Odrzucone dzieci narcystycznych matek. Na czym polega matczyna rana? [WEBINAR]

Pozornie szczęśliwe, dojrzałe kobiety. Mają rodzinę, odnoszą sukcesy w pracy, realizują swoje pasje. Ale w głębi duszy czują się niepełnowartościowe. Dlaczego? Już w dzieciństwie wciąż słyszały od swoich mam, że nie są wystarczająco dobre, mądre i ładne. I mimo że dziś są dorosłe, matczyna rana wcale się w nich nie zagoiła. O tym, na czym polega matczyna rana, rozmawialiśmy z Justyną Czekaj, coachem relacji, autorką bloga „Wilczycą być”.

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Skąd w Pani życiu wzięła się „Wilczyca”?

Justyna Czekaj: Pojawiła się w trudnym dla mnie okresie, gdy wychodziłam ze współzależności. Zetknęłam się z książką „Biegnąca z wilkami”, którą napisała Clarissa Pinkola Estes. Wtedy zrozumiałam, że „Wilczyca” jest symbolem wolności, niezależności, asertywności – wszystkiego, czego mi wówczas brakowało. Tak nazwałam swój blog.

Zobacz całą rozmowę: Matczyna rana

Dlaczego czuję się niewystarczająco dobra? Istota matczynej rany

Na czym polega matczyna rana?

Rana pojawia się wtedy, gdy nasza relacja z matką, nie jest wystarczająco dobra. Oczywiście, ta relacja nie musi być idealna. Natomiast, mama powinna być obecna w życiu swojego dziecka. Powinna być wspierająca, dostrzegająca jego potrzeby i emocje. Jako dziecko tworzymy swoją tożsamość poprzez odbijanie siebie w oczach swojej matki. Jeśli matka nie jest taka, jak powiedziałam, wówczas powstaje rana.

Matczyna rana nie dotyczy tylko dzieci wychowywanych w tzw. rodzinach patologicznych. Może występować również w takich, które pozornie wyglądają na szczęśliwe.

Oczywiście. Wiele rodzin, które powierzchownie wyglądają na szczęśliwe, boryka się z pustką emocjonalną. Matczyna rana tworzy się wtedy, gdy matka nie jest dostępna emocjonalnie. Różne mogą być tego powody – może być chora, mieć problemy emocjonalne czy zaburzenia osobowości. Wtedy dziecko czuje się odrzucone, niewidziane i niekochane. A córka czy syn nie obwinia rodzica, tylko siebie.

Więcej rozmów wideo znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann lub po zalogowaniu na stronie

Typy narcystycznych matek

Jakie są typy matek narcystycznych?

Narcystyczne matki dzielą się na pochłaniające i ignorujące. Typ pochłaniający nie daje swojemu dziecku przestrzeni na to, by było sobą. Ono musi spełniać jej potrzeby, ponieważ ona widzi w nim przedłużenie siebie. Dziecko nie ma prawa zdecydować, czy woli jeść rosół czy zupę pomidorową. Matka wie lepiej.

Jak działa matka ignorująca?

Taka matka nie zauważa dziecka. Traktuje je jak powietrze. Oczekuje, że dziecko nie będzie sprawiało kłopotów, nie będzie o nic prosiło. Często występuje miks matek – połączenie typu pochłaniającego z ignorującym.

Jak rani matka?

Czy można leczyć matczyną ranę, gdy mama już nie żyje?

Można to robić w każdym momencie naszego życia i bardzo do tego zachęcam. Trudniej jest leczyć matczyną ranę, gdy jesteśmy blisko matki, bo ona wciąż ma na nas wpływ. Gdy matka jest daleko, mamy poczucie, że nie zostaniemy odrzuceni czy ukarani, nasze poczucie bezpieczeństwa jest wtedy większe. Z drugiej strony, nie ma możliwości rozmowy z matką. Ale warto próbować leczyć tę ranę w każdym momencie życia.

Zobacz całą rozmowę w bezpłatnej aplikacji lub zaloguj się na stronie

Justyna Czekaj – coach relacji, autorka projektu „Wilczycą być”. Ma za sobą dzieciństwo z narcystyczną matką i życiowe doświadczenia z osobami narcystycznymi.

Zobacz całą rozmowę w bezpłatnej aplikacji lub zaloguj się na stronie

Więcej rozmów znajdziecie za darmo w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *