Choroba Alzheimera. Produkty pochodzenia roślinnego mogą jej zapobiec!

Choroba Alzheimera dotyka coraz więcej osób starszych w Polsce i na świecie. W wielu przypadkach choroba ma podłoże genetyczne. Nie oznacza to jednak, że nie można zapobiec pierwszym symptomom choroby. Jakie kroki należy podjąć? Jednym z nich jest wprowadzenie zdrowych produktów do diety. Badacze z University of Barcelona wykazali, że dieta bogata w produkty pochodzenia roślinnego zmniejsza ryzyko uszkodzenia funkcji poznawczych u osób w podeszłym wieku.

Choroba Alzhemiera. Wpływ diety na zdrowie mózgu

Badania przeprowadzone przez University of Barcelona pokazują związek pomiędzy metabolizmem składników odżywczych, mikrobioty jelitowej, a także metabolizmu endogennego i uszkodzeniem funkcji poznawczych. Mireia Urpí-Sardà, wskazuje na wpływ diety na ryzyko uszkodzenia funkcji poznawczych.

Produkty przemiany materii pochodzące z kakao, kawy, grzybów i czerwonego wina, ale również produkty bogate w polifenole (jabłka, kakao, zielona herbata, jagody, pomarańcze i granaty) chronią przed uszkodzeniem funkcji poznawczych u osób starszych.

Analiza próbek osocza wskazała, że niektóre metabolity mają związek z rozwojem uszkodzenia funkcji poznawczych i demencją. Profesor Cristina Andrés-Lacueva tłumaczy:

– Na przykład biomarkery konsumpcji kawy i kakao pełnią funkcję ochronną. Natomiast sacharyna – pochodząca ze spożywania sztucznych słodzików – ma szkodliwy wpływ.

Według Mercè Pallàs, profesor z University of Barcelona, że pozwoli to rozwinąć strategie prewencyjne i terapeutyczne. Pomoże również zadbać o nasze funkcje poznawcze.

Miej zawsze zdrowie w kieszeni z aplikacją Ann Asystent Zdrowia.

Zmiana diety pierwszym krokiem. Choroba Alzheimera nam niestraszna!

Dlatego zmiana stylu życia i diety są decydujące. Zapobiega to pogarszaniu się funkcji poznawczych i ich rozwoju w chorobach takich jak choroba Alzheimera i demencja. Profesor twierdzi:

– Większe spożycie owoców, warzyw i produktów pochodzenia roślinnego dostarcza polifenoli i innych bioaktywnych związków, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka zaburzenia funkcji poznawczych spowodowanych starzeniem się organizmu.

Autorka: Karolina Bielawska, Wirtualny Klub Medyczny Ann, na podstawie mat. prasowych sciencedaily.com

Czytaj więcej w Ann:

Fot. Eziutka / Adobe Free Stock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *