Pilates: na czym polega i jakie są efekty?

Pilates zapewnia równowagę nie tylko ciała, ale i umysłu. Jest to forma aktywności, która wzmacnia kręgosłup, a także poprawia postawę ciała. Ćwiczenia są pomocne w dolegliwościach bólowych mięśni, kości i stawów, a do tego nadają się dla każdego. Jak wygląda trening i jakie daje efekty?

Pilates został opracowany jeszcze w latach 20. XX wieku. Trening zawiera w sobie elementy jogi, tai-chi, baletu oraz gimnastyki.

Pilates: co to za trening?

Pilates jest odpowiednim treningiem dla wszystkich osób, niezależnie od wieku, wykonywanej pracy, czy też poziomu sprawności. Tego typu ćwiczenia rozluźniają ciało i nie potęgują napięcia, co często ma miejsce przy okazji treningów siłowych.

Jest to trening nastawiony na wzmocnienie mięśni brzucha, pleców i miednicy. Chociaż na pierwszy rzut oka trening wydaje się niezbyt wymagający, w rzeczywistości mocno stymuluje organizm. W trakcie ćwiczeń pilates mówimy o koncentracji nad mięśniami głębokimi grzbietu, z czym nie mamy do czynienia w przypadku żadnej innej formy aktywności fizycznej.

Regularne ćwiczenia minimalizują dolegliwości bólowe

Regularnie wykonywane ćwiczenia minimalizują lub całkowicie eliminują dolegliwości bólowe. Ze względu na to, trening jest szczególnie polecany osobom, które odczuwają ból w okolicy kręgosłupa, jak również tym, którzy mają wady postawy. Pilates jest zalecany także osobom, spędzającym wiele godzin przy komputerze.

Ćwiczenia wykonuje się pod spokojną, relaksującą muzykę. Atmosfera w trakcie ćwiczeń, spokojny oddech, a także płynność ruchów pozwalają się odprężyć, wyciszyć i zniwelować stres. Poczas treningu można nie tylko odpocząć ciałem, ale i umysłem. Po zakończeniu sesji pilates ćwiczący jest wypoczęty i pełen energii. Ponadto pilates zwiększa siłę mięśni niemalże całego ciała, a w szczególności mięśni brzucha oraz mięśnie dna miednicy – te, które podtrzymują pochwę, pęcherz moczowy i macicę.

Podczas treningu nie potrzebne są ciężarki – pracuje się z ciężarem własnego ciała. Dzięki temu angażujemy duże grupy mięśniowe. Poprzez aktywizację mięśni zwiększa się produkcja kolagenu, jak również poprawia się krążenie w skórze, a ta w efekcie staje się bardziej elastyczna i jędrna.

Ze względu na to, że pilates łączy w sobie elementy jogi, stretchingu i baletu, wpływa on pozytywnie na wzmocnienie mięzni i uelastycznianie ciała. Trening uczy także jak zachować równowagę i poprawia koordynację ruchową.

Cały artykuł dostępny jest w bezpłatnej aplikacji Ann lub po zalogowaniu na stronie.

Jakie są rodzaje pilatesu?

Istnieje wiele rodzajów treningów pilatesu oraz ponad 500 ćwiczeń. Ćwiczenia Pilates mogą być prowadzone na matach, w wykorzystaniem różnych przyborów, jak również na specjalnych maszynach.

Możemy wyróżnić trzy najbardziej znane rodzaje – power pilates, stott pilates oraz joga pilates. Pierwszy z nich polega na wykorzystaniu podczas ćwiczeń różnego typu pomocy, takich jak np. piłki, gumy, kółka, piankowe akcesoria do ćwiczeń czy też sprzęt rehabilitacyjny. Stott pilates jest bardzo łagodną metodą treningu. Jest to połączenie ćwiczeń oddechowych, rościągania oraz prostych ćwiczeń gimnastycznych. Joga pilates zaś jest mieszanką jogi i pilatesu.

Najpopularniejsze są zajęcia wykonywane na macie, bez dodatkowego sprzętu. Przypadną one do gustu osobom, które są bardziej zaawansowane i mają pełną kontrolę nad własnym ciałem.

Pilates a stretching

Wiele osób zastanawia się nad pytaniem czy pilates może zastąpić rozciąganie. Chociaż nie są to w 100 procentach tożsame treningi, to jednak odpowiedź brzmi – jak najbardziej tak.

– Stretching statyczny to świetna forma na poranne ćwiczenia domowe. Tego rodzaju trening składa się z trzech faz ćwiczeń, podczas których stopniowo rozciągamy nasze mięśnie. W pierwszej fazie stretchingu statycznego delikatnie rozciągamy mięśnie przez 10 sekund. Później przechodzimy do drugiej fazy, w której napinamy mięśnie i utrzymujemy napięcie przez 15 sekund. Trzecia faza to niejako powrót do początku rozciągania – wracamy do momentu rozciągnięcia mięśni i staramy się pogłębić naszą pozycję względem pierwszej fazy. Przy stretchingu dynamicznym wykonujemy podobne ćwiczenia, jednak w sposób znacznie bardziej dynamiczny, angażując przy ćwiczeniach więcej partii ciała – tłumaczy w rozmowie z Ann Adrian Kaczmarski.

W trakcie ćwiczeń pilates mamy do czynienia ze skupieniem nad każdą z partii mięśniowych. Pozwala to na bardzo skuteczne ich rozciągnięcie. Ponadto w każde ćwiczenie pilates jest wpisane rozciąganie. A więc możemy mówić o zastępowaniu jednego treningu przez drugi.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *