Jelita to nasz „drugi mózg”. Jaką dietę stosować, aby były zdrowe? [PODCAST]

Często boli Cię brzuch, masz wzdęcia, biegunki lub zaparcia? To mogą być objawy zaburzonej pracy jelit. Ich stan może znacząco wpływać na to, jak się czujemy. Dlatego ważne jest, by zadbać o zdrowie i prawidłową pracę jelit. Kluczowa będzie odpowiednia dieta. Jakie produkty warto wprowadzić do diety, aby zadbać o zdrowe jelita, a jakich powinniśmy unikać? Na te i inne pytania odpowiada dietetyk Joanna Kurt.

Zdrowe jelita

Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia: Zdrowe jelita są niezwykle istotne, dla zdrowia naszego całego organizmu. Zatem jak powinna wyglądać nasza dieta? Co powinniśmy jeść, żeby wesprzeć jelita?

Joanna Kurt, dietetyk: Przede wszystkim dla zdrowia jelit ogromnie ważnym elementem jest dieta nisko przetworzona oraz różnorodna. Im więcej produktów znajduje się na talerzu tym lepiej. Dziś musimy mocno edukować społeczeństwo w wyborze produktów na półkach sklepowych. Jest mnóstwo żywności przetworzonej, która nie służy jelitom, ale jest również dużo tej dobrej żywności. Wielu producentów dba o jakość jedzenia.

Produkty sprzyjające naszym jelitom to na pewno błonnik, produkty pełnoziarniste, takie jak kasza, makaron, orzechy, warzywa i owoce. Błonnik, jest pokarmem karmiącym nasze zdrowe bakterie bytujące w jelitach. Ważne są dobrej jakości tłuszcze, czyli na przykład oliwa z oliwek, czy pestki nasion.Wiemy już, jakich produktów nie powinniśmy spożywać, teraz powiedzmy jakich produktów nie powinniśmy jeść, ponieważ źle wpływają na prace naszych jelit.

Należy unikać przede wszystkim produktów wysoko przetworzonych. Unikajmy żywności złej jakości, czyli takiej, która nie daje nam bogatego wachlarza witamin, minerałów i błonnika.

Słodzone napoje również nie będą dobrym wyborem. Poza tym diety nastawione na ograniczenie niektórych składników odżywczych, np. węglowodany. Nie będzie to dobra dieta dla naszych jelit.

Inne kwestie poruszone w rozmowie:

  • Czy zdrowie jelit jest ważne?
  • Jakich produktów musimy unikać, żeby nasze jelita były zdrowe?
  • Kiszonki a zdrowie jelit – jak jest na prawdę?
  • Jak zła dieta wpływa na nasze jelita?

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *