
Od 600 do nawet 1000 – aż tyle kalorii można spalić grając przez godzinę w squasha. Okres jesienno-zimowy to doskonały czas na zapoznanie się z tą dyscypliną! Squash jest dobrym sposobem na odchudzanie, ale także na spędzanie wolnego czasu z bliskimi. Jakie jeszcze korzyści może nam przynieść? Jakie są zasady gry w squasha i jak zacząć trenować? Czy istnieją przeciwskazania do gry? Czym różni się squash od tenisa? Przeczytaj w Ann!
Idealny sport na zimowe dni
Mimo że w Polsce squash pojawił się już pod koniec lat dziewięćdziesiątych, to dopiero od kilku lat jego popularność rośnie. Zwiększa się również dostępność kortów, które umożliwiają grę w squasha.
Grać można o każdej porze roku i to niezależnie od pogody. Dlatego właśnie squash jest doskonałym wyborem w okresie jesienno-zimowym, kiedy szukamy aktywności, które można uprawiać w zamkniętych pomieszczeniach. Warto dodać, że squash to sport dla każdego – zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i dla seniorów. Na czym polega gra w squasha?
Squash – zasady gry
Warto zacząć od tego, że w squasha gra się w dwie osoby, a zawodnika rozpoczynającego rozgrywkę wybiera się przez obrót rakietą. Gra odbywa się na niedużym korcie, który powinien być otoczony z czterech stron ścianami. Jedna z nich najczęściej jest szklana. Wymiary kortu są stałe i wynoszą: 9,75m – długość i 6,40 m – szerokość. Do rozgrywki potrzebujemy rakiet oraz specjalnej, gumowej piłki. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę ze squashem, nie warto od razu inwestować w sprzęt. Można go wypożyczyć w większości klubów sportowych.

Strój do squasha powinien być wygodny, niekrępujący ruchów, a jego ważnym aspektem są buty z niezostawiającą śladów podeszwą. Istotnym elementem stroju są również okulary do squasha, zapewniające ochronę podczas dynamicznej gry.
Sama gra polega na naprzemiennym odbijaniu piłki o ścianę. Co ważne, przestrzeń do odbijania jest wyraźnie oznaczona liniami, a przekroczenie linii jest jednoznaczne z autem. Punkty w squasha zdobywa się po błędach popełnionych przez naszego przeciwnika.
Jakie to błędy? Wspomniane przekroczenie lub uderzenie w linię lub podwójne odbicie piłki o podłoże. Należy dodać, że każdy set trwa do zdobycia 11 punktów, natomiast mecz kończy się wtedy, kiedy dana osoba wygra 3 sety.
Squash a tenis
Mimo że squash jest bardzo podobny do tenisa ziemnego, to jednak te dwie dyscypliny więcej dzieli niż łączy. Przede wszystkim w squashu piłkę odbija się od ściany. W tenisie natomiast piłka musi przejść przez siatkę, zawodnicy są ustawieni naprzeciwko siebie, a nie obok. W związku z tym inaczej liczy się punkty. Zupełnie inna jest również przestrzeń do gry – zdecydowanie większa w przypadku tenisa. Dlatego też tenis jest mniej dynamiczny, a co za tym idzie – podczas gry spala się mniejszą ilość kalorii. Różnicą jest również sprzęt. Rakieta i piłka do squasha są mniejsze niż akcesoria używane w tenisie. Warto o tym pamiętać, zaczynając przygodę ze squashem i nie używać sprzętu przeznaczonego do tenisa ziemnego.
Korzyści i przeciwwskazania
Podczas gry w squasha angażujemy do pracy całe nasze ciało i jesteśmy w ciągłym ruchu. Dzięki temu poprawiamy kondycję, ogólną wydolność organizmu, wytrzymałość siłową i spalamy ogromne ilości kalorii. Dlatego też squash to doskonały sposób na odchudzanie! Dodatkowo podczas gry wzmacniamy mięśnie ramion, brzucha nóg, a nawet pleców.

Squash uznawany jest na jeden z najzdrowszych sportów świata. Dlaczego? Dzięki tego typu aktywności zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, nadwaga czy otyłość, ale także chorób układu sercowo-naczyniowego. Grając w squasha, wzmacniamy serce i płuca. Sport ma również bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Godzina gry pozwala nam skutecznie zredukować napięcie, stres i sprawić, że uwalniają się endorfiny – hormony szczęścia.
Mimo wielu korzyści płynących z gry, osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi, powinny przed rozpoczęciem aktywności skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to także osób, które w ostatnim czasie zakończyły leczenie kontuzji czy urazów.
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Więcej ciekawych materiałów w Ann: