Hula hop pomaga schudnąć? Sprawdź jak to zrobić!

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Pomaga schudnąć, poprawić wytrzymałość i ujędrnić ciało. To tylko niektóre zalety treningu z hula-hop. Regularne ćwiczenie z użyciem hula-hop doskonale angażuje mięśnie brzucha, talii i pośladków, prowadząc do kształtowania sylwetki. Czy taki jednorazowy trening może mieć wady? Jakie są rodzaje hula hop i które wybrać na początek, aby nie zrazić się do tej formy treningu? Kto nie powinien wykonywać ćwiczeń z hula hop? Dowiedz się z Ann!

Kręcić hula hop potrafią nawet dzieci

Hula hop to zabawka, która zyskała ogromną popularność na całym świecie. Szczególnie w latach 50. XX wieku, choć jej początki sięgają znacznie wcześniej. Inspiracją dla nowoczesnego hula hop mogły być tradycyjne zabawy ludów rdzennych, które wykorzystywały koła zrobione z lian, trawy czy innych elastycznych materiałów.

Istnieje kilka głównych rodzajów hula hop. Różnią się rozmiarami, wagą i przeznaczeniem. Klasyczne, lekkie obręcze są przeznaczonych głównie dla dzieci i służą do zabawy oraz kształcenia koordynacji ruchowej.

Dla dorosłych, szczególnie tych, którzy chcą wykorzystać hula hop do fitnessu, popularne stały się cięższe i większe obręcze. Takie hula hop wymagają bardziej intensywnego wysiłku podczas kręcenia. Jakie niesie korzyści kręcenie hula hop? Przede wszystkim wpływa korzystnie na kondycję. Może również wspomóc trening by spalić tkankę tłuszczową. Efekty ćwiczeń z hula hop to również wzmocnione mięsnie brzucha oraz poprawa sylwetki.

Inną kategorią są hula hop dedykowane do tzw. hoopingu, czyli tańca z obręczą. Takie obręcze są często kolorowe, mogą być pokryte specjalnymi materiałami ułatwiającymi utrzymanie obręczy na ciele i wykonywanie z nią różnych tricków. Są też wytrzymałe i elastyczne, pozwalają na bardziej artystyczną ekspresję i fizyczną akrobatykę.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Dla zaawansowanych użytkowników dostępne są hula hop z wypustkami lub dodatkowymi obciążnikami. Tego typu obręcze dodatkowo masują ciało podczas ruchu.

Aby wyszczuplić ciało, istotnym elementem jest wzmacnianie mięśni poprzecznych brzucha. Niezbędna jest także regularna aktywność fizyczna przez co najmniej 30 minut każdego dnia.

Hula-hop: jaki wybrać?

Hula-hop to przyrząd do ćwiczeń, które znalazło zastosowanie w treningach aerobowych i gimnastycznych. Jest idealne do wzmacniania różnych partii ciała, takich jak talia, biodra, brzuch, ręce i nogi. Dostępne są różne warianty tego produktu, obejmujące podstawowe modele, a także obręcze wyposażone w wypustki, masujące głowice i dodatkowe obciążenia, co pozwala dostosować trening do indywidualnych potrzeb i celów.

Podczas wybierania własnego hula hop, ważne jest, aby dopasować jego rozmiar i wagę do swoich potrzeb i umiejętności. Mniejsze i lżejsze obręcze są zwykle szybsze i wymagają większej zręczności. Natomiast większe i cięższe obręcze obracają się wolniej. Kręcenie takim hula hop wymaga więcej siły, a to przekłada się na bardziej intensywny trening.

Z czasem można eksperymentować z różnymi rodzajami hula hop, aby urozmaicić swoje treningi i umiejętności. Taniec z obręczą to świetna zabawa. Jest również znakomitą formą rozrywki i może być elementem występów artystycznych oraz tańców.

Zasady treningu z hula-hop nie mają ściśle określonych reguł. Należy po prostu wykonywać ruchy biodrami tak, aby utrzymać obręcz na wysokości tali. Sposób ćwiczenia zależy od naszych preferencji i celów treningowych. Aby rozpocząć, warto zaopatrzyć się w hula-hop dla początkujących.

Zaleca się zainwestować w profesjonalne modele dostępne w sklepach sportowych. Jest to dobra inwestycja. Efekty hula hop nie opuszczą nas przez lata, jeśli tylko będziemy systematycznie ćwiczyć. Wybór obręczy dedykowanej dla dorosłych zapewni nam lepszą wagę i bezpieczeństwo podczas regularnych sesji treningowych.

Hula hop z wypustkami czy z obciążeniem? Jaki hula hop wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów hula hop. Lekkie, kolorowe, hula hop z wypustkami, a może ciężkie? Jakie hula hop wybrać? W treningu aerobowym, jeśli celem jest ukształtowanie mięśni brzucha, skorzystanie z hula-hop z wypustkami może okazać się bardziej efektywne.

Klasyczne hula hop jest lekkie i łatwe do opanowania. Zdecydowanie pierwsze treningi z wykorzystaniem hula hop powinny zaczynać się od klasycznej obręczy, aby opanować poprawną technikę treningu. Po około dwóch tygodniach systematycznych treningów można rozważyć przejście na cięższy sprzęt.

Kobieta stoi z hula hop i sprawdza coś w telefonie
Ćwiczenia z hula-hop można wykonywać zarówno w domu, jak i na siłowni / Fot. Shutterstock

Hula-hop jak ćwiczyć?

Stań w małym rozkroku, lekko ugnij nogi w kolanach i napnij brzuch. Chwyć hula-hop obiema rękami na wysokości pasa, a następnie oprzyj go o jeden bok. Wykonaj delikatny ruch rękami, aby wprowadzić obręcz w ruch. Jednocześnie rusz biodrami, starając się utrzymać hula-hop na poziomie pasa. Na początku nie martw się, jeśli obręcz zacznie spadać – dostosuj nieco ruchy i kontynuuj. Pamiętaj, żeby utrzymać płynność ruchów bioder i korzystaj z naturalnego rytmu, co pomoże utrzymać hula-hoop w ruchu.

Hula-hop na mięśnie brzucha

Czy ćwiczenia z hula hop rzeczywiście działają jak trening fitness i czy dzięki nim waga spada? Choć dla wielu osób, które nie ćwiczą, kręcenie kołem jest tylko rodzajem zabawki służącej do nauki egzotycznego tańca brzucha, szybko można przekonać się, że ta „zabawa” daje efekty jak trening fitness.

  • Smukła talia
  • płaski brzuch
  • mniej centymetrów w biodrach
  • mocne pośladki
  • wymodelowana sylwetka.

Już po kilku próbach poczujesz, że regularne kręcenie z hula hop może być  szybką i skuteczną drogą do realizacji tych planów.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Podczas treningu z hula-hop angażowane są mięśnie tułowia, prostowniki grzbietu, a także mięśnie okolic bioder, kolan i kostek. To czyni tę formę aktywności doskonałą dla treningu aerobowego mięśni tułowia. Liczne badania potwierdzają pozytywne efekty takiego treningu, w tym utratę masy ciała, zmniejszenie obwodów talii i bioder, poprawę profilu lipidowego oraz poprawę składu ciała.

Co ciekawe, ćwiczenia z hula-hop mogą również przyczynić się do poprawy funkcjonowania mięśni poprzecznych brzucha oraz stabilności odcinka lędźwiowego. Dodatkowo, regularne ćwiczenia z hula hop mogą przynieść inne korzyści, takie jak poprawa koordynacji ruchowej, zwiększenie elastyczności, poprawa postawy ciała oraz redukcja stresu.

Hula-hop: ile ćwiczyć by zobaczyć efekty?

Aby zainicjować proces spalania tkanki tłuszczowej, warto rozważyć wydłużenie czasu jednorazowego treningu do co najmniej 30 minut. Wyniki można zauważyć już po dwóch tygodniach regularnych treningów. Dobrym sposobem na zwiększenie motywacji jest pomiar obwodu talii kilkanaście minut przed rozpoczęciem treningów i ponowne dokonanie pomiaru po dwóch tygodniach. W zależności od indywidualnej budowy ciała oraz predyspozycji, obwód talii może zmniejszyć się o 1–2 centymetry.



Kręcenie hula hop a mięśnie dna miednicy

Mięśnie dna miednicy stanowią kluczowy element dla zdrowia kobiet. Pełnią istotną rolę w podtrzymywaniu narządów jamy brzusznej, pęcherza, narządów rozrodczych i wspierają całe ciało. Odpowiadają za stabilizację kompleksu biodrowo-lędźwiowo-miedniczego oraz podtrzymywanie pęcherza moczowego, odbytu i narządów rodnych.

Ćwiczenia z hula hop mogą wpływać na te mięśnie poprzez dynamiczne ruchy okołostawowe i angażowanie różnych grup mięśni. W rezultacie możliwe jest wzmocnienie mięśni brzucha, grzbietu i dna miednicy, co sprzyja lepszej stabilizacji obszaru miednicy. Jednak zawsze zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub specjalistą przed rozpoczęciem nowego programu ćwiczeń, zwłaszcza gdy istnieją obawy dotyczące zdrowia mięśni dna miednicy.

Hula hop: czy istnieją przeciwwskazania?

Trening z hula-hop to ogólnie bezpieczna forma aktywności fizycznej, jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które warto uwzględnić przed rozpoczęciem. Osoby z problemami kręgosłupa, takimi jak dyskopatia czy skrzywienia kręgosłupa, muszą skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem treningu.

Również osoby z zaburzeniami układu pokarmowego powinny być zachować ostrożność, aby uniknąć ewentualnych komplikacji. Ponadto nie zaleca się wykonywać ćwiczeń z hula-hop kobietom w ciąży.

Grupa ludzi wykonuje trening z hula-hop
Ćwiczenia z hula-hop można wykonywać w grupie / Fot. Shutterstock

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Sprawdź ćwiczenia na uda i nogi w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *