Edukacja Ann: Stopy seniora – jak dbać i pielęgnować?

Stopy dźwigają ciężar całego ciała i pozwalają nam się przemieszczać. Niestety wraz z wiekiem ulegają one osłabieniu. Skóra na stopach staje się delikatna i bardziej podatna na urazy. W jaki sposób zadbać o stopy, aby na dłużej zachować ich sprawność? Jakie są najczęstsze schorzenia stóp u seniorów? O tym rozmawialiśmy z Moniką Sosialuk, podologiem z Centrum Vitalni.

Pergaminowa skóra seniora

Stopy seniora wymagają szczególnej pielęgnacji. Ma to związek ze zmianami w obrębie skóry, które pojawiają się u osób starszych.

Z wiekiem zanika nam podściółka tłuszczowa, która chroni nam głowy kości przed bezpośrednimi urazami w tym miejscu. Starsi ludzie mają bardzo często skórę cienką, pergaminową. Zanika nam także warstwa rogowa naskórka, przez co skóra jest bardziej podatna na urazy – mówi w rozmowie z Ann specjalistka.

fot. Shutterstock

– Bardzo często osoby starsze mają haluksy, różne deformacje: palce młotkowate, młoteczkowate, szponiaste. Na głowach kości powstają odciski od spodu, modzele, zgrubienia, skóra między palcami robi się bardzo cienka. Z wiekiem rogowacieją paznokcie, pogrubiają się, skręcają, zawijają się w rureczki, wałki, a także wrastają w skórę.

Stopy seniora – najczęstsze problemy

Pogorszenie kondycji stóp ma wpływ na rozwój wielu dolegliwości skóry. Z jakimi problemami najczęściej zmagają się seniorzy?

Osoby starsze przychodzą z odciskami między palcami, a także na stawach, tam gdzie łączą się kosteczki. U osób starszych nie ma czegoś takiego jak gruba czy pękająca pięta, bo ta skóra jest tak pergaminowa, że nasza pomoc polega na obcinaniu paznokci i usunięciu odcisków. Bardzo niewiele jest zrogowacień, tylko na głowach kości, gdzie nie ma podściółki tłuszczowej. W tym miejscu występują modzele – wyjaśnia podolog Monika Sosialuk.

– Seniorzy zgłaszają się też z grzybicą międzypalcową. Często spowodowana jest ona haluksem, przez który palce są bardzo ściśnięte ze sobą i nie ma tam dostępu tlenu. Kolejnym problemem jest grzybica paznokci, a także grzybica koślawości palucha pierwszego, palce szponiaste, palce młotkowate i młoteczkowate, kostki krawca czy płaskostopie poprzeczne – opowiada specjalistka.

Obcinanie paznokci u seniorów

Okazuje się, że jednym z najczęstszych problemów osób starszych jest obcinanie paznokci. Zaniedbanie tej czynności może doprowadzić do wielu dolegliwości, między innymi do wrastania paznokcia w skórę.

Cały artykuł dostępny w aplikacji lub po zalogowaniu na stronę

Często osoby starsze nie sięgają do stóp ze względu na schorzenia kręgosłupa, kolan, bioder, więc muszą korzystać z pomocy osób trzecich. Jeśli rodzina sobie nie radzi, to często przychodzi do podologa. Skóra seniora jest delikatna, paznokcie są grube, dlatego obcinanie paznokci bywa bolesne i nieprzyjemne. Trzeba wiedzieć, jak złapać tego paznokcia, aby nie doszło do skaleczenia.

U osób starszych często występuje też cukrzyca typu 2 i inne choroby wpływające na krzepliwość krwi. Takie osoby wymagają specjalnej opieki i cierpliwości, ponieważ każda ranka może spowodować u nich rozlew krwi – mówi podolog w rozmowie z Ann.

Stopy seniora – higiena i pielęgnacja

Podstawową zasadą higieny stóp jest dokładne mycie i wycieranie, szczególnie przestrzeni między palcami. Należy także pamiętać o codziennym zmienianiu skarpetek.

Powinno się używać mydła, które nie zaburza pH lub nawilżające. Kąpiel nóg nie może trwać zbyt długo. Skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia, kiedy jest zanadto rozmiękczona. Dbajmy o to, aby była przede wszystkim umyta i wysuszona – radzi specjalistka.

Warto także zadbać o odpowiednie kremy, które mogą pozytywnie wpłynąć na skórę seniora. Ze względu na to, że z wiekiem skóra staje się cienka i delikatna, osoby starsze powinny wybierać przede wszystkim kremy nawilżające. Działanie nawilżające ma między innymi mocznik czy witamina A.

Najlepsza pielęgnacja jest taka, którą indywidualnie dobierze specjalista po wcześniejszych oględzinach stopy i wywiadzie – podkreśla Monika Sosialuk.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i miej swoje zdrowie pod kontrolą

Stopy seniora – jakie obuwie wybrać?

Kolejnym elementem dbania o stopy jest dobór odpowiedniego obuwia i wkładek. Na co należy zwrócić uwagę?

Obuwie powinno być amortyzujące, nieuciskające paznokci, a także powinno mieć grubą podeszwę, szerokie noski. Buty muszą być przewiewne, z naturalnych materiałów. Teraz, w okresie jesienno-zimowym, najlepiej wybierać buty skórzane. Obuwie powinno być dopasowane rozmiarowo, aby nie trzeba było podkurczać palców. Odpadają balerinki i japonki. Możemy też wymienić wkładkę w butach, czyli wyciągnąć fabryczną i włożyć korekcyjną dobraną przez ortopedę, podologa czy gotową odpowiadającą na problemy pacjenta – mówi w rozmowie z Ann podolog Monika Sosialuk.

fot. Shutterstock

Ważnym elementem zapobiegania problemom stóp jest aktywność fizyczna, ponieważ często ból stóp wynika z braku ruchu. Zaleca się spokojne spacery w odpowiednim obuwiu, najlepiej z kijkami do nordic walking, które odciążają stawy. Warto również używać rollerów czy wałków z wypustkami, które pobudzają receptory na stopie.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *