Warto wiedzieć z Ann: Seniorze, zadbaj o swój wzrok! Najczęstsze choroby oczu i ich objawy

Pogorszenie wzroku może nastąpić w każdym wieku, jednak na choroby oczu są szczególnie narażeni seniorzy. Z wiekiem wiele narządów w naszym organizmie ulega osłabieniu i dotyczy to również narządu wzroku. Jakie objawy pogorszenia wzroku powinny nas zaniepokoić? Z jakimi chorobami oczu najczęściej zmagają się seniorzy? Jak dbać o wzrok? Przeczytaj w Ann!

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem

Zwyrodnienie plami żółtej (AMD) dotyczy osób po 50 r.ż. Choroba może występować w dwóch postaciach: suchej oraz wysiękowej. Pierwszy typ schorzenia jest częściej spotykany i charakteryzuje się łagodniejszym przebiegiem i mniej gwałtownym pogorszeniem wzroku. Postać wysiękowa natomiast występuje rzadziej, ale szybciej postępuje.

Na zwyrodnienie plami żółtej częściej chorują kobiety, jednak przyczyny choroby nie są do końca znane. Na jej rozwój ma wpływ przede wszystkim tryb życia. Zwyrodnieniu plami żółtej sprzyja wieloletnie narażenie na światło, a także palenie papierosów. Czynnikami predysponującymi do schorzenia są również niektóre choroby: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość.

W jaki sposób rozpoznać schorzenie? Na początku można zauważyć skrzywienie tekstu podczas czytania. Może także pojawić się gorsze widzenie nocą. Objawem choroby jest również rozmywanie się obrazu i problem z rozróżnianiem szczegółów, co powoduje utrudnienia podczas prowadzenia samochodu. W zależności od typu choroby, leczenie schorzenia może być operacyjne lub farmakologiczne. Warto wiedzieć, że niepodjęcie leczenia może skutkować nawet utratą wzroku.

fot. Shutterstock

Choroby oczu: zaćma

Jedną z najczęściej występujących chorób oczu u osób starszych jest zaćma, nazywana inaczej kataraktą. W przypadku seniorów jest ona spowodowana starzeniem się soczewki oka. Do objawów choroby należy m.in. pogorszenie się ostrości widzenia. Przedmioty, na które patrzymy, stają się zamglone i rozmyte. Kolejnym objawem schorzenia jest zmętnienie soczewki oka, z związku z czym źrenica może być szarobiała. Co ważne, w przebiegu choroby widzenie światła nie zmienia się. Nie występuje także przekrwienie ani ból oczu.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Nieleczona zaćma, podobnie jak zwyrodnienie plamki żółtej, może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Dlatego ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie objawów schorzenia. Jedyną dostępną metodą leczenia zaćmy jest operacja. Należy jednak wiedzieć, że zabieg jest w pełni bezpieczny, a także refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego w przypadku pogorszenia ostrości widzenia, warto jak najszybciej udać się do specjalisty.

Choroby oczu: retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa polega na uszkodzeniu siatkówki spowodowanym cukrzycą, najczęściej typu 1. Choroba, z którą bardzo często zmagają się seniorzy, doprowadza do zaburzeń funkcjonowania naczyń krwionośnych odżywiających oko. Warto jednak wiedzieć, że sama cukrzyca nie jest jednoznaczna z retinopatią. Dolegliwości sprzyja nieleczona, niewyrównana cukrzyca, a także nadciśnienie tętnicze.

Czytaj też: Poradnik Ann: Cukrzyca – objawy, profilaktyka, leczenie

Objawy choroby związane są przede wszystkim z pogorszeniem wzroku: pojawiają się zaburzenia ostrości czy mroczki przed oczami. Może wystąpić również szczypanie i pieczenie oka, a także zaczerwienienie gałki ocznej. Leczenie choroby dobiera się w zależności od stopnia jej zaawansowania. Główną metodą leczenie retinopatii cukrzycowej jest wyrównanie cukrzycy. W niektórych przypadkach może jednak zaistnieć konieczność leczenia operacyjnego. Dlatego osoby zmagające się cukrzycą powinny dbać o prawidłowy styl życia, a także o regularne wizyty u okulisty.

Jak dbać o oczy?

Mimo że samego pogorszenia wzroku związanego z wiekiem nie da się uniknąć, to możemy zapobiec rozwojowi wielu poważnych chorób. Nie należy lekceważyć objawów problemów ze wzrokiem i w razie ich wystąpienia powinniśmy udać się do specjalisty. Nawet jeśli nie zauważyliśmy u siebie wyraźnego pogorszenia wzroku, to warto, abyśmy raz w roku udali się na wizytę do okulisty.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Na osłabienie funkcji oka ma wpływ palenie papierosów, dlatego rzucenie palenie może uchronić nas przed poważnymi dolegliwościami. Warto również zmodyfikować dietę i zadbać o to, aby w jadłospisie znalazły się takie produkty jak: jarmuż, szpinak, borówka amerykańska, natka pietruszki, brokuły, cukinia. Chronią one naczynia włosowate siatkówki. Należy także zadbać o odpowiednią ilość kwasów omega-3 w diecie, które znajdują się przede wszystkim w rybach.

Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie wielu układów i narządów w naszym organizmie, w tym również narządu wzrok. Regularny ruch o umiarkowanej intensywności usprawnia krążenie krwi, a tym samym poprawia funkcje oka.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Źródło: Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *