Stres i lęk. Jak pomóc dziecku radzić sobie z trudnymi emocjami? [WEBINAR]

Choć stres jest uczuciem, które najbardziej kojarzy się z problemami dorosłych, to właśnie on odpowiada za wiele problemów w naszych rodzinach, również tych, które dotyczą naszych dzieci. Same dzieci również odczuwają stres, a co często za tym idzie, strach i histerię. Jak komunikować się z rodziną z empatią i zrozumieniem opowiedziała ekspertka NVC, psycholożka Aleksandra Mroczko.

O tym, że prawidłowa komunikacja i zrozumienie to podstawa dobrze funkcjonującej rodziny eksperci w naszych webinarach mówili wielokrotnie. Choć w teorii wydaje się to proste, często właśnie zaburzenia w komunikacji, czy to między rodzicami a dziećmi, czy między mamą a tatą sprawiają, że relacje zaczynają kuleć. Tymczasem proces komunikacji można ułatwić.

Zobacz całą rozmowę: STRES I LĘK

Stresujące okresy w rodzinie – możesz się na to przygotować

Ekspertka opowiedziała jak przygotować się na trudne okresy, które potęgują napięcie w rodzinach. Poruszyła aspekty ważne w komunikacji bez przemocy, a także zwróciła uwagę na to jak zachować się w momencie, w którym czujemy, że zarówno nam jak i partnerowi zaczyna zwyczajnie brakować siły lub „zaczynamy się gotować”.

Żeby zobrazować, jak działa mózg z w czasie histerii, Aleksandra Mroczko podała przykład, który łatwo zapamiętać.

Histeria reakcją na stres

Jak tłumaczy ekspertka, nawet kiedy wydaje nam się, że dziecko reaguje histerycznie „z byle powodu”, to ta błahostka zwykle jest jedynie pretekstem, który sprawia, że dziecko wybucha. Podobnie zresztą działa to u dorosłych.

Okresami szczególnie trudnymi dla rodziny są także okresy zmian, dlatego ważne, by starać się przygotować na nie rodzinę. Innym z trudnych, stresujących momentów dla rodziny są okresy buntu. Aleksandra Mroczko wyjaśnia, kiedy sytuacja eskaluje.

Zobacz całą rozmowę: STRES I LĘK

W webinarze poruszyliśmy takie zagadnienia jak:

  • Budowanie pozytywnej komunikacji rodzinie
  • Prawidłowa reakcja na lęk, który pojawia się u dziecka
  • Komunikacja bez stresu
  • Wsparcie rodziny w stresujących sytuacjach
  • Komunikacja między rodzicami
  • Komunikacja z dzieckiem w przypadku rozstań rodziców
  • Łagodzenie negatywnych skutków pojawiania się sytuacji stresowych

Więcej rozmów i wywiadów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *