Warto wiedzieć z Ann: Płaski brzuch – jak go osiągnąć? [PODCAST]

Aktywność fizyczna, dieta, styl życia, choroby przewlekłe – czynników, który wpływają na wygląd naszego brzucha jest wiele. Główną motywacją do walki o płaski brzuch jest aspekt estetyczny, ale warto pamiętać, że główną rolą brzucha jest stabilizacja kręgosłupa. Jakie ćwiczenia należy wykonywać na płaski i wydajny brzuch? Czy u każdego efekty ćwiczeń będą takie same? Jak często ćwiczyć? Między innymi o tym rozmawiamy z trenerką personalną Małgorzatą Żukowską.

Holistyczne podejście do tematu

Aleksandra Mazur: Płaski brzuch – marzenie wielu kobiet. Czy każdy może go mieć?

Małgorzata Żukowska: Temat płaskiego brzucha rzeczywiście często się przewija – jest to marzenie wielu, nie tylko kobiet, ale ludzi. Z mojego punktu widzenia – trenera, którym jestem od 2005 roku – jest to część ciała, która jest najbardziej oporna na działanie diety, ćwiczeń. Najpóźniej też widać tutaj efekty. Bardzo wiele czynników wpływa na to, czy możemy płaski brzuch osiągnąć. Związanych z dietą przez styl życia nawet po problemy związane z jelitami i produktami, które spożywamy.

Natomiast jeżeli podejdzie się do tematu bardzo holistycznie i znajdzie się przyczynę, dlaczego płaski brzuch się nie tworzy pomimo ćwiczeń i diety, myślę, że jest to do zrobienia. Mając tą wiedzę w dzisiejszych czasach i najróżniejsze pomoce – zabiegi kosmetologiczne, trenerów personalnych, ćwiczenia, większą dostępność składników pokarmowych – można to zrobić.

Płaski brzuch a stabilizacja kręgosłupa

Czy należy wykonywać tylko treningi brzucha czy powinniśmy trenować całe ciało?

Sam mięsień brzucha oprócz estetyki pełni funkcję stabilizatora kręgosłupa. Zawsze rozdzielam te dwa tematy, bo brzuch powinien być silny. Jak popatrzymy na ciała kulturystów, to ich wygląd nie zawsze związany jest z tym, że sam mięsień brzucha jest wydajny, wydolny, silny. Gdyby kulturystę zestawiło się z ćwiczeniem typu deska, to nie wiem, czy by sobie z nim poradził, ale na atlasie może bardzo dużo dźwignąć. To należy rozgraniczyć – brzuch powinien być silny dla kręgosłupa, a drugą sprawą jest estetyka. Jeżeli popatrzymy na to, że ma on być stabilizatorem kręgosłupa, to warto brzuch wzmacniać, i nie tylko przez klasyczne brzuszki.

Ćwiczeń jest naprawdę mnóstwo. Sam mięsień nie musi wykonywać pracy – czyli skurczu, rozkurczu – tylko można brzuch w inny sposób bodźcować. Jeżeli myślimy o płaskim brzuchu, to nie zawsze same ćwiczenia na brzuch są wystarczające. Tutaj najczęściej wchodzą w grę treningi siłowe. Większość trenerów się pod tym podpisuje, że jeżeli trening jest z dużą objętością siłowa i jeśli np. wykonujemy ćwiczenie na pośladki – martw ciąg, to brzuch i tak się musi napiąć. 

Podczas rozmowy trenerka udzieliła nam odpowiedzi na pytania:

  • Jakie ćwiczenia robić na brzuch?
  • Czy ćwicząc tylko w domu można uzyskać zadowalające efekty?
  • Jak często ćwiczyć i po jakim czasie można spodziewać się efektów?
  • Czy da się osiągnąć płaski brzuch bez odpowiedniej diety?
  • Czy osoby z nadwagą mogą od razu zacząć ćwiczyć brzuch czy najpierw powinny zrzucić wagę z całego ciała?

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Zobacz treningi na płaski brzuch w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *