Łubin – bogaty w białko i błonnik, ale silnie alergizujący [AUDIO]

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Długie, fioletowe kwiaty łubinu rosną dziko w czerwcu i lipcu. Jednak niewielu wie, że łubin to także roślina jadalna! I to zawierająca wiele wartościowych składników odżywczych. Niestety – również silnie alergizująca. Jak objawia się uczulenie na łubin i jak w walce z alergią może pomóc Baza Żywności Ann?

Łubin – roślina strączkowa

Łubin to roślina strączkowa z rodziny bobowatych, która wyglądem przypomina np. soję. Różni się jednak kolorem – ziarna łubinu są żółte. W porównaniu do innych roślin strączkowych, łubin charakteryzuje się większa zawartością składników odżywczych, o których więcej przeczytasz w dalszej części artykułu. Co ciekawe, roślina pochodzi z Ameryki Północnej, ale aktualnie można ją spotkać w wielu europejskich krajach, w tym również w Polsce. Największą popularnością cieszy się w krajach śródziemnomorskich, gdzie jest traktowana jako zdrowa przekąska.



Łubin bogaty w białko i błonnik

Roślina strączkowa charakteryzuje się przede wszystkim wysoką zawartością białka. Z tego powodu jest szczególnie zalecana osobom na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Ziarna łubinu mają niską zawartość węglowodanów oraz niski indeks glikemiczny, dlatego spokojnie mogą go spożywać również diabetycy. Łubin zawiera także cenny błonnik pokarmowy, który zapobiega zaparciom i usprawnia pracę jelit. Dodatkowo reguluje poziom cholesterolu i cukru we krwi. Co jeszcze kryją w sobie niepozorne ziarna?

Witaminy i minerały w łubinie

Łubin jest również bogaty w witaminy z grupy B, w tym w kwas foliowy, a także w witaminę C oraz D. Ich rolą jest m.in. wzmacnianie naszego układu odpornościowego. Ziarna charakteryzują się też wysoką zawartością takich składników mineralnych jak wapń, magnez, żelazo, fosfor, potas, sód i cynk. Łubin zawiera także antyoksydanty, które spowalniają proces starzenia się organizmu i chronią przed nowotworami.

Dwie miseczki, w których jest łubin z cytryną na wierzchu.
Łubin można traktować jako samodzielną przekąskę lub dodatek do dań/fot. Shutterstock

Łubin – jak spożywać?

Ziarna można traktować jako taki sam dodatek do dań jak ciecierzyca, soczewica czy bób. Łubin może być też samodzielną przekąską lub składnikiem aromatycznych past czy hummusu. Należy jednak pamiętać, że łubin ma lekko słodki smak. Istotna jest odpowiednia obróbka termiczna ziaren – przed spożyciem należy je gotować przez co najmniej 2 godziny. Wcześniej łubin powinien być przez kilka godzin moczony w wodzie, podobnie jak inne rośliny strączkowe.

Uczulenie na łubin

Pomimo wielu prozdrowotnych właściwości, łubin może wywołać reakcję alergiczną. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby uczulone na orzeszki ziemne, ponieważ ziarna łubinu należą do tej samej rodziny.

Jak objawia się alergia? Jej symptomami są przede wszystkim objawy ze strony układu oddechowego takie jak kaszel, nieżyt nosa i astma. Dodatkowo mogą wystąpić biegunki, wymioty czy zmiany skórne. Warto wiedzieć, że objawy pojawiają się szybko po spożyciu rośliny.

Śladowe ilości łubinu mogą znajdować się w wielu produktach, na które nie zwrócilibyśmy uwagi. Dlatego, jeśli jesteśmy uczuleni na łubin, tak ważna jest znajomość ich składów. Niestety często są one bardzo długie i nieczytelne. Pomóc może Baza Żywności Ann!

Baza Żywności pomocna w walce z alergią

Dzięki funkcjonalności w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia zalogowani użytkownicy mogą szybko, czytelnie i bez konieczności szukania w spisie na etykiecie, poznać skład produktu i dowiedzieć się, czy w produkcie nie ma niepożądanego alergenu. Dodatkowo, w karcie produktu pojawią się informacje dotyczące wartości odżywczych. Jak dokładnie działa Baza Żywności Ann?

Baza Żywności Ann

Nową funkcję aplikacji znajdziesz w kategorii Odżywianie. Po otwarciu karty Bazy Żywności, określamy swoje preferencje, czyli alergeny, których chcemy unikać. Później wystarczy zeskanować kod produktu lub wpisać go ręcznie. Od razu otrzymamy skład produktu i informację, czy dany alergen znajduje się w żywności.

Warto dodać, że aplikacja zapisuje nasze preferencje, więc nie trzeba ich zaznaczać za każdym razem. Po wejściu w bazę żywności zobaczymy również zeskanowane przez nas produkty. Dzięki nowej funkcjonalności unikanie niepożądanego alergenu stanie się łatwiejsze!

Pobierz już teraz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia w Google Play i App Store

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Czytaj więcej na temat alergenów w żywności:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *