Przepis na zdrowie Ann: Krwawienie z nosa u dzieci. Jak zareagować i kiedy udać się do lekarza? [ROZMOWA WIDEO]

Alergia, urazy, przesuszenie błony śluzowej nosa, zmiany zapalane – przyczyny krwawienia z nosa u dzieci bywają różne. Mimo że często krwawienie jest niegroźne, to czasami wymaga interwencji lekarskiej. Jakie są główne przyczyny krwotoków? Jak zatamować krwawienie z nosa? Kiedy udać się do lekarza? Między innymi o tym rozmawiamy z lek. Tomaszem Brykiem, specjalistą ze Szpitala Dziecięcego św. Ludwika w Krakowie.

Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia: Jakie są główne przyczyny krwotoków z nosa w przypadku dzieci?

lek. Tomasz Bryk: Populacyjnie większość przyczyn krwawienia z nosa są to przyczyny ogólnoustrojowe np. zaburzenia krzepnięcia. Natomiast ok. 30-40 procent są to przyczyny wynikające z miejscowych zmian w nosie. Jeśli porównamy populację pediatryczną do pacjentów dorosłych, to w populacji dziecięcej przyczyn związanych ze zmianami miejscowymi statystycznie jest więcej. Miejscowo w nosie mogą być zmiany zapalne, zmiany rozrostowe, nowotworowe, co w populacji pediatrycznej jest rzadsze niż u pacjentów dorosłych. W przypadku dzieci bardzo często są to urazy wykonane przez samych pacjentów np. w trakcie zabaw, czy urazy całe w obrębie głowy i szyi.

Rozmowy ze specjalistami znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia oraz po zalogowaniu na stronie

Krwawienie z nosa przejściowe lub nawracające

Kiedy udać się do specjalisty?

Pierwszą wizytą zazwyczaj jest wizyta u lekarza rodzinnego w celu sprawdzenia, czy nie jest to krwawienie przejściowe, np. przy infekcji. Przy nawracających krwawieniach należy zastanowić się, jaka jest przyczyna dolegliwości, dlatego na początku trzeba wykluczyć infekcje, alergie, nieprawidłowe używanie aerozolu. Jeżeli przyczyny przejściowe zostaną wykluczone, wtedy kierujemy się w stronę miejscowych zmian w nosie, które powinny być ocenione laryngologicznie.

Podczas rozmowy specjalista wyjaśnił także:

  • Jakie są przyczyny nawracających krwotoków z nosa?
  • Jak zatamować krwawienie z nosa? Pierwsza pomoc podczas krwotoków.
  • Jak długo goją się rany w nosie?
  • Czy krwawienie z nosa może być niebezpieczne?
  • Jakie mogą być powikłania krwotoku?

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *