Tydzień z życia migreniczki i toksyna botulinowa jako nadzieja dla chorych [PODCAST ANN]

Data i czas rozpoczęcia
Liczba miejsc 5

Nadzieja dla migreników. Od lipca w Polsce refundowane są dwie nowoczesne terapie. Stosowana już wcześniej w prywatnych gabinetach, toksyna botulinowa, jest na liście refundacyjnej. Dla tych, u których botoks nie będzie skuteczny, specjaliści będą mogli zastosować przeciwciała monoklonalne. To najbardziej nowoczesne leczenie na świecie. Pierwsi pacjenci mają być kwalifikowani do programów lekowych od października. W całym kraju ma być wyznaczonych około 30. ośrodków. Posłuchaj rozmowy Elżbiety Osowicz z Katarzyną Pawlak – pacjentką od lat cierpiącą na migrenowy ból głowy oraz neurologiem dr n. med. Martą Waliszewską-Prosół z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Migrena zabiera radość życia

Pacjenci już szturmują przychodnie bólu głowy i pytają, czy dostaną nowoczesne leczenie. Neurolodzy mówią o przełomie w dostępie do skutecznego leczenia. Przyznają, że zakwalifikowani zostaną tylko ci najciężej chorzy. Jednym z warunków ma być co najmniej 15 dni z bólem w miesiącu. W Polsce jest około 300 tysięcy chorych z migreną przewlekłą. Szacuje się, że z programu skorzysta około 5-7 tysięcy osób.

migrena, ból głowy poradnia
Na zdjęciu Katarzyna Pawlak, która od wielu lat walczy z migreną. / fot. E.Osowicz
Więcej ciekawych rozmów wideo, podcastów i wywiadów znajdziesz w bezpłatnej aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie

Gdy migrena atakuje – boli głowa, oczy, włosy

Na nowoczesne, skuteczne leczenie liczy między innymi Katarzyna Pawlak z Wrocławia. 38. latka przez lata przetestowała na własnej skórze wiele terapii. Migrena nie daje za wygraną, zabiera radość życia. Katarzyna nie raz słyszała o przełomowym leczeniu. Na razie żadna z dotychczasowych metod nie była dość skuteczna. Jak migrena atakuje – boli głowa, oczy, włosy, paznokcie.

migrena, ból głowy poradnia
Na zdjęciu dr n. med. Marta Waliszewska-Prosół z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. / fot. E.Osowicz

O sytuacji migreników i nowych terapiach Elżbieta Osowicz rozmawiała z neurologiem dr n. med. Martą Waliszewską-Prosół z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Katarzyna specjalnie dla nas zgodziła się zarejestrować tydzień ze swojego życia. Codziennie rano opowiadała o tym, jak się czuła.

Zaloguj się na stronie lub pobierz bezpłatną aplikację i posłuchaj całej rozmowy

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.