Wakacje, czyli wyzwanie dla rodziny. Jak wesprzeć dziecko w okresie dużych zmian? [WEBINAR]

Wakacje to piękny czas. To nie tylko czas, który kojarzy się z wolnym od szkoły, ale też z wyjazdami, które dostarczają wielu wrażeń. Dzieci jednak nie do końca odbierają je tak samo jak dorośli, co wielu rodziców może martwić. W przypadku starszych dzieci letni czas często ciągnie za sobą także nowe doświadczenia, które przez zmianę rutyny mogą czasem umknąć. Jak przygotować do wakacji (bez względu na wiek) dziecko i siebie, opowiedziała podczas Klubu Dyskusyjnego Ann Cecylia Bieganowska, psychoterapeutka dzieci i młodzieży.

Wakacje z maluchem, czyli może być trudniej

Choć dla dorosłych wyjazdy wakacyjne są często równoznaczne z wypoczynkiem, dziecko, szczególnie to mniejsze, wcale nie musi odbierać ich w ten sam sposób.

Oznacza to tyle, że dziecko może potrzebować na adaptację trochę więcej czasu. Poznać miejsce, oswoić się z nim. Wówczas warto pomóc w adaptacji, szczególnie w przypadku mniejszych dzieci, zachowując przynajmniej kilka stałych elementów rutyny. To dotyczy szczególnie wieczornej rutyny – tłumaczy ekspertka.

Od którego roku życia można wysłać dziecko na kolonię lub obóz?

Choć organizatorzy kolonii ścigają się w organizacji wyjazdowego wypoczynku już dla coraz młodszych dzieci, nie ma reguły, która wskaże, jaki wiek będzie odpowiedni na wyjazd akurat dla naszej pociechy.

Wszystko zależy od tego, jakie mamy dziecko i jak będzie reagowało. Może być tak, że już młodsze dziecko świetnie się odnajdzie, a czasem nawet dużo starsze będzie miało sporo problemów – tłumaczy Cecylia Bieganowska. Ekspertka radzi, gdzie poszukać rady, jeśli nie mamy pewności, co do swojej pociechy.

Wakacje nastolatków – ich też trzeba przygotować

Kiedy nasze dzieci wyrosną już z pieluch, albo konieczności zapewniania im całodobowo opieki, nie będzie to wcale oznaczało, że dorośli mają już labę. Jak wyjaśnia ekspertka, pierwsze wakacje nastolatków, które odbywają się bez opieki rodziców, lub z ograniczoną kontrolą, to czas, w którym powinno się przypomnieć dzieciom o tym, jakie panują w domu zasady.

Jak tłumaczy Cecylia Bieganowska, dzieci z natury potrzebują buntu i sprawdzania, gdzie leżą granice, więc można spodziewać się wyskoków. Zadaniem rodziców jest wyznaczanie tych granic, ale też wsparcie dzieci, również w trudniejszych chwilach. Tymi, które często towarzyszą wakacjom, są na przykład pierwsze miłości i pierwsze rozstania. Ważne, żeby w takich chwilach okazać dzieciom wsparcie, a w razie potrzeby, również pomoc.

Podczas rozmowy poruszone zostały następujące zagadnienia:

  • Jak przygotować dziecko na wakacje?
  • Czy, a jeśli tak, to w jaki sposób kontrolować dzieci podczas wakacji?
  • Czy obóz/kolonia to opcja dla każdego dziecka?
  • Rodzinne wakacje, czy urlop bez dzieci? A może jedno i drugie?
  • Jak nie oddalić się od dziecka, które wchodzi w okres dojrzewania?
  • Jak wesprzeć dziecko w radzeniu sobie z rozstaniem i tęsknotą?
  • Wyjazd bez rodziców, czyli kiedy zacząć puszczać dziecko samo?

Spotkanie poprowadziła: Dorota Kuźnik, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *