Rozstępy po ciąży – problem wielu kobiet. Jak sobie z nim poradzić?

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Rozstępy po ciąży to problem nie tylko natury estetycznej, ale tez psychicznej. Zmiany na skórze odbierają pewność siebie, a nawet chęć do kontaktów intymnych. Niestety nie da się całkowicie zlikwidować rozstępów, ale można zmniejszyć ich widoczność. W jaki sposób? Jakie są przyczyny powstawania rozstępów? Czy jesteśmy w stanie ich uniknąć? Przeczytaj w Ann!

Powstawanie rozstępów

Rozstępy powstają na skutek rozciągnięcia skóry w krótkim czasie, czyli – w przypadku rozstępów po ciąży – w ciągu 9 miesięcy. Rozciąganie skóry prowadzi do uszkodzenia i przerwania włókien kolagenowych, a także elastynowych. Szybki przyrost masy ciała zmniejsza elastyczność skóry i doprowadza do obniżenia napięcia skóry.

Rozstępy po ciąży – predyspozycje genetyczne

Warto wiedzieć, że powstawaniu rozstępów sprzyjają konkretne czynniki – m.in. genetyczne. Nadmierna masa ciała i zmiany hormonalne również będą zwiększać widoczność rozstępów. Jeśli w trakcie ciąży nie dbamy o odpowiednią pielęgnację skórę, wtedy także ryzyko powstawania rozstępów wzrasta. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym widoczności rozstępów jest nadmierna ekspozycja na słońce. Palenie papierosów w trakcie ciąży także wpływa negatywnie na kondycję skóry.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Należy pamiętać, że rozstępy to nie tylko przypadłość kobiet w ciąży, ale też np. nastolatek. Gwałtowny przyrost masy ciała w okresie dojrzewania także sprzyja powstawaniu rozstępów. Z drugiej strony rozstępy występują także u osób po gwałtownym chudnięciu.

Widoczność rozstępów po ciąży

Jak wyglądają świeże rozstępy? Zaraz po ciąży rozstępy przybierają kształt podłużnych pasów o czerwonym lub różowym zabarwieniu, które mogą być nieco wypukłe. Można je zauważyć przede wszystkich brzuchu, biuście, udach (szczególnie po wewnętrznej stronie ud) i pośladkach. Co ważne, świeże zmiany na skórze mają tendencję do swędzenia i pieczenia. Z czasem rozstępy rozjaśniają się i są coraz mniej widoczne, ale mogą przybierać wiele form.

Kobieta prezentuje rozstępy po ciąży, które znajdują się na udach.
Rozstępy po ciąży mogą pojawić się nie tylko na brzuchu, ale też na udach czy pośladkach/fot. BEAUTY STUDIO/shutterstock.com

Rozstępy po ciąży – zabiegi kosmetyczne

Usuwanie rozstępów to proces, w którym ważna jest systematyczność. Niestety rozstępów nie da się całkowicie zlikwidować, ale można sprawić, że będą one mniej widoczne. W jaki sposób? Jednym ze sposobów jest laseroterapia, która powinna być dobrana przez lekarza. Innym zabiegiem na rozstępy, który można wykonać w gabinetach kosmetycznych, jest mezoterapia igłowa.

Warto też wspomagać się masażem z użyciem kremów i olejków. Pobudzi on krążenie krwi i tym samym elastyczność skóry. Kolejnym pomysłem na walkę z rozstępami są peelingi chemiczne. Skórę należy też regularnie nawilżać odpowiednimi kremami oraz żelami. Świetnym produktem na rozstępy jest np. masło kakaowe.

Rozstępy po ciąży – aktywność fizyczna i dieta

Ważnym elementem walki z nieestetycznymi zmianami skórnymi, ale też sposobem na zapobieganie rozstępom, jest aktywność fizyczna. Zarówno ćwiczenia siłowe, jak i treningi cardio, mogą poprawić elastyczność i ogólną kondycję skóry. Aktywność fizyczną w ciąży warto natomiast skonsultować z lekarzem.



W walce z rozstępami nie można też zapomnieć o diecie. Powinna być ona bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze. Do diety należy też wprowadzić białko w postaci ryb, jaj czy roślin strączkowych. Białko jest niezbędne w procesie regeneracji skóry. Powinniśmy ograniczyć natomiast spożywanie cukru i przetworzonej czynności. Ostatnim, ale nie najmniej ważnym elementem zdrowej diety, jest odpowiednie nawodnienie. Należy pić co najmniej 2 litry wody dziennie i unikać słodzonych napojów.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *