarz przyjmowania leków oraz harmonogram wizyt u lekarza.

Użytkownicy aplikacji Ann™  mają również możliwość ustawienia automatycznej analizy ww. pomiarów. Dzięki takim rozwiązaniom, łatwo zaobserwujemy poprawę lub pogorszenie stanu zdrowia. W razie potrzeby Ann Asystent Zdrowia doradzi konsultację medyczną. To funkcjonalne narzędzie, które ułatwi samokontrolę wagi ciała oraz ogólnego stanu zdrowia.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *