Przepis na zdrowie Ann: Płaskostopie – wkładki nie wystarczą, żeby zwalczyć problem [ROZMOWA WIDEO]

Ból stopy, kolana, bioder, kręgosłupa oraz powstawanie urazów przeciążeniowych – to możliwe konsekwencje zbagatelizowania tej wady. Płaskostopie, nazywane potocznie platfusem, to rodzaj deformacji stopy, która najczęściej jest rozpoznawana u dzieci wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, choć może również występować u dorosłych. O tym, jak rozpoznaje się płaskostopie oraz o metodach jego terapii, opowiedziała w rozmowie wideo dr Edyta Tomasiak, fizjoterapeutka dziecięca. 

Skąd wiedzieć, czy mam płaskostopie?

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Pani Doktor, jak rozpoznać, że mamy płaskostopie?

dr Edyta Tomasiak, fizjoterapeutka dziecięca: U siebie będzie nam trudno zauważyć płaskostopie. Mamy dwa rodzaje płaskostopia – jedno, które jest nieutrwalone, czyli jeżeli podniesiemy nogę, to go nie zauważymy i drugie, które jest utrwalone i w momencie podniesienia nogi i spojrzenia na podeszwę stopy, zobaczymy że ta stopa jest płaska. Tego nikomu nie życzę, bo jest to jest faktycznie już zaawansowana wada.

Możemy za to zaobserwować je u dziecka lub u drugiej osoby dorosłej. Osoba, u której chcemy dokonać obserwacji, musi znajdować się w pozycji stojącej, a my patrzymy na ustawienie pięt (czy pięty ustawiają się do środka) i na przyśrodkową krawędź stopy (czy widzimy obniżone sklepienie). Te dwa czynniki – koślawa pięta i obniżone sklepienie, pojawią się razem u osób z płaskostopiem.

Możemy spojrzeć też na odbicie mokrej stopy na ręczniku lub na piasku. Oceniając takie odbicie stopy, spójrzmy czy faktycznie widzimy wcięcie po przyśrodkowej stronie stopy, czy raczej dużą powierzchnię stopy, taką „płetwę”.

Płaskostopie to nie tylko defekt estetyczny

Tak naprawdę płaskostopie to potoczna nazwa dla stopy płasko-koślawej, czyli wady ukształtowania stopy. To nie tylko defekt estetyczny, ale konkretne zmiany w funkcjonowaniu stopy. Z jakiegoś powodu pięta ustawia się do środka i w konsekwencji tego, stawy środkowej części stopy są zbyt elastyczne. Jeżeli taką stopę obciążymy ciężarem ciała, to ona za bardzo się rozpłaszcza. Dlatego jest to wada nie tylko estetyczna, ale wpływająca na funkcjonowanie stopy, a także powyższych segmentów ciała

Podczas rozmowy specjalistka opowiedziała także:

  • jakie są przyczyny płaskostopia?
  • jak zapobiec płaskostopiu?
  • czym grozi płaskostopie?
  • czy da się wyleczyć płaskostopie?
  • jakie ćwiczenia wykonywać, mając płaskostopie?
  • dlaczego wkładki nie są dobrą metodą leczenia płaskostopia?

O ekspertce: dr Edyta Tomasiak – nauczycielka akademicka i fizjoterapeutka pracująca z młodymi sportowcami, którym pomaga w leczeniu kontuzji oraz w korekcji wad postawy. W 2019 roku obroniła pracę doktorską, która dotyczyła analizy biomechanicznej chodu osób ze stopą płasko-koślawą. Dzięki temu, poznała najmniejsze szczegóły w zakresie funkcjonowania stopy, co pozwala na ,,rozpracowanie” jej trudnych i nietypowych dysfunkcji.

Rozmawiała: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Sprawdź więcej rozmów wideo, podcastów i artykułów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *