Przepis na zdrowie Ann: Mamo, boli mnie ząb! Pierwsza wizyta u dentysty [ROZMOWA WIDEO]

Czy istnieje szczoteczka idealna? Co zrobić, gdy nasze dziecko skarży się na nagły ból zęba? Jak pokonać lęk przed wizytą u dentysty? Na ten temat rozmawialiśmy z doktor Justyną Sienkiewicz – Brand, lekarzem stomatologiem z Poznania, która na Instagramie prowadzi profil dentyska_niesadystka.

Zobacz całą rozmowę: Problemy stomatologiczne

Ból zęba – jak go pokonać

Aleksandra Zalewska–Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: O czym powinien pamiętać rodzic, któremu bardzo zależy na tym, aby jego dziecko miało zdrowe zęby i żeby te zęby służyły mu jak najdłużej?

Justyna Sienkiewicz – Brandt: Kluczowe jest dbanie o higienę, a także pomaganie dziecku w szczotkowaniu zębów. Dodam do tego oczywiście ograniczanie ilości cukru. Niezbędne są częste wizyty u dobrego stomatologa, który ma z naszą pociechą dobre relacje. Wizyta ma być przyjemnością, a nie stresem!

Inne skuteczne rady, których nie znajdziemy w podręcznikach?

Bardzo uczulam, żeby rodzice nie oblizywali dziecięcych smoczków. Jeśli ktoś to robi, naraża dziecko na infekcję. Poza tym rodzice powinni zadbać o dietę malucha – muszą pamiętać o tym, aby dawać dzieciom do jedzenia dużo twardych pokarmów. Współczesna dieta jest coraz bardziej papkowata, co skutkuje tym, że dzieci nie mają miejsca na stałe zęby. I bardzo ważna rada – nie wykluczajmy pasty z fluorem.

Zdrowe zęby dziecka – jak to zrobić?

Czy istnieje szczoteczka idealna?

Nie ma takiej. Na pewno dziecko musi nauczyć się myć zęby szczoteczką manualną. Pomoc rodzica jest w tym niezbędna. Oczywiście, dziecko może wspomagać się szczoteczką soniczną, elektryczną.

Kiedy jest najlepszy moment, aby udać się na wizytę u ortodonty?

Najlepszy moment jest wtedy, gdy dziecko ma około 5- 6 lat. Wtedy możemy ocenić jak rozwija się jego szczęka, żuchwa, pod kątem powstawania wady zgryzu. Możemy sprawdzić, czy dziecko ma wystarczającą ilość miejsca na zęby stałe. To jest moment, kiedy możemy już zadziałać, aby w przyszłości nie powstała wada zgryzu.

Pozostałe zagadnienia, które poruszyliśmy podczas rozmowy:

  • Czy ból zęba zawsze świadczy o próchnicy?
  • Kiedy jest odpowiednia pora na pierwszą wizytę u dentysty?
  • Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę?
  • Jakie są najczęstsze problemy stomatologiczne polskich dzieci?
  • Jedzenie słodyczy vs próchnica.
  • Dziecko odmawia wizyty u dentysty. Jak pomóc mu pokonać strach?

O ekspertce:

Justyna Sienkiewicz – Brandt lekarz stomatolog o specjalności endodoncja, ortodoncja i stomatologia mikroskopowa. Pracuje w jednej z poznańskich klinik. Na co dzień widzi jak wielu pacjentów panicznie boi się dentysty – pani doktor wie, jak temu zapobiec. Prowadzi blog Dentystka nie sadystka.

Rozmawiała: Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia

Zobacz całą rozmowę: Problemy stomatologiczne

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *