W Polsce przybywa seniorów, także tych w wieku mocno zaawansowanym. Dzięki rozwojowi medycyny ludzie żyją dłużej, ale niestety nie można zapobiec rozwojowi wszystkich chorób. Skutki starzenia się wśród których są choroby otępienne, bywają bardzo dotkliwe dla ludzkiego organizmu,. O ich objawach i przebiegu rozmawialiśmy z lek. Joanną Piotrowską, specjalistą neurologiem.
Choroby otępienne u seniorów
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, Ann Zdrowie: Praktykowała Pani m.in. we Włoszech i na Tajwanie. Czy w tych krajach opieka nad seniorem wygląda inaczej niż w Polsce?
Lek. Joanna Piotrowska: We Włoszech ta opieka jest bardziej holistyczna, z uwagi na ogromny szacunek dla osób starszych. Rodziny wielopokoleniowe żyją ze sobą w jednym domu, w związku z tym członkowie szybciej potrafią zareagować, gdy z seniorem dzieje się coś niepokojącego. W Azji również jest duży szacunek dla osób starszych, bliscy są zaangażowani w opiekę.
Z jakimi schorzeniami seniorzy powinni trafić do lekarza neurologa?
Osoby starsze zgłaszają się do neurologa nie tylko z powodu zaburzeń pamięci, choć jest to wiodący problem, również z powodu chorób układu ruchu czy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.
Łatwo zgubić się w systemie. Często senior nie wie, czy danym schorzeniem powinien zająć się internista , geriatra, neurolog czy psychiatra.
Lekarz rodzinny, geriatra czy psychiatra najczęściej wysuwają podejrzenie diagnozy. Ale jej potwierdzeniem i leczeniem choroby powinien zająć się lekarz neurolog.
Podczas rozmowy poruszyliśmy następujące wątki:
- Jakie choroby otępienne najczęściej dotykają seniorów?
- Jakie są objawy chorób otępiennych? Ile lat wcześniej mogą dać o sobie znać?
- Jak rozróżnić demencję od choroby Alzheimera?
- Co dzieje się z mózgiem starszej osoby? Jakie zmiany w nim zachodzą?
- Co czuje osoba z chorobą otępienną? Co myśli, gdy zirytowany opiekun nie chce ponownie powtarzać, jaki jest dziś dzień i co senior jadł?
- Czy można zatrzymać choroby otępienne? Jak to zrobić?
- Czy demencja może się cofnąć?
- Wada wzroku i słuchu a ryzyko rozwoju demencji.
- Dlaczego jeden senior ma problemy z pamięcią a inny nie?
- Zaburzenia pamięci u młodych ludzi a ryzyko choroby Alzheimera.
O ekspertce: Lek. Joanna Piotrowska – specjalista neurolog, certyfikowany lekarz medycyny stylu życia.
*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.