Gry, bajki i media społecznościowe: cywilizacyjne uzależnienia dzieci [WEBINAR ANN]

Kilkuletnie dzieci pochylone nad bajką z telefonu, które nie widzą świata zewnętrznego, uczniowie, którzy przez całą przerwę wpatrują się w ekran, czy nastolatki, które przestają opuszczać swój pokój, bo „żyją” wyłącznie w sieci. Takie historie są coraz częstszą codziennością w wielu rodzinach.

Uzależnienie od sieci problemem wielu dzieci

Podczas Klubu Dyskusyjnego Ann-zdrowie poruszyliśmy z ekspertem Maciejem Frasunkiewiczem szereg zagadnień związanych z problemem dzieci z nadużywaniem i niewłaściwym stosowaniem internetu.

Zdaniem eksperta kluczową rolę spełnia rodzic, który dając dziecku telefon z dostępem do sieci, de facto daje mu znacznie więcej, niż urządzenie do dzwonienia. Jak mówi ekspert, to multimedialny kombajn, który daje dostęp do wszystkiego. To także źródła mogące wywoływać u dzieci traumę.

Zobacz całą rozmowę: CYWILIZACYJNE UZALEŻNIENIA DZIECI

Rola rodziców w procesie przeciwdziałaniu uzależnienia od internetu u dzieci

Jak podkreślił ekspert, to rola rodzica jest kluczowa w procesie adaptacji dziecka z internetem. To także od zaangażowania rodzica zależy, czy dziecko faktycznie zostanie „wchłonięte” przez sieć. Jak podkreśla ekspert, dzieci mające zdrową relację z rodziną, rzadziej popadają w uzależnienia. Pociechy, którym rodzice poświęcają czas i uwagę, a także angażują się w animowanie im czasu, znacznie rzadziej borykają się z zaburzeniami związanymi z dostępem do sieci.

Jako przykład Maciej Frasunkiewicz podał swojego pacjenta i jego mamę, która zwróciła uwagę na problem, z jakim boryka się jej syn.

Dziecko uzależnione od internetu nie będzie problemem w Twojej rodzinie!

Ekspert zwrócił uwagę również na kwestie balansu między wirtualnym rozrywkami a realnymi. A także na znaczenie odpowiedniego doboru gier komputerowych dla dzieci oraz istoty modelowania zachowań u dzieci, które sprowadzają się najczęściej do brania przykładu z rodziców.

Jeśli ci nie potrafią oderwać się od telefonu lub reagują na każdy sygnał, który wysyła nam smartfon, trudno będzie nauczyć dziecko, że to nie telefon jest w życiu najważniejszy.

Ekspert podzielił się również sposobami, które ułatwią nam mądre korzystanie ze smartfonu i sieci.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ: CYWILIZACYJNE UZALEŻNIENIA DZIECI

Podczas spotkania poruszone zostały tematy

  • Grupy wiekowe, których dotyczy problem
  • Najczęstsze źródła leżące u podstaw uzależnień behawioralnych
  • Jak nauczyć dziecko mądrego korzystania z mediów
  • Jakie zachowania powinny nas niepokoić
  • Jak pomóc dziecku z problemem
  • Gdzie szukać pomocy, gdy sami sobie nie radzimy

Więcej rozmów i wywiadów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *