Warto wiedzieć z Ann: Trening z linami – na czym polega?

Battle rope, czyli trening z linami, to trening siłowy coraz bardziej zyskujący na popularności. Ćwiczenia są przede wszystkim alternatywą dla ćwiczeń ze sztangą oraz treningów crossfitowych. Na czym polega trening z linami i jakie daje efekty? Kto może ćwiczyć z liną? Ile kosztuje sprzęt do ćwiczeń? Sprawdź w Ann!

Czym jest trening z linami?

Aktywność polega na wykonywaniu różnych ćwiczeń przy pomocy specjalnych lin. Ćwiczenia mogą być elementem treningu siłowego, podczas którego zamiast masy własnego ciała czy sztang, używa się lin. Trening z linami wykorzystuje się też w crossficie, czyli aktywności polegającej na wykonywaniu serii ćwiczeń w szybkim tempie.

Zarówno trening siłowy, jak i crossfitowy, mają na celu przede wszystkim rozbudowę mięśni. Dzięki ćwiczeniom poprawia się wygląd naszej sylwetki, a także kondycja, wydolność i wytrzymałość organizmu. Warto dodać, że trening z linami jest bardzo wymagającą aktywnością fizyczną, podczas której musimy skoordynować pracę kilku mięśni jednocześnie. Dlatego też nie będzie odpowiedni dla każdego.

fot. Shutterstock

Trening z linami: dla kogo?

Ćwiczenia są dedykowane głównie osobom mającym doświadczenie z treningiem siłowym czy crossfitowym. Trening z linami to wymagająca aktywność, do której potrzebna jest siła i dobra kondycja. Ćwiczenia mogą być też wstępem do rozpoczęcia przygody z treningiem siłowym, ale tylko w przypadku, jeśli jesteśmy aktywni fizycznie. Zawsze warto skonsultować z lekarzem możliwość wykonywania treningu. Dobrym pomysłem jest także spotkanie z trenerem personalnym, który pokaże nam, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia.

Przeciwskazaniami do treningu z linami mogą być:

Cały artykuł dostępny po zalogowaniu lub w aplikacji
  • przebyte niedawno urazy;
  • choroby układu sercowo-naczyniowego;
  • choroby układu oddechowego;
  • problemy z kręgosłupem;
  • schorzenia narządu ruchu;
  • schorzenia układu kostno-stawowego.

Trening z linami: sprzęt

Ważnym elementem treningu są odpowiednie liny. W sklepach sportowych dostępne są różne rodzaje tego typu sprzętu. Liny mają różną długość, wagę i są wykonane z różnych materiałów, najczęściej z polipropylenu. Liny charakteryzują się odpowiednią grubością, gęstym splotem oraz osłonami na końcach, za które trzyma się linę. Im sprzęt jest cięższy, tym większej siły wymaga. Dlatego należy wybrać linę, która będzie dopasowana do naszej kondycji i do naszych możliwości. Warto skonsultować wybór ze specjalistą w sklepie lub z trenerem. Ile kosztuje lina do ćwiczeń? W zależności od długości oraz wytrzymałości, ceny wahają się od 100 do nawet 1000 złotych.

Pobierz darmową aplikację Ann i miej swoje zdrowie pod kontrolą!

Jak wygląda trening z linami?

Wszystkie ćwiczenia wykonuje się w pozycji stojącej. Ćwiczeniami, które najczęściej robi się podczas treningu są: falowanie, uderzanie liną lub poruszanie nią na boki. Przed rozpoczęciem treningu dobrze jednak spotkać się z trenerem personalnym, który pokaże nam, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Tak samo jak sztangi i hantle, tak i liny są ciężkim sprzętem, którego obsługa wymaga wprawy.

Do treningu z linami potrzebujemy odpowiedniej przestrzeni: najlepiej wybrać duże pomieszczenie lub wykonywać trening na zewnątrz. Warto pamiętać, że trening na szorstkich powierzchniach może spowodować przyspieszoną pracę liny. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie przygody z aktywnością na siłowni. Znajdziemy tam odpowiedni sprzęt, a także specjalistów, którzy pokażą nam prawidłową technikę.

Liny dla początkujących: trening ze skakanką

Odmienną formą treningu z zupełnie innymi linami jest skakanie na skakance. Zabawa znana z dzieciństwa okazuje się być świetnym treningiem spalającym dużo kalorii. Liny wykorzystywane podczas ćwiczeń są lżejsze, tańsze i bardziej poręczne od lin do battle rope. Trening ze skakanką może być elementem rozgrzewki, rodzajem ćwiczeń cardio, czyli wytrzymałościowych, lub treningiem crossfitowym.

fot. Shutterstock

Ćwiczenia poprawiają kondycję, wytrzymałość, koordynację i są dobrym sprzymierzeńcem w procesie odchudzania. Istotne jest, aby wybrać odpowiednią linę, dostosowaną do naszego wzrostu.

Trening może obciążać stawy skokowe, kolanowe oraz nadgarstkowe, dlatego należy uważać na intensywność ćwiczeń. Przeciwskazania do wykonywania aktywności są podobne jak w przypadku treningu z linami. W razie wątpliwości zawsze warto zasięgnąć porady lekarza bądź fizjoterapeuty.

Kontrola zdrowia i analiza pomiarów z Ann Asystent Zdrowia

Przydatnym narzędziem wspomagającym kontrolę stanu zdrowia oraz monitorującym wagę jest bezpłatna aplikacja Ann Asystent Zdrowia. W panelu ZDROWIE zarejestrowani użytkownicy aplikacji Ann Asystent Zdrowia bezpłatnie otrzymują pakiet narzędzi, ułatwiających kontrolę stanu zdrowia.  

KARCIE PACJENTA znajduje się m.in.:

  • kalendarz przyjmowania leków oraz harmonogram wizyt u lekarza
  • narzędzia monitorujące: zawartość cukru w organizmie, a także ciśnienie krwi, wagę, tętno oraz temperaturę ciała.

Użytkownicy aplikacji mają również możliwość ustawienia automatycznej analizy ww. pomiarów. Dzięki takim rozwiązaniom zdecydowanie szybciej zauważymy poprawę lub odchylenia od normy. W razie potrzeby Ann Asystent Zdrowia doradzi konsultację medyczną.

W ramach aplikacji, każdy pacjent może również sprawdzić interakcje leków, które zażywa. Tworząc swoją listę, dowiemy się, które leki przyjmowane jednocześnie mogą dawać skutki uboczne.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *