Narcyzm.  „To jest tak, jakbyśmy stracili smak. Widzimy, że innym smakuje i powtarzamy reakcje”[WEBINAR ANN]

Narcyz i emocje? To trudne do wyobrażenia, ale narcyzi są sfokusowani na innych rzeczach, nie na emocjach. Pokazywanie, że rozumieją emocje jest im potrzebne, żeby osiągnąć swój cel – opowiadała w Klubie Dyskusyjnym ANN Agata Zych, autorka książki „Sieć narcyza”, psycholog, coach, dziennikarka.

Narcyz i narcystka

Ewelina Lis, www.ann-zdrowie.pl: Czy narcyzm ma płeć?

Agata Zych: Cały czas prowadzone są badania na ten temat. Na podstawie tych, które zostały przeprowadzone do tej pory, możemy stwierdzić, że większość stanowią mężczyźni. Proporcje to: 60 procent mężczyzn-narcyzów do 40 procent kobiet-narcystek. Ale ja bym się tych badań sztywno nie trzymała, bo myślę, że to się bardzo zmieniło.

Narcyz. Wielkościowy i wrażliwy

Są różne rodzaje narcyzmu?

Narcyz nie jedną ma twarz i nie jedno ma imię. Obecne są prowadzone badania pod kątem narcyza wrażliwego i wielkościowego. I oni się zdecydowanie od siebie różnią. Możliwe jest nawet, że gdybyśmy mieli dostęp do aktualnych badań proporcje byłyby: 50 procent mężczyzn-naryzców na 50 procent kobiet-narcystek, bo ich jest coraz więcej. One jednak częściej są klasyfikowane do narcyzmu wrażliwego. Mężczyźni z kolei do grupy wielkościowej, czyli tej bardziej dominującej. 

Jedna perspektywa

Określenie narcyz wrażliwy może zaskakiwać.

To jest wręcz paradoks. Często się mówi, że narcyzi nie mają empatii i nie rozumieją uczuć, i nagle nazywamy ich narcyzami wrażliwymi. Zaprzeczenie, a jednak nie. Moim zdaniem to będzie grupa, która zdominuję narcyzów wielkościowych. 

Czy trudno rozpoznać narcyza?

W przypadku narcyzów wielkościowych jest zdecydowanie łatwiej. Cechy, które przejawiają takie osoby to są przede wszystkim brak pokory i skupienie na własnych celach. I to jest bardzo widoczne. To są osoby, które są przekonane, że ich opinie i zdanie są najważniejsze. Wywyższają się, próbują zwrócić na siebie uwagę, chcą być cały czas w centrum uwagi, dlatego często mówimy, że są to osoby towarzyskie, dobrze wyglądające wizualnie, bardzo dbające o swój wizerunek, który jest elementem ich osobowości.

Oni bardzo często wchodzą w konfrontacje i spory, mocno bronią swojej opinii. Kiedy mówimy o narcyzach, mówimy o ludziach, którzy nie potrafią spojrzeć na dany temat z perspektywy drugiego człowieka. Oni wszystko widzą ze swojej perspektywy. 

Cały webinar do zobaczenia w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na www.ann-zdrowie.pl

Życie bez smaku

Co „siedzi” w głowie narcyza?

To jest trochę tak, jakbyśmy stracili smak, np. po Covidzie. Wydaje nam się rzeczą zupełnie naturalną, że my powinnyśmy czuć ten smak. Widzimy, że komuś smakuje dana potrawa, ale my jej próbujemy i tego smaku nie czujemy, dlatego patrząc na tę osobę uczymy się, jak powtarzać reakcje. I bardzo podobnie jest w przypadku narcyza.

On się uczy pewnych zachowań społecznych, uczy się, jak reagować, kiedy ktoś płacze, albo kiedy prosi go o pomoc. On wręcz widzi, że jest bardziej atrakcyjny, kiedy pomaga, a więc zaczyna się uczyć, jak reagować na emocje, żeby być bardziej popularnym.

Co się dzieje z emocjami narcyza?

Wiem, że to trudne do wyobrażenia, ale narcyzi są sfokusowani na innych rzeczach, nie na emocjach. Pokazywanie, że rozumieją emocje jest im potrzebne, żeby osiągnąć swój cel […]

Rozmawiała Ewelina Lis, www.ann-zdrowie.pl

Więcej darmowych webinarów znajdziecie w Klubie Dyskusyjnym ANN:

Zobacz całą rozmowę ze specjalistą w bezpłatnej aplikacji Ann lub zaloguj się na stronie.
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *