Trener personalny – pasja czy zawód?

Dzisiejszy rynek pracy potrafi postawić przed poszukującymi jej niemałe wyzwania, mnogość stanowisk oraz szeroka oferta kierunków na Polskich uczelniach sprawia, że ciężko nam zdecydować się na konkretną ścieżkę kariery. Problem może pojawić się w momencie, gdy zawód, do którego kwalifikacje właśnie uzyskaliśmy, zwyczajnie nam się nie podoba. Dlatego właśnie, zanim zdecydujecie się na podjęcie studiów czy ukończenie kursu, sprawdźcie sytuację na rynku pracy, a także upewnijcie się, że Wasz zapał nie jest słomiany. Szukając ciekawych i ambitnych form zarobku, warto zastanowić się nad karierą trenera personalnego – zwłaszcza jeśli sport to Wasza życiowa pasja.

Trener personalny – praca idealna?

Chwilowy research w sieci wystarczy, żeby utwierdzić się w przekonaniu, że zapotrzebowanie na usługi trenerów personalnych rośnie w zasadzie z dnia na dzień – dlaczego tak się dzieje? Wynika to głównie z coraz większej świadomości na temat korzyści, jakie przynosi nam trening i zdrowe odżywianie, a także tego, że wysiłek pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela przyniesie nam zdecydowanie lepsze efekty, niż podczas samodzielnych starań. Jak to możliwe? Odpowiedź jest banalnie prosta, to jakie efekty przyniesie nam wykonywanie konkretnych ćwiczeń, zależy w największej mierze od tego, jak ułożony jest cały trening, oraz czy same ćwiczenia wykonywane są prawidłowo – dopilnowanie tych elementów to właśnie podstawowe zadanie trenera personalnego.

To jednak nie koniec zadań leżących w gestii indywidualnego szkoleniowca, ich lista jest o wiele dłuższa – tu właśnie, niezbędna może okazać się tytułowa pasja. Trener personalny musi bowiem skupić się także na motywowaniu swoich podopiecznych. Odpowiednie nastawienie sprawia, że nawet początkujący chętniej stawiają się na siłowniach czy salach treningowych. Każdy chyba zgodzi się ze stwierdzeniem, że by zmotywować drugą osobę do wysiłku, niezbędne może okazać się zbudowanie swego rodzaju relacji, która stworzy w trenującym przekonanie, że trener jest jego kumplem, który liczy na to, że wspólnymi siłami osiągnięcie wyznaczony cel – a nikt nie chciałby chyba sprawić kumplowi zawodu.

Jak zostać trenerem personalnym?

Trzeba jasno powiedzieć, że prawo nie reguluje w żaden sposób tego zawodu, co oznacza, że trenerem personalnym może zostać każdy, każdy, komu uda się dostać takie stanowisko, bądź zyskać popularność samodzielnie. Jak nie trudno się domyślić, bez odpowiednich, udokumentowanych kompetencji może się to okazać nierealne. Dlatego, jeśli czytając ten artykuł, na poważnie zastanawiasz się nad obraniem tej właśnie ścieżki zawodowej, powinieneś wziąć pod uwagę skorzystanie z różnych ofert szkoleń i kursów, które znajdziesz między innymi w Akademii Mistrzostwa Sportowego. Kursy mogą nauczyć Cię bowiem wielu przydatnych umiejętności, takich jak;

  • Ułożenie prawidłowego i dopasowanego treningu
  • Dobranie diety do konkretnych wymagań
  • Stawianie wyzwań zarówno sobie, jak i podopiecznym
  • Motywowanie swoich podopiecznych
  • Budowanie relacje interpersonalnych z trenującymi

Trener personalny to zawód przyszłościowy

Co po ukończeniu kursu? Na tym etapie będziesz mógł już pochwalić się udokumentowaną wiedzą, a to świetny argument podczas starania się o zatrudnienie w siłowniach czy klubach fitness. Będziesz jednak musiał podjąć ważną decyzję, a mianowicie – umowa o pracę, czy samodzielna działalność. Nie sposób niestety wskazać, które rozwiązanie jest najlepsze, etat pozwoli Ci bowiem zdobyć doświadczenie, a często także stałych klientów – te dwa czynniki mogą okazać się bardzo pomocne w późniejszych etapach twojej kariery.

Miej jednak na uwadze, że sieć, a zwłaszcza media społecznościowe mają dzisiaj ogromną siłę przebicia i możliwości promowania siebie, jako marki – zwłaszcza dla ambitnych, otwartych i przebojowych osób, a to właśnie cechy trenera personalnego z prawdziwego zdarzenia! Podsumowując… Praca trenera personalnego to naprawdę ciężki orzech do zgryzienia, wymaga nie tylko wiedzy oraz umiejętności, ale także odpowiedniego podejścia, cierpliwości i sympatii do ludzi. Jeśli jednak uda Ci się rozwinąć skrzydła, zdobyć uznanie, tak w środowisku, jak i wśród podopiecznych, możesz być pewny, że twoja ciężka praca przyniesie Ci nie tylko dobre zarobki, ale przede wszystkim masę satysfakcji, dzięki której co rano z uśmiechem wyruszysz na umówiony trening na siłowni.

Redaktor: Sebastian Kaniewski / Ann Asystent Zdrowia. źródło: Akademia Mistrzostwa Sportowego – ams.edu.pl

Czytaj więcej w Ann:

trener personalny
Fot. Shutterstock.com
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *