Neurofitness i neurostreching – ćwiczenia, które wspierają kondycję mózgu

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Jak zachować młody umysł? Pomóc może neurofitness oraz neurostreching. Są to ćwiczenia, które działają podobnie, jak gimnastyka. A mianowicie usprawniają, uelastyczniają i poprawiają kondycję naszego mózgu! Jak ćwiczyć mózg w codziennym życiu? Ann podpowiada!

Badania sugerują, że regularny trening neurofitness może przyczynić się do poprawy funkcji poznawczych.

Neurofitness: czym jest?

Neurofitness to kompleksowy trening mający na celu poprawę funkcji mózgu poprzez różnorodne aktywności fizyczne, gry umysłowe i techniki relaksacyjne. Założeniem neurofitness jest to, że zdrowie umysłowe i fizyczne są ze sobą ściśle powiązane, a odpowiednie ćwiczenia mogą korzystnie wpływać na obie te sfery.

Trening neurofitness może obejmować ćwiczenia aerobowe, trening siłowy, elementy jogi, a także specjalnie opracowane zadania ukierunkowane na rozwijanie pamięci, koncentracji i zdolności poznawczych. 

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Badania sugerują, że regularny trening neurofitness może przyczynić się do poprawy funkcji poznawczych. Jak również zwiększenia elastyczności myślowej, a także zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych.

Na czym polega neurostretching?

Podobnie jak neurofitness, neurostretching koncentruje się na integrowanym podejściu do treningu, jednak z naciskiem na elastyczność ciała i równowagę. To nowatorskie podejście do stretching’u łączy tradycyjne metody z elementami z zakresu neurologii i psychologii.

Neurostretching nie tylko dąży do poprawy elastyczności mięśni, ale również stawia sobie za cel zwiększenie świadomości ciała, poprawę równowagi oraz redukcję napięć psychicznych poprzez techniki oddechowe i relaksacyjne.



Neurofitness, czyli ćwiczenia oddechowe?

Neurofitness stanowi niezwykłe połączenie skutecznych ćwiczeń rozluźniających i technik świadomego oddechu. Są one skierowane do osób pragnących nauczyć się krok po kroku, jak zredukować stres i osiągnąć harmonię ciała oraz umysłu poprzez trening układu nerwowego. To nie tylko zbiór technik relaksacyjnych; to kompleksowe podejście do poprawy zdrowia psychicznego. 

Ćwiczenia oddechowe skupiają się na świadomym kontrolowaniu oddechu w celu wpływania na funkcje mózgu, układ nerwowy, a także na ogólny stan emocjonalny i fizyczny. Poprawa kontroli oddechu może mieć korzystny wpływ na redukcję stresu, poprawę koncentracji, zwiększenie energii i regulację emocji.

Praktyki oddechowe, takie jak głębokie oddychanie, medytacja oddechowa, czy techniki oddechowe jogi, są często zalecane jako część strategii mających na celu wsparcie zdrowia psychicznego.

Kobieta praktykująca jogę i medytację w domu, siedząca w pozycji lotosu.
Neurofitness stanowi niezwykłe połączenie skutecznych ćwiczeń rozluźniających i technik świadomego oddechu; Fot. Caterina Trimarchi / Shutterstock

Co daje neurofitness i neurostretching?

Neurofitness i neurostretching mogą przynieść korzyści w pozbyciu się sztywności i bólu mięśni. Jak również zmniejszeniu uczucia zmęczenia, rozluźnieniu napięcia emocjonalnego oraz poprawie jakości snu.

Dzięki tym formom fitness można odzyskać swobodę ruchu, zminimalizować stres i uspokoić umysł. Pozwoli to skoncentrować się na tym, co naprawdę jest dla nas istotne. Poprzez praktyki neurofitness, takie jak ćwiczenia oddechowe, medytacja i inne techniki, możemy stworzyć harmonię między umysłem a ciałem. Przyczynia się to do zwiększenia koncentracji oraz redukcji rozkojarzenia. 

Zmiana w podejściu do treningu umysłu i ciała może wpłynąć pozytywnie na codzienne funkcjonowanie, pomagając osiągnąć równowagę i lepsze samopoczucie.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *