Stulejka – problem nie tylko małych chłopców. Nieleczona niesie poważne konsekwencje [WIDEO ROZMOWA]

Dotyczy nawet 30 % chłopców. I najczęściej jest kojarzona raczej z wiekiem dziecięcym. Okazuje się jednak, że stulejka to nie jest tylko problem małych chłopców. Występuje również u prawie 15% dorosłych mężczyzn. Czy stulejka jest konsekwencją nieodpowiedniej pielęgnacji w wieku niemowlęcym? A może jest uwarunkowana genetycznie? Dlaczego tak ważne jest leczenie stulejki i czy zawsze  kończy się zabiegiem? Czy ten zabieg jest zawsze niezbędny i czy bezpieczny? O tym jak zapobiegać i leczyć stulejkę nie tylko u małych chłopców mówi lek.med. Piotr Sujkowski chirurg dziecięcy, specjalista medycyny estetycznej z Poznania.

Stulejka to rosnący problem

Agnieszka Kryszpin, Ann Asystent Zdrowia: Prawdopodobnie wielu naszych widzów powie: „Wiem co to jest, dotyczy tylko chłopców”. Jaka jest społeczna świadomość jeśli chodzi o ten dość powszechny problem jakim jest stulejka? 

lek.med. Piotr Sujkowski, chirurg dziecięcy: Obawiam się, że niestety bardzo mała. Z tego co widzę w gabinecie czy w szpitalnym oddziale ratunkowym, to problem jest bardzo częsty. Nie ma dnia żeby przynajmniej kilkoro dzieci z różną formą skrajnie nie zadbanych w porę właśnie stulejek do nas nie trafiło. To jest ewidentnie wina rodziców, którzy nie dopilnowali albo takiemu dziecku nie pokazali. Nie mam statystyk, ale problem jest bardzo duży. Trzeba go nagłaśniać, bo dotyka coraz więcej młodych mężczyzn i rodzi później wiele problemów. 

Zobacz całą rozmowę : Stulejka– problem nie tylko małych chłopców

Wyjaśnijmy co to jest stulejka?

To zwężenie napletka, które uniemożliwia odsłonięcie i przemieszczenie go za rowek zażołędny czyli uwidocznienie całej żołędzi prącia. Przewężenie bliznowate albo przewężenie fizjologiczne. Etiogeneza może być różna tego schorzenia. Aczkolwiek mechanizm i zaburzenie funkcji  jest takie samo. Nie można dojść do całkowitego odsłonięcia żołędzi prącia.

Jakie są przyczyny powstawania stulejki?

Przede wszystkim rodzimy się z pewną formą sklejki – czyli napletek przylega do żołędzi prącia. Ta blaszka wewnętrzna napletka jest zrośnięcia z żołędzią prącia. Potem pojawia się mastka taka wydzielina z gruczołów łojowych, która się miesza z naskórkiem. I to jest fizjologicznie sklejone do czwartego roku życia. Wtedy uznajemy taki stan za fizjologiczny. Jeżeli po tym okresie wciąż  mamy problem z tym płynnym odprowadzeniem napletka to możemy mówić o stulejce.

Przyczyny stulejki to nie tylko niewłaściwa higiena

Przyczyny pojawienia się stulejki to przede wszystkim brak higieny, dokładnego mycia prącia, brak odprowadzania napletka oraz brak właściwej higieny żołędzi. Ta sklejka w porę się nie rozkleiła i dochodzi do zrostu pomiędzy blaszką wewnętrzną napletka a żołędzią prącia. Mogą być też przyczyny pozapalne, kiedy jest zapalenie żołędzi prącia, napletka czy ciężkie zapalenie cewki moczowej. Wskutek drażnienia przez ropę i stan zapalny tworzy się blizna. ta blizna generuje, że nie można tego napletka odprowadzić. Stulejka może też wynikać z błędu lekarskiego. Dzieje się tak kiedy ktoś za szybko chciał ten napletek odprowadzić. Ściągnął, napletek popękał i zrobiła się blizna. 

Najczęściej są to jednak błędy higieniczne. Czyli brak codziennej i właściwej higieny tego prącia. 

Jak rozpoznać wcześniej, zwłaszcza u dziecka – że to jest stulejka? 

Cała rozmowa ze specjalistą dostępna w aplikacji Ann i po zalogowaniu na stronie.

Stulejka dotyczy każdego wieku. Moment, w którym nie możemy oddać moczu to już jest skrajny stadium i musimy wtedy natychmiast operować. Operacyjnie musimy udrożnić drogi moczowe, aby nie było zatrzymania moczu, ponieważ to grozi wtórnym uszkodzeniem nerek. Stulejka to jest wtedy, kiedy prącie boli podczas wzwodu i stosunku u dorosłego pacjenta. U dziecka w momencie kiedy nie możemy odprowadzić całkowicie lub częściowo napletka. U większych chłopców, około 14-15 roku życie tez może pojawić się ból podczas wzwodu, uznajemy jako stulejkę. To jest szerokie spektrum, Jeżeli są jakiekolwiek dolegliwości lub niejasności z napletkiem u naszego dziecka, najlepiej jest skonsultować z lekarzem. 

Leczenie stulejki nie zawsze kończy się zabiegiem

Kiedy zwrócić szczególną uwagę na napletek? Czy już u niemowlęcia należy wprowadzić jakieś zabiegi czy raczej u dziecka starszego?

U niemowlęcia, przede wszystkim dbamy o higienie tego napletka. Delikatnie go odprowadzamy do granicy możliwości. Absolutnie nie szarpiemy, nie naciągamy, nie zrywamy. Potem u większego dziecko, po około roku nieco mocniej możemy ten napletek naciągać. Jeżeli po czwartym roku życia wciąż ten napletek nie zsuwa się poza rowek zażołędny  i całej żołędzi nie jesteśmy w stanie odsłonić – to warto udać się już do specjalisty i taki stan skonsultować. Trzeci, czwarty rok życia to jest taki moment kiedy to już powinno być załatwione. 

A jeśli rodzice obawiają się, że poprzez nieumiejętne odciąganie napletka mogą zrobić synkowi krzywdę?

Większą krzywdę robimy nie robiąc nic albo czekając że to się samo odklei. Udając czy ignorując temat robimy dziecku większą krzywdę. Tu trzeba podejść dojrzale do tej kwestii. 

Jakie są metody leczenia stulejki? Czy to jest zawsze i tylko zabieg chirurgiczny?

To nie zawsze jest tylko zabieg. Leczy tez zachowawczo z użyciem szeregu sterydów miejscowych, leków bakteriobójczych czy przeciwgrzybiczych. Wszystko zależy od stadium powodu czy przyczyny powstania stulejki .

Zobacz całą rozmowę : Stulejka– problem nie tylko małych chłopców

Więcej ciekawych rozmów ze specjalista w Ann:

stulejka
Stulejka to nie tylko problem małych chłopców / fot.Shutterstock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *