Płodność a endometrioza. Czy ciąża jest możliwa?

Autorka: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia

Problemy z płodnością lub niepłodność – do tego może doprowadzić endometrioza, czyli choroba ginekologiczna kobiet. Charakteryzuje się bolesnymi miesiączkami, silnymi skurczami miednicy, obfitymi krwawieniami, czy bólem podczas seksu. To nie jedyne skutki tej choroby. Do czego może doprowadzić endometrioza? Czy jest wyrokiem braku płodności? Na te pytania opowiada lek. med. Krzysztof Janowiec – ginekolog położnik ze Specjalistycznego Centrum Medycznego BARSKA Clinic.

Endometrioza – co to za choroba?

Endometrioza to choroba ginekologiczna, który dotyczy tylko kobiet. Jest rozpoznawana, gdy komórki endometrium znajdują się w nieprawidłowej lub ektopowej lokalizacji poza jamą macicy. Najczęściej znajduje się w otrzewnej miednicy, jajnikach, więzadłach maciczno-krzyżowych czy przegrodzie odbytniczo-pochwowej. Takie endometrium reaguje na hormony i podobnie jaku zdrowej kobiety podlega cyklicznemu wzrostowi i złuszczaniu się.

Objawami tej choroby są:

  • bolesne miesiączki i owulacja,
  • silne skurcze miednicy,
  • obfite krwawienia,
  • ból podczas seksu,
  • bóle: przy oddawaniu moczu, jelit,
  • ból miedzy miesiączkami.

Endometrioza występuje u około 10–15% kobiet w wieku rozrodczym, u 20–50% kobiet z niepłodnością i 71–87% kobiet z przewlekłym bólem miednicy. To choroba, którą trudno zdiagnozować, a kobiety czekają na to średnio 8–10 lat.

Przeczytaj też: „Diabelska” choroba, czyli endometrioza [ROZMOWA WIDEO]

Skąd się bierze endometrioza?

Dokładnie przyczyny powstania endometriozy nie są znane. Przyczynami jej powstania mogą być między innymi predyspozycje genetyczne, metaplazja, warunki środowiskowe, czy chociażby przeniesie nie komórek endometrium.

  1. Predyspozycje genetyczne – jeżeli w rodzinie, ktoś choruje lub chorował na endometrioze, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że dana kobieta będzie ją również miała.
  2. Nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego – uszkodzony układ immunologiczny osłabia odporność, a choroby autoagresywne sprzyjają tworzeniu się ognisk jest choroby.
  3. Teoria metaplazji, czyli przekształcenia się komórek wyściełających jamę otrzewną w komórki endometrium poza jamą macicy.
  4. Przeniesienie komórek endometrium – może tak się stać w wyniku implantacji, czyli przeniesienia komórek endometrium poza jamę macicy np. podczas cięcia cesarskiego, operacji macicy lub zmian endometrialnych, a także w wyniku wszczepienia się komórek śluzówki macicy do tkanek naciętego podczas porodu krocza.
  5. Wpływ środowiska – zanieczyszczone powietrze, brudna woda i przetworzona żywność mogą wpływam na nieprawidłowe stężenia hormonów, co może przyczynić się do rozwoju endometriozy.

Przyczyna niepłodności

Cały artykuł dostępny po zalogowaniu się na stronę lub w bezpłatnej aplikacji mobilnej Ann

O endometriozie najczęściej kobieta dowiaduje się podczas starań o ciąże, gdy przez długi czas nie udaje się zajść. Wyszczególnia się dwie grupy pacjentek: pacjentki, dla których celem jest zajście w ciążę oraz panie, które mocno szukają przyczyny problemu zajścia ciąże.

Przeczytaj też: Magazyn Ann: „Zaczynam życie od nowa”, bez endometriozy i niewyobrażalnego bólu [AUDIO]

Są też pacjentki u których głównym powodem zgłoszenia się do specjalisty jest to, że miesiączki a nawet stosunki są bolesne. Występowanie tych objawów ma bardzo znaczący wpływ na ich jakość i komfort życia. Bardzo często się zdarza, że faktycznie pacjentki, które nie mogą zajść w ciążę również mają dolegliwości bólowe. Natomiast nie zapominajmy o kobietach, które aktualnie ani nie starają się o ciążę, ani nie myślą o macierzyństwie, albo w ogóle już są po okresie macierzyńskim. I głównym elementem jest tutaj ból i dysfunkcja seksualna czy niemożność wykonywania pewnych czynności życia codziennego. I to jest druga poważna grupa pacjentek – wyjaśnia doktor.

Oczywiście ból sam w sobie będzie utrudniał plany prokreacyjne. Niestety nie mamy tutaj zbyt dobrego wyjścia w tej sytuacji. Ponieważ wykorzystywanie pewnych technik leczenia niepłodności, bardzo często wyklucza skuteczne leczenie dolegliwości bólowych w endometriozie – wyjaśnia doktor.

Endometrioza jest jedną z przyczyn niepłodności, która niestety jest najpoważniejsza i gorzej rokująca.

Metody leczenia

Najskuteczniejsze metody leczenia farmakologicznego w tej chorobie są oparte na hormonach, ponieważ endometrioza jest chorobą hormono zależną/estrogeno zależną. Jedną z możliwości terapeutycznych jest między innymi ustabilizowanie tych hormonów, aby zbyt intensywnie nie wahały się w cyklu. Wszystko po to, aby nie pobudzać tkanki endometrialnej do rozwoju.  

Zobacz też: Przepis na zdrowie Ann: Fizjoterapia uroginekologiczna przynosi ulgę w endometriozie [ROZMOWA WIDEO]

Niestety te wszystkie techniki leczenia całkowicie nam wykluczają zajście w ciążę. A to dlatego, że takie preparaty mają działanie antykoncepcyjne albo obniżające koncepcje, więc w tej kwestii się wykluczają – tłumaczy lekarz Krzysztof Janowiec.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *