Edukacja Ann: Niemowlę na basenie. Od czego zacząć i jak się przygotować?

Pływanie na basenie to szansa na rozwój koordynacji ruchowej i budowanie więzi między dzieckiem a rodzicem. Jednak, aby czerpać z tych korzyści, warto wiedzieć, jak do wizyty na basenie się przygotować. Kiedy jest ten moment, gdy możemy zabrać dziecko na basen? Ile czasu może spędzić niemowlę na basenie? Co ze sobą zabrać? Praktycznych porad na temat wizyty małego dziecka na basenie oraz podpowiedzi, jak uniknąć najczęstszych błędów, udziela w Ann dr Weronika Cyganik, fizjoterapeutka dziecięca z Rzeszowa.

W brzuchu mamy woda jest naturalnym środowiskiem dla rozwijającego się płodu. Zatem
czy warto wybrać się już z niemowlakiem na basen? Oczywiście!
– zachęca na początku rozmowy ekspertka.

Kiedy zabrać dziecko pierwszy raz na basen?

Dziecko podczas swojego życia płodowego przebywa w wodzie. Przez około 6-8 miesięcy po urodzeniu nadal utrzymuje się u niego naturalny odruch wstrzymywania oddechu i zamykania buzi po zanurzeniu pod wodą. Zatem wybierając się na basen z niemowlakiem mamy szansę niejako skorzystać z naturalnych predyspozycji, jakie dziecko wykazuje w tym okresie. Jednak czy to oznacza, że możemy zabrać dziecko na basen od razu po porodzie? Absolutnie nie! Jak podaje Instytut Matki i Dziecka, należy poczekać, aż niemowlę będzie w stanie stabilnie trzymać głowę oraz nabędzie większą odporność. Zazwyczaj zaleca się, aby pierwsza wizyta na basenie odbyła się między 4 a 6 miesiącem życia dziecka.

Dlaczego warto zabrać dziecko na basen?

To doskonała okazja do zabawy. Ruch w wodzie wpływa na wzmocnienie mięśni całego ciała, gdyż umożliwia zarówno ruch w odciążeniu jak i z oporem. Pozytywnie wpływa również na koordynację ruchową oraz napięcie mięśniowe, co zdecydowanie będzie mieć przełożenie na aktywności poza wodą. Ponadto zabawy w wodzie to świetny trening dla zmysłów, który m. in. wpływa na czucie własnego ciała. To również idealna okazja do budowania więzi i kontaktu wzrokowego z maluchem – podkreśla dr Weronika Cyganik.

Fot. Shutterstock

Jak się przygotować? Co zabrać i o czym pamiętać?

W materiałach przygotowanych przez Instytut Matki i Dziecka wśród rzeczy, które warto zabrać na basen, wybierając się na niego z dzieckiem, znalazły się m.in. dwa ręczniki (jeden, którym otulimy dziecko na samym początku, po zdjęciu ubranka, zabierając je do hali basenowej, a drugi, aby wytrzeć niemowlę w szatni po uprzednim umyciu). O czym jeszcze warto pamiętać?

Jednorazowe majteczki do wody to must have podczas takiej wizyty. Zwykły pampers po prostu się nie nadaje, gdyż chłonie wodę. Nie zapomnij o ręczniku, szlafroczku. Zabawki do wody – konewki, piłeczki zdecydowanie umilą waszą wspólną zabawę. Możesz zabrać ze sobą suszarkę do włosów, balsam do ciała, by po kąpieli posmarować maluszka.

Pamiętaj o dokładnym opłukaniu ciała maluszka, zaraz po wyjściu z basenu lub po powrocie do domu. Wybieraj baseny, której oferują zajęcia dla niemowląt, gdyż podlegają one ścisłej kontroli sanepidu, zatem możesz mieć pewność, że jakość wody będzie na odpowiednim poziomie. Ważna jest też temperatura wody, która powinna wynosić około 32-36 stopni – podpowiada fizjoterapeutka dziecięca.

Jak zaleca Instytut Matki i Dziecka, przed pierwszą wizytą warto także upewnić się, czy szatnia wyposażona jest w przewijaki i czy są one ulokowane w takich miejscach, aby dziecko w trakcie przebierania nie było narażone na przeciągi.

Istotne jest także wybranie odpowiedniej pory dnia. Dziecko przed wizytą na basenie powinno być najedzone. Pamiętajmy jednak, żeby nie karmić go bezpośrednio przed kąpielą, a minimum pół godziny wcześniej. Istotne jest też to, żeby wizyta nie odbywała się w czasie, gdy niemowlę zazwyczaj ma porę drzemki. Dziecko powinno być wyspane. Nowe, stresujące doznanie, jakim jest wizyta na basenie, powinno odbywać się w jak najkorzystniejszych dla malucha warunkach. Jeśli będzie czuć się komfortowo i bezpiecznie, zajęcia w wodzie na pewno będą dla niego o wiele przyjemniejsze.

Czytaj także: Pływanie – sport dla każdego. Dlaczego warto pływać?

Cały artykuł dostępny bezpłatnie po zalogowaniu na stronie i w aplikacji Ann Asystent Zdrowia


Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta z niemowlakiem na basenie? Kiedy ją odpuścić?

To przede wszystkim oswajanie z wodą. Pamiętaj nic na siłę! Staraj się zwrócić uwagę na zachowanie dziecka. Na początku spróbuj go powoli, spokojnie przyzwyczajać do wody. Jeśli zastanawiasz się, czy zorganizowane zajęcia dla dzieci i rodziców przypadną do gustu twojemu maluszkowi, wykup tzw. lekcję próbną, po niej zdecydujesz, co dalej. Pomyśl o instruktorze, który specjalizuje się w pływaniu niemowląt, a na pewno bardziej skorzystacie z takich zajęciach – doradza dr Weronika Cyganik.

Jak długo powinna trwać pojedyncza wizyta z niemowlakiem na basenie? Fizjoterapeutka podpowiada, że jedna wizyta na tydzień spokojnie wystarczy na początek, a wspólna zabawa w wodzie powinna trwać około pół godziny.

Przeciwwskazaniem do wizyty na basenie są m.in. infekcje, choroby zakaźne wieku dziecięcego, uczulenie na chlor lub ozon, biegunka czy choroby skórne.

Pamiętaj! Maluch musi być zdrowy. Problemy z układem moczowym, okres tuż po szczepieniu, infekcje uszu są przeciwwskazaniem do wizyt na basenie, warto więc wcześniej skonsultować stan zdrowia dziecka z lekarzem – dodaje w rozmowie z Ann specjalistka.

fot. Shutterstock

Najczęściej popełniane błędy

Nie wkładaj malucha, który ma jeszcze słabą kontrolę ruchów głowy, do koła w pozycji pionowej. Zamiast tego, postaraj się go ułożyć w pozycji na brzuchu i stale go asekuruj.

Przed wizytą nie smaruj dziecka balsamem lub oliwką, gdyż może to utrudnić trzymanie malucha w wodzie, ponieważ ciało będzie bardzo śliskie.

Jeśli zaś zastanawiasz się nad wyborem akcesoriów do pływania, pamiętaj – pompowany sprzęt może zawieść, zatem najlepszym wsparciem będą twoje ręce – przestrzega fizjoterapeutka dziecięca.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się ze specjalistą. Porad na temat właściwego wprowadzania dziecka w świat pływania udzielą fizjoterapeuci oraz instruktorzy specjalizujący się w nauczaniu pływania niemowląt.

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej artykułów na temat zdrowia w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *