Kangurowanie dziecka faktycznie ma same zalety?

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Bliski kontakt z ciałem matki to według wielu ważny aspekt w rozwoju dziecka. Szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Zdaniem zwolenników tej metody – kangurowanie umożliwia budowanie silnych więzi emocjonalnych między rodzicem a dzieckiem. Wspiera też rozwój psychomotoryczny, wpływa korzystnie na sen, a także przynosi korzyści dla parametrów fizjologicznych noworodka. I to jeszcze nie wszystkie korzyści płynące z kangurowania dziecka! Jakie jeszcze są zalety? Czy kangurować można każde dziecko? Poznaj odpowiedź w Ann!

Standardy medyczne kangurowania zostały sformułowane ponad 20 lat temu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Czym jest kangurowanie dziecka?

Kangurowanie dziecka, znane również jako metoda kangurkowa, to praktyka pielęgnacyjna, która zdobywa coraz większą popularność wśród rodziców na całym świecie. Poprzez kangurowanie rozumie się bliski kontakt między ciałem matki a dziecka, zwany także „skórą do skóry”. Ta nazwa została zainspirowana obserwacją kangurów, które noszą swoich maluchów w torbach.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Wskazane jest, aby kangurowanie dziecka rozpocząć tuż po porodzie i kontynuować je zarówno przez mamę, jak i tatę. Kluczowe jest, aby dziecko jak najczęściej było blisko ciała opiekuna, odczuwając jego ciepło, zapach i bicie serca. 

Idealnym sposobem jest bezpośredni kontakt nagiego ciała malucha z ciałem rodzica, na przykład, gdy dziecko leży na klatce piersiowej mamy lub taty. Dzięki temu maluszek zyskuje poczucie bezpieczeństwa, uspokaja się, a między nim a rodzicami rozwija się silna więź.

Jak długo należy kangurować dziecko?

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, po narodzinach zaleca się umożliwienie niemowlęciu nieprzerwanego kontaktu „skóra do skóry” przez przynajmniej dwie godziny, o ile oczywiście dziecko jest w dobrym stanie zdrowia. Przerwanie tego kontaktu jest dopuszczalne jedynie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia.

Kangurowanie noworodka

Pierwsze godziny po narodzinach są kluczowe dla rozwoju noworodka. Poród to ogromne przeżycie nie tylko dla mamy, ale także dla dziecka, które jest bardzo wrażliwe na nowy i obcy świat. Dlatego kontakt z matką i bliskość są niezwykle istotne, ułatwiając przystosowanie się dziecka do nowej sytuacji.

W przypadku wcześniaków kangurowanie może pomóc złagodzić nieprzyjemne doznania związane z pobytem w inkubatorze.

Kangurowanie: jakie są zalety noszenia dziecka?

Kangurowanie umożliwia budowanie silnych więzi emocjonalnych między rodzicem a dzieckiem. Bezpośredni kontakt skóra do skóry przyczynia się do wydzielania oksytocyny, hormonu miłości, który wzmacnia więź emocjonalną między opiekunem a maluchem.

Piękny portret matki i dziecka o zachodzie słońca. Matka praktykująca kangurowanie.
Kangurowanie umożliwia budowanie silnych więzi emocjonalnych między rodzicem a dzieckiem; Fot. Kemal Mardin / Shutterstock.com

Kangurowanie noworodka przynosi korzyści dla jego parametrów fizjologicznych. Dzięki tej praktyce zmniejsza się ryzyko wychłodzenia, ponieważ ciepło ciała matki skutecznie ogrzewa malucha. Obserwuje się szybszą stabilizację temperatury ciała dziecka, a także częstość oddechów oraz poziom utlenowania krwi.

Dodatkowo, skóra dziecka podczas kangurowania zostaje skolonizowana przez florę bakteryjną skóry matki, co ma istotne znaczenie dla budowania jego odporności.

Niemowlęta kangurowane są eksponowane na bodźce z otoczenia, co sprzyja rozwijaniu się ich zmysłów. Bliskość fizyczna wspiera rozwój psychomotoryczny oraz emocjonalny.

Wiele dzieci doświadcza spokojniejszego snu podczas kangurowania. Bezpośredni kontakt ze skórą rodzica może działać kojąco i bezpiecznie. Co więcej, kangurowanie dziecka może wspomagać karmienie piersią. Ciało matki reaguje na potrzeby malucha, zwiększając produkcję mleka.

Do pozytywnych efektów dla mamy należy: poprawa nastroju i zmniejszenie ryzyka wystąpienia tzw. baby blues, jak również szybsza regeneracja po porodzie.



Warto też podkreślić, że leżące na brzuszku dziecko w naturalny sposób pozbywa się nadmiaru gazów, co zmniejsza ból brzuszka i wzdęcia.  

Kangurowanie dziecka: jak ma wyglądać prawidłowy kontakt z maluszkiem?

Do prawidłowego kangurowania nie są potrzebne specjalne urządzenia. Najważniejsze jest, aby ta czynność była komfortowa zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. W celu zapewnienia wygody i bezpieczeństwa podczas kangurowania warto:

  • znajdować się w pozycji leżącej lub siedzącej; 
  • wybierać odpowiednie miejsce do relaksu, na przykład wygodny fotel lub sofa;
  • wyłączyć wszelkie rozpraszające elementy, takie jak telewizja i wyciszyć telefony, aby nic nie przeszkadzało podczas bezpośredniego kontaktu;
  • upewnić się, że nie będzie konieczności opuszczenia miejsca kangurowania, na przykład udania się do toalety;
  • zaopatrzyć się w wygodną, łatwo rozpinaną koszulę lub szlafrok, co ułatwi dostęp do skóry dziecka; 
  • przykryć noworodka miękkim kocem; 
  • zrezygnować tego dnia z intensywnych perfum, ponieważ mogą one nie tylko podrażnić skórę dziecka, ale także stanowić dla niego nieprzyjemny bodziec zapachowy.

Nie zapominajmy, że tata także powinien kangurować swoje dziecko!

Kangurowanie dziecka po cesarskim cięciu  

Kangurowanie po cesarskim cięciu również jest możliwe. Jeśli jednak, ze względu na charakter operacji i potrzebę zszycia rany, kangurowanie przez matkę będzie utrudnione, warto zaangażować tatę w kangurowanie.

Korzyści płynące z kangurowania wykonywanego przez ojca są równie istotne. To nie tylko pomaga w utrwaleniu więzi z dzieckiem, ale także angażuje ojca w proces opieki od samego początku.

Ojciec trzymający wcześniaka z maską tlenową - kangurowanie dziecka
Wskazane jest, aby kangurowanie dziecka rozpocząć tuż po porodzie i kontynuować je zarówno przez mamę, jak i tatę; Fot. Kristina Bessolova / Shutterstock

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych wywiadów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *