Przepis na zdrowie Ann: Prawidłowa postawa niemowlaka – jak wspomóc dziecko w rozwoju [ROZMOWA WIDEO]

Postawa dziecka kształtuje się w okresie płodowym. Pielęgnując noworodka i niemowlę, możemy nieświadomie popełnić błędy. O tym, jak ich uniknąć i w jaki sposób zadbać o prawidłową postawę ciała malucha od jego pierwszych dni, rozmawiamy z fizjoterapeutką Izabellą Malarą.

Zobacz całą rozmowę: Prawidłowa postawa niemowlaka

Prawidłowa pielęgnacja niemowlęcia a jego postawa w przyszłości

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Co sądzi Pani o urządzeniach, za pośrednictwem których dziecko może szybciej nauczyć się chodzić? Mam na myśli chodziki, koniki na biegunach, jeździki.

Izabella Malara, fizjoterapeutka: Sądzę, że Matka Natura w taki sposób skonstruowała nasz świat, że dziecko doskonale wie, co ma zrobić na danym etapie swojego życia. Nie ma sensu przyspieszać tego procesu. Pamiętajmy, że w pierwszym roku życia rozwój dziecka jest bardzo intensywny. Jedna umiejętność ruchowa wpływa na drugą. Maluch uczy się kolejnych aktywności – zaczyna  od przemieszczania się na podłożu, przechodzi do czworakowania, później do zabawy w klęku. W końcu próbuje wstawać, utrzymywać się na nogach, chodzić do boku, puszczać się rączkami, uczyć się reakcji równoważnych. A potem sam zaczyna chodzić. To jest bardzo skomplikowany proces. Przyspieszając go na siłę, możemy popsuć naturalny proces.

Takie zabawki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku?

Tak. Jeżeli stawiamy dziecko na nogi i umieszczamy w chodziku, który ma kółka, maluch zaczyna się przesuwać. W ten sposób obciążamy jego stawy biodrowe, a to nie jest odpowiedni moment. Takie działanie mieć duże konsekwencje zdrowotne w przyszłości.

Na podnoszenie dziecka każdy ma własną teorię i metodę. Która jest najbezpieczniejsza?

Najbezpieczniejsza jest taka, w której rodzic czuje się dobrze i potrafi ją wykonać. To musi być również sposób podnoszenia przyjazny dla dziecka, minimalizujący poczucie stresu i dający maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Nie może krępować jego ruchów ani wywoływać napięcia ciała. Ja najczęściej pokazuję moim pacjentom pozycje boczne. Wykonując je spokojnie i prawidłowo, dziecko nawet nie zauważy, że jest podnoszone.

Cały artykuł i rozmowa wideo dostępne są w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Z rozmowy dowiesz się także:

  • Postawa niemowlaka – co powinno zaniepokoić rodzica, na co powinien zwrócić uwagę?
  • Po czym rozpoznać wzmożone napięcie mięśniowe u dziecka?
  • Jak długo dziecko powinno leżeć na brzuchu?
  • Jakie czynności pielęgnacyjne i ćwiczenia pomogą nam wspomóc rozwój ruchowy malucha?
  • Czy noszenie dziecka w chuście jest bezpieczne?

O ekspertce:

Izabella Malara fizjoterapeutka niemowląt i dzieci starszych. Pracuje w Poznaniu. W sieci znana jako „Baby Spec” – tak nazywa się jej profil na Instagramie. Zajmuje się diagnostyką i terapią neurorozwojową najmłodszych pacjentów.

Rozmawiała: Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia

Zobacz całą rozmowę: Prawidłowa postawa niemowlaka

Zainteresowała Cię rozmowa ze specjalistą? Więcej treści na temat zdrowia w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *