Zdrowa aktywność na świeżym powietrzu? Byle w porządnych butach! [WEBINAR]

Wiosna to czas, na który czeka wielu rodziców. Wyjście na dwór przestaje się wiązać z męczącym ubieraniem pociech, a spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest znacznie przyjemniejsze. To także czas, w którym wielu rodziców wymienia dzieciom garderobę, w tym buty. Jak dobrać je tak, by wspierały one rozwój dzieci na świeżym powietrzu, oraz jak wartościowo i aktywnie spędzać z dzieckiem czas na dworze, rozmawialiśmy z fizjoterapeutką Moniką Budziejko. 

Jakie buty na wiosnę wybrać dla dziecka?

Zasada dobierania butów wiosennych i letnich jest dość podobna do tej, która obowiązuje przy doborze wszystkich butów dla dziecka.

Czytaj więcej: Wielki problem małych stópek. Jak odpowiednio dobrać buty dla dziecka?

Jak tłumaczy Monika Budziejko, ważne żeby but przeszedł tzw. „test trzech palców”, czyli był na tyle elastyczny, że da się go złożyć w pół i złapać trzema palcami. Gdy ta kwestia jest już załatwiona, warto zwrócić uwagę na podeszwę: idealny but, jak tłumaczy fizjoterapeutka, to taki, który da się zwinąć w rulon.

Buty dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

W przypadku doboru butów dla dziecka na wiosnę, ważne jest także, by zwrócić uwagę na grubość podeszwy. Sklepy prześcigają się w coraz to nowych modelach, a producentów ogranicza wyłącznie wyobraźnia. Jak jednak przekonuje ekspertka, w przypadku butów dla dzieci nie ma co eksperymentować. Buty powinny mieć miękką i możliwie cienką podeszwę, by umożliwiać dziecku poznawanie przestrzeni. Stopa to bowiem doskonałe narzędzie do poznawania świata.

A może tak bez butów?

Choć temat doboru butów dla dziecka jest bardzo ważny, to o czym szczególnie warto pamiętać latem, to także zdejmowanie butów. Monika Budziejko zachęca do tego, by dać małym stópkom dzieci doświadczać różnych rodzajów nawierzchni i podłoży, bo taki proces jest niezwykle cenny dla mózgu. Stopa ma bowiem na tyle rozbudowaną siatkę nerwową, że jest w stanie wysłać do mózgu masę cennych sygnałów.

Co więcej, chodzenie na boso wspiera szczególnie dzieci z problemami z integracją sensoryczną, a także wspiera odporność. To właśnie stopy są bowiem najlepszym termoregulatorem organizmu, a ubranie ich w skarpetki i buty zaburza cały proces.

Dobre buty i co dalej? Aktywność dziecka na świeżym powietrzu?

W dalszej części webinaru ekspertka poruszyła tematy związane ze wsparciem dzieci w rozwoju ich aktywności. Jak skutecznie zmobilizować dziecko od odejścia od komputera, czy rower, hulajnoga i basen to zawsze dobry pomysł oraz jak samodzielnie korygować wady postawy u dzieci? Wszystkie informacje zawarte są w rozmowie z Moniką Budziejko.

buty
Fot. Monika Budziejko

Podczas spotkania poruszyliśmy takie tematy jak:

  • Prawidłowy dobór butów wiosennych i letnich dla dzieci w różnym wieku
  • Rodzaje zabaw na świeżym powietrzu, które wspierają rozwój dziecka
  • Korzystanie z infrastruktury parkowej
  • Basen i korzyści, które niesie ze sobą pływanie
  • Czy wady postawy można skorygować samodzielnie
  • Rower i hulajnoga – czy to zawsze dobry pomysł?
  • Jak zaszczepić w dziecku chęć do dbania o prawidłowy rozwój fizyczny
  • Tempo rozwoju dzieci – kiedy rodzicom powinna zapalić się czerwona lampka

Spotkanie poprowadziła: Dorota Kuźnik, Ann Asystent Zdrowia

Znajdź więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *