Skóra seniora – najczęstsze problemy i pielęgnacja

Skóra pełni przede wszystkim funkcję ochronną: osłania nasze tkanki i narządy przed środowiskiem zewnętrznym. Poza tym dba o utrzymanie prawidłowej homeostazy, czyli wewnętrznej równowagi w organizmie. Z wiekiem skóra traci swoje właściwości, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji. Jakie są najczęstsze problemy skóry seniora? Jak sobie z nimi radzić? Przeczytaj w Ann!

Jak z wiekiem zmienia się skóra?

Na proces starzenia się skóry ma wpływ wiele czynniki, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Wyróżniamy trzy główne typy starzenia się skóry:

  • Wewnątrzpochodne: związane z upływem lat i hormonami. Poziom hormonów płciowych obniża się wraz z wiekiem. Skutkuje to zmniejszeniem gruczołów łojowych, czego następstwem jest spadek bariery ochronnej skóry.
  • Zewnątrzpochodne. Głównym czynnikiem tego rodzaju zmian jest promieniowanie UV. Na starzenie tego typu mają również wpływ: stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, dieta, a nawet zanieczyszczenie środowiska.
  • Starzenie mimiczne: powiązane z mimiką i pracą mięśni twarzy. Zmarszczki powstają na skutek zmniejszenia się produkcji włókien kolagenowych i elastylowych. Wyróżniamy m.in. zmarszczki wokół ust, linie na czole czy tzw. kurze łapki (zmiany wokół oczu).

Skóra seniora: wysuszenie

Za wysuszenie skóry odpowiada utrata lipidów, czyli naturalnych tłuszczy skóry. Lipidy charakteryzują się wysoką zawartości ceramidów, które powstrzymują utratę wody oraz stanowią barierę ochronną skóry. Po 40. roku życia produkcja wspomnianych substancji spada, co skutkuje suchością skóry seniora. Wysuszenie skóry prowadzi natomiast do jej pękania.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji lub po zalogowaniu na stronie

Jak radzić sobie z wysuszeniem? Najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie. Pierwszym krokiem do poprawy stanu skóry seniora jest zmiana diety. Żywność bogata w witaminy A, E i C działa bardzo pozytywnie na skórę. Witamina A, której źródłem są mi.in. tłuste ryby i żółte warzywa, reguluje wzrost komórek naskórka. Witamina E nawilża i wygładza skórę, a w połączeniu z witaminą C pełni rolę przeciwutleniacza. Pierwszą ze wspomnianych witamin znajdziemy w tłuszczach roślinnych, produktach pełnoziarnistych, niektórych warzywach (szpinak, brukselka). Źródłem witaminy C są mi.in. owoce cytrusowe, czerwona papryka, kalafior.

Kolejnym krokiem do nawilżenia skóry jest nawodnienie: powinniśmy pić ok. 2 litrów wody dziennie. Wsparciem dla suchej skóry mogą być też odpowiednie kosmetyki zawierające kwas hialuronowy, ceramidy i fosfolipidy.

skóra seniora, jak dbać
O skórę należ dbać. Skóra seniora jest szczególnie wymagająca. / fot. Shutterstock

Skóra seniora: przebarwienia

Przebarwienia skóry mają podłoże hormonalne, polekowe, pozapalne czy związane z promieniowaniem UV. Wymienione czynniki doprowadzają do nadmiernej produkcji melaniny, czyli naturalnego pigmentu znajdującego się w skórze, włosach i tęczówce oka. Przebarwienia w postaci plam pojawiają się na dłoniach, twarzy i dekolcie.

Kosmetyki rozjaśniające skórę zawierają takie substancje jak: arbutyna, kwas kojowy, kwas glikolowy, azelainowy, fitowy, witamina C i jej pochodne. Ich zadaniem jest ograniczenie aktywności tyrozynazyny, czyli enzymu uczestniczącego w procesie powstawania melaniny. Pomocne w walce przebarwieniami jest również odpowiednie nawilżenie skóry. Należy także zadbać o odpowiedni dobór środków myjących. Najlepiej wybierać kosmetyki specjalnie dedykowane skórze seniora, jak najmniej uczulające.

Pobierz darmową aplikację Ann i miej swoje zdrowie pod kontrolą!

Skóra seniora: wiotczenie

Proces wiotczenia skóry seniora jest związany z zanikiem lub nadmiarem tkanki tłuszczowej. W jakich miejscach najczęściej dochodzi do wiotczenia? Okolice oczodołu, skroni, kości jarzmowej, szyi, podbródka są najbardziej narażone na utratę jędrności. Wiotczenie jest też spowodowana zmniejszeniem produkcji kolagenu oraz elastyny. Warto dodać, że nie dotyczy ono tylko twarzy, ale także całego ciała, w szczególności ud i brzucha.

Co na wiotką skórę? Tak jak w przypadku wysuszenia i przebarwienia skóry, tak i tutaj podstawą jest odpowiednie nawilżenie. Dodatkowo warto skorzystać z peelingów i masaży na twarz. Na poprawę jędrności skóry mają też wpływ odpowiednie kremy. Najlepiej, aby zawierały kolagen, retinol i witaminy A, E i C.

skóra seniora, jak dbać
Aby zadbać o skórę seniora warto stosować kremy zawierające kolagen, retinol i witaminy A, E i C / fot. Shutterstock

Należy pamiętać, że w przypadku poważnych i bolesnych zmian skórnych, powinniśmy udać się do dermatologa. Mogą one być zwiastunem groźnych schorzeń. Jeśli wspomniane w artykule dolegliwości wzbudzają nasz niepokój, wtedy również zalecana jest konsultacja ze specjalistą.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *