Warto wiedzieć z Ann: Biała dieta. Co jeść po wybielaniu zębów?

Śnieżnobiały uśmiech to cel, który chcemy osiągnąć poddając się zabiegowi wybielania zębów. Okazuje się, że na utrzymanie się jego efektów ma wpływ także dieta. Zatem co jeść, żeby zęby pozostały białe jak najdłużej? Czym jest tzw. biała dieta i jakie są jej zasady? Przedstawiamy najważniejsze wytyczne dotyczące odżywiania po wybielaniu zębów.

Na czym polega biała dieta?

Każdy, kto poddał swoje zęby wybielaniu, chciałby utrzymać efekt białych zębów jak najdłużej. Jednym z najważniejszych kroków, aby to osiągnąć, jest stosowanie odpowiedniego odżywiania. Biała dieta, to krótkotrwale stosowany sposób żywienia, którego celem jest przede wszystkim zatrzymanie efektów wybielania i ochrona zębów przed zabarwieniem.

Biała dieta: co jeść?

Sama nazwa sugeruje, że powinniśmy jeść tylko te produkty, które są białe. W praktyce jednak chodzi o to, żeby unikać produktów barwiących szkliwo, a wybierać te, które będą dla niego neutralne. W białej diecie jest miejsce na:

  • warzywa: ziemniaki, kalafiora, cukinię, ogórka, kalarepę, białą kapustę, korzeń pietruszki, białą fasolę i ciecierzycę
  • owoce: banany, jabłka i gruszki bez skórki
  • zboża: biały ryż, jasne kasze (jęczmienną, jaglaną, mannę) i jasne pieczywo
  • nabiał: mleko, jogurty naturalne, kefiry, twarogi, białe sery, masło
  • białko jaj
  • mięso i ryby: białe ryby, drób
  • napoje: wodę, mleko.

Są to produkty, na których bazuje restrykcyjna biała dieta. Wraz z czasem jej stosowania, jadłospis rozszerza się o kolejne składniki.

Czytaj także: Edukacja Ann: Próchnica to choroba zakaźna

Czego unikać po wybielaniu zębów?

To, czego należy unikać w białej diecie, jest nawet ważniejsze, niż lista dozwolonych produktów. Ponieważ celem diety jest zabezpieczenie szkliwa przed zabarwieniem, z diety przez pewien czas eliminuje się:

  • kolorowe warzywa i owoce: buraki, dynię, szpinak, marchew, jagody, maliny, porzeczki, wiśnie oraz ich przetwory (dżemy, soki)
  • ciemne produkty zbożowe: chleb pełnoziarnisty, kaszę gryczaną, razowe makarony
  • barwiące przyprawy: curry, paprykę mieloną, cynamon
  • napoje: kawę, herbatę, kakao, wino i kolorowe napoje oraz soki.

Pozostałe zalecenia po wybielaniu zębów obejmują też m.in. palenie papierosów. Powinno się go unikać, ponieważ szkliwo poddane zabiegom jest bardziej podatne na powstawanie przebarwień spowodowanych paleniem tytoniu.

Ile czasu stosować białą dietę?

Czas przestrzegania białej diety zależy od zastosowanej metody wybielania zębów. Informacji na ten temat powinien udzielić nam specjalista wykonujący zabieg.

U większości osób zaleca się, aby stosować zasady białej diety przynajmniej przez pierwsze 48 godzin po wybielaniu. W tym okresie zęby są najbardziej podatne na powstawanie przebarwień i dużo wrażliwsze niż na co dzień. Aby efekt był długotrwały, najlepiej byłoby stosować zasady diety przez kolejnych 7-14 dni od wybielania, a następnie wprowadzać stopniowo inne produkty spożywcze, zaczynając od tych o najmniej intensywnej barwie.

Pamiętajmy, aby przestrzegać zaleceń stomatologicznych. Nie stosujmy białej diety dłużej, niż jest to sugerowane przez specjalistę. Długotrwałe stosowanie zasad restrykcyjnej diety może prowadzić do powstania niedoborów żywieniowych.

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Zainteresował Cię nasz artykuł? Sprawdź więcej tekstów, podcastów i wideo w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *