Endometrioza a dieta. Czy odpowiednie żywienie może zmniejszyć ból?

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Bolesne, obfite miesiączki, ból w okolicy miednicy, problemy jelitowe, wzdęcia-dolegliwości towarzyszących endometriozie jest bardzo wiele. Pomocna w walce z nimi może być odpowiednia dieta. Jakie produkty warto włączyć do diety, a jakich pokarmów unikać? Co możemy zyskać, dzięki zmianie stylu żywienia? „Na temat diety w endometriozie narosło wiele mitów” – mówi dietetyk z mgr Iwona Walczak. Jakich? Co warto wiedzieć i czy dieta w endometriozie ma znaczenie? Sprawdź w Ann!

Endometrioza a stan zapalny

Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia: Jakie znaczenie ma dieta w endometriozie? Czy może pomóc w zmniejszeniu bólu?

mgr Iwona Walczak, dietetyk: Warto zacząć od tego, że wokół żywienia i diety w endometriozie narosło wiele mitów. W Internecie krąży bardzo dużo niesprawdzonych informacji, które mogą obiecywać pacjentkom spektakularne efekty, np. brak bólu. Niestety nie jest to aż tak optymistyczne. Leczenie endometriozy i walka z chorobą powinna być holistyczna zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia z bardziej zaawansowaną postacią. Wówczas konieczne jest połączenie zarówno leczenia farmakologicznego, chirurgicznego, właśnie ze zmianą stylu życia, czyli ze zmianą stylu odżywiania.

Endometriozie bardzo często towarzyszy stan zapalny. To, czego możemy się spodziewać, stosując odpowiednią dietę, to właśnie obniżenie stanu zapalnego, lepsze samopoczucie, lepsza perystaltyka jelit, jeżeli mamy problemy jelitowe, bo endometrioza jest np. na. jelitach. Natomiast chcę podkreślić, że sama dieta nie jest niewystarczająca. Konieczne jest również leczenie farmakologiczne, czasem też chirurgiczne. W zależności od decyzji lekarza. Czasami przychodzą do mnie pacjentki, które czytały w Internecie o tym, co powinny jeść, czego nie jeść i mówią z przerażeniem: Ja już w ogóle nic nie mogę jeść. Dieta nie jest aż tak drastyczna wbrew pozorom. Zakres produktów, które można spożywać w endometriozie, jest bardzo szeroki.


Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Endometrioza-co można jeść?

W takim razie, co można jeść, jeśli zmagamy się z endometriozą?

Aby najlepiej zobrazować dietę, przedstawię ją na talerzu. Połowę naszego talerza powinny zajmować warzywa oraz owoce, z naciskiem na warzywa. Jeżeli chodzi o konkretne warzywa, to w zasadzie wszystkie są korzystne. Najlepsze jednak będą warzywa zielone, czyli zielona papryka, sałaty, seler naciowy, oraz czerwone, np. czerwona papryka, burak. Mają one najwięcej składników przeciwzapalnych.



Poza warzywami i owocami wskazane są również produkty pełnoziarniste. Pacjentki bardzo często pytają, czy mogą jeść chleb. Jak najbardziej można jeść chleb, natomiast istotne, aby był to chleb pełnoziarnisty, np. pieczywo żytnie, razowe. Wśród produktów pełnoziarnistych wskazany jest także brązowy ryż, wszelkiego rodzaju kasze, makaron razowy. Jeżeli chodzi o białko, to najlepiej spożywać białko pochodzenia roślinnego, czyli dużo strączków-groch, fasola, ciecierzyca. Jeśli ktoś nie lubi roślin strączkowych, to może sobie je zastąpić na przykład hummusem czy pastą z białej fasoli.

Dodatki do jedzenia

Jeżeli chodzi o mięso, to wskazane jest przede wszystkim mięso drobiowe, jasne oraz mięso z tłustych ryb morskich. Jeśli ktoś nie lubi ryby lub nie ma pomysłu, jak ją przygotować, to wcale nie musi jej jeść na obiad. Można zrobić np. rybną pastę do kanapki albo kanapkę z łososiem wędzonym.

Jeśli chodzi o dodatki do jedzenia, to wskazane są przede wszystkim zdrowe tłuszcze, czyli oleje spożywane na zimno, np. oliwa z oliwek, olej z wiesiołka itd. Do tego też przeciwzapalne przyprawy w postaci cynamonu, goździków, imbiru. Wskazane będą te przeciwzapalne napoje – przede wszystkim biała herbata, zielona herbata, matcha. Jeżeli ktoś chce słodzić, to  najlepiej użyć ciemnego gryczanego miodu.

Warto też wspomóc dietę przeciwzapalną suplementacją. Suplementacja powinna być zawsze dobierana indywidualnie do pacjentki-pod kątem dawkowania, konkretnych problemów itd.

Endometrioza a słodycze

Czy są produkty, których należy bezwzględnie unikać?

Są to przede wszystkim produkty, które wzmagają stan zapalny, czyli np. cukier. Niewskazane są wszelkiego rodzaju słodycze, słodzona herbata, jak również cukier ukryty w produktach spożywczych. Dlatego warto czytać składy produktów. To, co na pewno nam szkodzi w endometriozie, to czerwone mięso, alkohol. Należy też unikać smażonych potraw, fast foodów, żywności przetworzonej. Oczywiście nie wszystkie dania gotowe czy parówki są szkodliwe. Są też produkty, które mają bardzo dobre składy, dlatego zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem.

Jaka obróbka termiczna potraw będzie najlepsza?

Jeżeli chodzi o sposób przygotowywania potraw, to najkorzystniejsze byłoby gotowanie na parze – albo w parowarze, albo z użyciem specjalnego wkładu do garnka. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to wskazane będzie gotowanie w wodzie, duszenie potraw lub pieczenie w piekarniku. Unikać należy smażenia na głębokim tłuszczu, grillowania, bo wówczas wytwarzają się niekorzystne substancje.

Kolorowe warzywa w garnku - dieta w endometriozie.
Ważnym elementem diety w endometriozie są warzywa/fot. Shuttersock

Przykładowe posiłki

Jak może wyglądać przykładowy jadłospis osoby zmagającej się z endometriozą?

To, co możemy zjeść na śniadanie, to są wszelkiego rodzaju kanapki na ciemnym pieczywie z różnego rodzaju pastami, twarożkiem, pastą rybną. Do tego duża ilość warzyw. Mogą być też śniadania na ciepło, np. owsianki, gryczanki albo jajka typu szakszuka, np. z dodatkiem ciecierzycy.

Jeżeli chodzi o dania obiadowe, to rekomendowałabym dania jednogarnkowe-szybkie gulasze warzywne, gulasze z ciecierzycą, curry np. z dorszem. Mogą też być jak najbardziej makarony, np. makaron razowy z sosem pomidorowym i kawałkami łososia. Na kolację można zjeść sałatkę, pełnoziarniste tosty albo pełnoziarniste tortille posmarowane hummusem, z dodatkiem warzyw, awokado czy łososia.

Jeśli chodzi o przekąski, to wskazane będą wszelkiego rodzaju musy, oczywiście bez cukru, owoce, warzywa do chrupania. Mogą być też gotowe produkty, np. batony z dobrymi, krótkimi składami zawierające zmielone daktyle czy orzechy. 

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *