Trening w parach. Spędź aktywnie święto zakochanych!

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Odczuwasz brak motywacji do ćwiczeń? Wypróbuj couple training! Ćwiczenia z drugą połówką wzmacniają więź, zwiększają motywację, sprawiają, że czujemy się bezpieczniej i jesteśmy bardziej pewni siebie. Trening w parach to też idealna propozycja na Walentynki! Jaki rodzaj aktywności można ćwiczyć w parach? Dlaczego jeszcze warto trenować razem? Przeczytaj w Ann!

Trening w parach – korzyści

Na początku warto poznać korzyści płynące z treningu w dwójkę. Bez względu na to, jak odmienny jest Wasz poziom ćwiczenia z bliską osobą mają wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:

  • Motywacja i wsparcie – ćwiczenia z partnerem mogą pomóc utrzymać nam wysoki poziom zaangażowania i motywacji, ponieważ nie będziemy chcieli zawieść drugiej połówki. Zdrowa, wzajemna rywalizacja może pomóc nam zwiększyć regularność treningów, poprawić wyniki, a tym samym przybliżyć do wymarzonej sylwetki.
  • Bezpieczeństwo – obecność bliskiej osoby podczas treningu i jej pomoc może zminimalizować ryzyko kontuzji.
Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!
  • Poprawa techniki – partner może również pomóc w korygowaniu błędów treningowych. W końcu nikt nie jest tak szczerzy jak druga połówka!
  • Pogłębienie relacji – wiele ćwiczeń wymaga zaufania, dlatego wspólny trening to doskonały sposób na budowanie więzi i bliższe poznanie partnera.
  • Dobra zabawa i wspólnie spędzony czas – ostatnia, ale nie najmniej istotna korzyść. Trening z bliską osobą to nie tylko ćwiczenia, ale też rozmowa i radość ze wspólnie spędzonych chwil.

Para wykonuje wspólny trening siłowy.
Couple training może pomóc zmotywować się do ćwiczeń/fot. Bojan Milinkov/shutterstsock.com

Jakie ćwiczenia wykonywać z partnerem?

Jedną z propozycji wspólnego treningu może być trening siłowy. Bliska osoba może być ogromnym wsparciem asekuracyjnym np. podczas wyciskania sztangi czy w trakcie wykonywania przysiadów z obciążeniem. Może również pełnić rolę dodatkowego oporu i ciężaru. Ciekawą propozycją wspólnego ćwiczenia są np. pompki w parach.

Trening w parach – cardio na całe ciało

Kolejnym pomysł na wspólne spędzenie czasu i spalenie sporej ilości kalorii jest trening cardio. Do wyboru mamy wiele aktywności: bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Warto jednak pamiętać, że jeśli ma być to trening wspólny, tempo oraz dystans należy dostosować do możliwości obojga partnerów. Dobrym pomysłem w okresie jesienno-zimowym jest też wybranie się na squsha lub ściankę wspinaczkową.



Taniec – bliskość i intymność

Taniec to nie tylko świetna zabawa, ale też intensywna aktywność fizyczna. Dodatkowo tańczenie z bliską osobą wzmacnia więź emocjonalną, pogłębia bliskość, ale także intymność. Taniec wymaga zaufania i dobrej współpracy.

Najbardziej energiczne i polecane dla par są tańce latynoamerykańskie takie jak samba, rumba, cha-cha, paso doble czy jive. Jeżeli nie jesteście przekonani, czy taka forma aktywności fizycznej jest dla Was, nie musicie od razu wykupywać całego kursu, ale wybrać się na pojedyncze zajęcia lub tańczyć w domu.

Starsza para wykonuje wspólny taniec  w domu.
Wspólny taniec może przynieść wiele radości/fot. fizkes/shutterstock.com

Trening w parach – o czym należy pamiętać?

Przed, a także podczas wspólnego treningu, ważna jest przede wszystkim komunikacja. Należy wyrażać swoje potrzeby i ewentualne obawy. Dzięki temu unikniecie konfliktów, a wspólna aktywność będzie tylko przyjemnością. Istotna jest też dobra współpraca i zaufanie. Warto pamiętać, że każdy trening – nawet z drugą połówką – wymaga rozgrzewki oraz rozciągania. Zawsze należy też pamiętać o prawidłowej technice. Walentynki to świetna okazja, aby wybrać się na wspólny trening i zapoczątkować tradycję wspólnych ćwiczeń!

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *