Adrian Kaczmarski: „Fitness musi nam przede wszystkim sprawiać przyjemność” [WYWIAD]

W dzisiejszych czasach, kiedy każdy z nas jest na swój sposób zabiegany i pochłonięty rutyną życia, bardzo często zapominamy o regularnej aktywności fizycznej. A warto pamiętać, że fitness to nie tylko spalanie kalorii i ujędrnianie ciała, ale też świetny sposób na poprawę naszego zdrowia. O wpływie regularnej aktywności fizycznej na nasze samopoczucie i o tym, jak rozpocząć swoją przygodę z siłownią porozmawialiśmy z certyfikowanym trenerem personalnym, Adrianem Kaczmarskim.

Adrian Kaczmarski w przeszłości pracował jako trener personalny w sieci siłowni My Fitness Place czy w klubie fitness All For Body w Krakowie. Certyfikowany kurs trenera personalnego uzyskał w Fit Academy, a oprócz tego na swoim koncie ma wiele szkoleń uzupełniających w A4 Academy.

Fitness a zdrowie

Sebastian Kaniewski, Wirtualny Klub Medyczny: Adrian, powiedz nam na początek, jak regularna aktywność fizyczna wpływa na nasze zdrowie?

Adrian Kaczmarski: Regularne ćwiczenia niosą dla nas bardzo wiele korzyści – od polepszenia samopoczucia po zwiększenie wydolności czy też poprawę odporności, która jest tak ważna w dzisiejszych czasach. Gama ćwiczeń jest tak ogromna, że każdy znajdzie coś dla siebie. Szczególnie w dzisiejszych, trudnych czasach, bardzo ważne jest, aby każdy znalazł codziennie chwilę czasu na to, aby trochę poćwiczyć, ponieważ wpływ ćwiczeń na nasze zdrowie jest nieoceniony.

A jak często Twoim zdaniem należy ćwiczyć i jakie ćwiczenia polecasz osobom początkującym, które w przeszłości nie miały zbyt wiele do czynienia ze sportem?

Jeśli chodzi o częstotliwość ćwiczeń to jest to można powiedzieć sprawa indywidualna. Aktywność fizyczna musi nam przede wszystkim sprawiać przyjemność. Osoba początkująca może zacząć od biegania lub sportów zespołowych. Na początek wysiłek raz do dwóch razy w tygodniu na pewno nie zaszkodzi. Świetnym rozwiązaniem będzie też basen. Pod warunkiem, że coś popływamy, bo siedząc w jacuzzi oczywiście się odprężymy, ale za dużo kalorii nie spalimy. Po drugie jeśli zdecydujemy się wybrać na siłownię warto poprosić o pomoc, czy to trenera na siłowni czy znajomego, który ma doświadczenie.

Czyli można powiedzieć, że zgadzasz się ze stwierdzeniem, że fitness zapobiega wielu rozmaitym chorobom?

Oczywiście! Podpisuję się od tym stwierdzeniem obiema rękami. Umiarkowana aktywność fizyczna jest wskazana w każdym wieku. Trening tlenowy wzmocni nasz układ sercowo-naczyniowy, a trening oporowy np. z ciężarami wzmocni nasze mięśnie, stawy oraz kości. Dzięki tym aktywnościom możemy zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru czy zatoru, nie wspominając o sprawnych stawach i kręgosłupie. Fitness to samo zdrowie.

Jak rozpocząć swoją przygodę z fitnessem?

Jak w takim razie przekonałbyś osobę, która nie uprawia żadnego sportu, że jednak warto zacząć regularnie ćwiczyć?

Jeśli ta osoba cały dzień spędza w pozycji siedzącej, to na pewno odczuwa codzienne bóle kręgosłupa czy kolan. Na początek zapytałbym taką osobę czy nie chciałaby pozbyć się codziennego bólu. Jeśli tak, to wtedy chętnie pokażę jak to można zrobić. W takich sytuacjach bardzo ważna jest rozmowa i dotarcie do potrzeb takich osób. To jest można powiedzieć klucz do sukcesu.

Wiele osób przed rozpoczęciem przygody z fitnessem czy siłownią obawia się o kontuzje. Jakie błędy są najczęściej popełniają podczas ćwiczeń przez osoby początkujące?

Po pierwsze takie osoby bardzo często oczekują zbyt dużo w zbyt krótkim czasie. Dbanie o zdrowie i sylwetkę porównałbym bardziej do maratonu niż sprintu. Początkujący często też na początku chcą trenować sześć razy w tygodniu, co dla takich osób jest zbyt dużym wysiłkiem. Ponadto, tak jak wspominałem wcześniej, początkujący na preludium swojej drogi z siłownią powinni poprosić o wsparcie trenera. Błędy techniczny w treningu siłowym mogą skutkować bowiem bardzo poważnymi kontuzjami. Oprócz tego często osoby początkujące szybko rezygnują z powodu niewystarczającego zapału. Dlatego też właśnie przez styczeń i luty siłownie są oblegane, a później zostają już na nich tylko stali bywalcy. Ważne jest, aby na początku swojej drogi sprecyzować swoje cele i konsekwentnie dążyć do ich realizacji.

Sporo osób początkujących zastanawia się czy od razu musi udać się na siłownię, czy też może na początek lepsze będzie rozpoczęcie wykonywania prostych ćwiczeń w domu. Co poleciłbyś takim osobom?

Na początek proste ćwiczenia w domu są jak najbardziej wskazane. Z biegiem czasu warto jednak udać się na siłownię i pod okiem trenera poznać techniki wykonywania różnych ćwiczeń. Jeśli taka aktywność danej osobie się nie spodoba, to zawsze może zacząć biegać i ćwiczyć w domu – to nic nie kosztuje. To znaczy kosztuje, ale tylko na początku, bo mam tutaj na myśli zakup np. dobrych butów do biegania. Osobom, które nie lubią siłowni polecam też zapisanie się choćby na squasha, gdzie też można fajnie poćwiczyć i spalić dużo kalorii. A oprócz tego, daje to niesamowitą frajdę!

Czy seniorzy też powinni uprawiać fitness?

WHO rekomenduje, abyśmy codziennie starali się wykonywać około 10 tysięcy kroków. Uważasz, że jest to niezbędne, aby móc cieszyć się z nienagannej sylwetki?

Nie jestem fanem tej teorii. Z własnego przykładu mogę powiedzieć, że sam czasami zrobię ponad 20 tysięcy kroków w jednym dniu, a w kolejnym zrobię tylko 2 tysiące. To wszystko zależy od ilości obowiązków, więc nie trzymałbym się kurczowo dziennej liczby 10 tysięcy kroków. Jeśli ktoś trzyma się tej zasady, to oczywiście chwała mu za to. Osobiście nie uważam jednak, aby był to jakiś znaczący wyznacznik.

Na zakończenie naszej rozmowy chciałbym jeszcze poruszyć temat seniorów. Wielu z nich ze względu na ograniczenia zdrowotne i obaw o pogorszenie się swojego stanu zdrowia nie podejmuje aktywności fizycznej. Jak ich do tego zachęcić?

Myślę, że na początek regularne wychodzenie na spacery czy pokazanie kilku ćwiczeń takim osobom, może otworzyć im oczy. Obecnie w praktycznie każdej miejscowości dostępne są siłownie zewnętrzne. Wiele osób w średnim wieku chętnie z tego rozwiązania korzysta. Mimo powszechnej opinii, że takie siłownie nic praktycznie nie dają, uważam, że dla seniorów jest to świetne rozwiązanie. A na pewno idealne do tego, aby spróbować być nieco bardziej aktywnym.

Czytaj więcej wywiadów w Wirtualnym Klubie Medycznym:

Z Adrianem Kaczmarskim rozmawiał Sebastian Kaniewski / Wirtualny Klub Medyczny

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *