Rodzicem być z Ann: Niejadek na pokładzie! Jak zadbać o zdrowe żywienie rodziny? [WEBINAR]

O tym, że niechęć do jedzenia u dziecka jest prawdziwym problem, przekonał się niejeden rodzic niejadka. Tymczasem zadbanie o wartościowe posiłki rodziny wcale nie musi nas kosztować ani dużo czasu, ani dużo pieniędzy. Wystarczy wiedza, o czym przekonuje Natalia Gołyska, dietetyczka i ekspertka zdrowego żywienia.

Zobacz całą rozmowę: Niejadek na pokładzie!

Nie chcesz wychować niejadka? Postaw na warzywa

Choć wydaje się, że dzieci lubią jeść wyłącznie to, co słodkie lub podane z ketchupem, wcale nie musi tak być. Wiele zależy od tego, jakie nawyki żywieniowe wykształcimy u najmłodszych. Oznacza to, że od początku dzieci powinny być zapoznawanie z różnymi smakami, w tym przede wszystkim z naturalnymi smakami produktów. Jeśli wprowadzamy do diety poszczególne grupy produktów, powinny one być nieprzyprawione, w tym przede wszystkim solą. Jak podkreśla ekspertka, rozszerzanie diety powinno zacząć się od warzyw, których naturalny smak będzie poznawała nasza pociecha. Żeby przekonać się, że nie lubimy jakiegoś warzywa, powinniśmy spróbować je aż 30 razy, co wyjaśnia ekspertka.

fot. Shutterstock

Dieta roślinna. Czy mogą być na niej również dzieci? 

Wielu rodziców, również tych, którzy sami są na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, ostatecznie postanawia wprowadzić dzieciom czy to nabiał, czy również mięso. Tymczasem jak przekonuje Natalia Gołyska, na diecie roślinnej może być cała rodzina. Jak tłumaczy ekspertka, dieta roślinna, to nie tylko owoce i warzywa, ale też zboża, orzechy, oleje i strączki, które są w stanie w pełni zbilansować naszą dietę. Jedyny niedobór, który może wystąpić w związku z dietą roślinną, to niedobór witaminy B12, którą trzeba suplementować. 

Zdrowo nie znaczy drogo

Rodzicom często się wydaje, że zdrowe produkty można kupić wyłącznie w ekologicznym sklepie. Ekspertka przekonuje, że tak nie jest. Z powodzeniem można kupować marketowe papryki, ogórki czy sałaty, zawsze jednak pamiętając, żeby umyć je przed zjedzeniem. W przypadku większości pozostałych produktów wystarczy czytać składy. Wśród produktów, które natomiast warto kupić w sprawdzonym źródle, jest mięso i produkty odzwierzęce, których jakość powinna być potwierdzona. 

Trudne nie musi być wcale również gotowanie. Wystarczy skorzystać z dostępnych w sieci przepisów, by w łatwy sposób przygotować wartościowe posiłki.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz bezpłatny webinar: Niejadek na pokładzie!

Podczas rozmowy poruszyliśmy również tematy:

  • Czy zdrowe żywienie jest czasochłonne?
  • Jak kupować zdrowe produkty i nie zbankrutować?
  • Jak gotować zdrowo i smacznie, gdy nie ma się umiejętności?
  • Jak przekonać dzieci do jedzenia warzyw?
  • Czy na diecie roślinnej lub wegetariańskiej może być cała rodzina?
  • Zdrowo na wynos, czyli co pakować do lunch boxów?

Spotkanie poprowadziła: Dorota Kuźnik, Ann Asystent Zdrowia

Więcej rozmów wideo, podcastów i artykułów znajdziesz w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *