Warto wiedzieć z Ann: Imbir. Poznaj jego właściwości

Korzenny smak i zapach to jego cechy charakterystyczne. Imbir od tysięcy lat jest wykorzystywany kulinarnie jako wzbogacenie potraw, ale też w celach leczniczych. Na co pomaga imbir? Kto powinien włączyć go do swojej diety, a dla kogo nie jest zalecany? Sprawdź, jakie właściwości i zastosowanie ma korzeń imbiru.

Imbir pochodzi prawdopodobnie z Indii, ale jego uprawa rozpowszechniła się na wiele rejonów świata. Najważniejszą częścią rośliny jest korzeń. Jest rozgałęziony, podzielony na odnogi o bulwiastym kształcie. Korzeń imbiru ma niezwykle bogaty skład, któremu zawdzięcza swoje cenne dla zdrowia właściwości.

Imbir: właściwości

Korzeń imbiru jest źródłem: witamin, głównie C, K, E oraz tych z grupy B, a także składników mineralnych, takich jak fosfor, cynk i miedź, a ponadto olejków eterycznych i wielu substancji aktywnych, które mają korzystny wpływ na zdrowie.

Dzięki ich zawartości, imbir ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Co więcej, wykazuje działanie przeciwbólowe, wspomagające trawienie i obniżające poziom cholesterolu oraz glukozy. Dlatego może być pomocny w leczeniu oraz profilaktyce m.in.:

  • przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych
  • niestrawności i wzdęć
  • wysokiego poziomu cholesterolu
  • cukrzycy
  • zgagi
  • mdłości i choroby lokomocyjnej
  • reumatoidalnego zapalenia stawów
  • bólu menstruacyjnego
  • zapalenia dziąseł.

Kto powinien unikać imbiru?

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia i po zalogowaniu na stronie

Trzeba mieć na uwadze, że nie każdy może jeść imbir. Przeciwwskazania do jego spożywania dotyczą m.in. osób, które chorują na schorzenia żołądka raz dwunastnicy (np. wrzody). Korzeń imbiru może podrażniać błonę śluzową i nasilać objawy choroby. Jeśli zmagamy się z jakimś problemem zdrowotnym, najlepiej skonsultować dietę ze specjalistą, który podpowie także, czy spożywanie imbiru jest w naszym przypadku bezpieczne.

Nie podajemy imbiru także dzieciom przed 12 miesiącem życia. Kiedy zdecydujemy się wprowadzić go do posiłków dla starszych dzieci, również zachowajmy ostrożność. Imbir jest intensywną przyprawą, dlatego warto włączać go do diety zaczynając od niewielkich ilości.

Należy zachować odstęp między jedzeniem imbiru, a przyjmowaniem leków, ponieważ wchodzi on w interakcje z wieloma substancjami aktywnymi. W konsekwencji może więc albo osłabiać, albo wzmacniać działanie leków.

Nadmierne spożycie imbiru może wywołać wzdęcia, bóle brzucha oraz biegunkę. Dlatego wprowadzając korzeń imbiru do diety, warto robić to stopniowo. Chociaż nie jest on rośliną wysoce alergenną, u niektórych osób mogą wystąpić objawy uczulenia, np. wysypka i biegunka. Z tego względu, najlepiej obserwować reakcję organizmu przy zjedzeniu imbiru po raz pierwszy.

Postacie imbiru i ich wykorzystanie

Surowy imbir

Świeży imbir można spożywać na surowo. Przed zjedzeniem obieramy korzeń z jasnobrązowej skórki. Ta postać jest wyrazista w smaku i dla wielu osób okaże się zbyt intensywna. Dlatego dobrym pomysłem jest dodawanie plasterków świeżego imbiru do naparów lub jego ścieranie na tarce i dodawanie do potraw. Taka postać imbiru ma najwięcej korzystnych właściwości.

Suszony imbir w proszku

Imbir w formie przyprawy stosuje się w wielu kuchniach świata. Jest składnikiem mieszanek przypraw do dań azjatyckich, np. curry oraz masala. W polskiej kuchni używamy go m.in. przy pieczeniu piernika.

Marynowany imbir

Znają go miłośnicy sushi. Biały lub różowy marynowany imbir je się pomiędzy kolejnymi kawałkami potrawy, żeby oczyścić kubki smakowe. Można go przygotować samodzielnie, gotując paski imbiru w towarzystwie octu ryżowego i cukru.

Kandyzowany imbir

Kandyzowanie to inaczej gotowanie owoców w słodkim syropie. Imbir w tej postaci zawiera więc dużo cukru, co zmniejsza jego wartości odżywcze, ale z drugiej strony sprawia, że jest bardziej przystępny smakowo. Kandyzowany korzeń można jeść samodzielnie oraz dodawać do deserów i herbaty.

Przetwory z imbiru

Imbir jest składnikiem syropów, dżemów, a nawet cukierków. Te przetwory zazwyczaj zawierają dużo cukru. Sięgając po nie w sklepie, zwracajmy uwagę na skład. Na pierwszym miejscu wśród składników powinien znajdować się właśnie imbir, a nie cukier czy syrop. Wymienione produkty mogą być urozmaiceniem diety. Wykorzystuje się je m.in. jako dodatek do herbaty lub przekąskę.

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Zainteresował Cię nasz artykuł? Sprawdź, co jeszcze znajdziesz w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *