Przepis na zdrowie Ann: Dyskopatia szyjna. Nie lekceważ pierwszych objawów [ROZMOWA WIDEO]

Bardzo silny ból, drętwienie rąk, zawroty głowy – to mogą być pierwsze objawy dyskopatii szyjnej. Choroba zwyrodnieniowa odcinka szyjnego dotyka coraz młodsze osoby i jest już nazywana chorobą cywilizacyjną. Tryb pracy i życia, brak aktywności fizycznej, a do tego bagatelizowanie pierwszych objawów, może prowadzić do pogłębienia poważnej choroby i w konsekwencji, znaczącego ograniczenia naszej sprawności. Możemy jednak temu zaradzić. Jak? O sposobach radzenia sobie z dyskopatią szyjną, szybkiej diagnozie i skutecznym leczeniu, mówi w Ann Michał Sokół, Naczelny Fizjoterapeuta i Dyrektor Centrum Rehabilitacji Leczniczej przy szpitalu Copernicus w Gdańsku, realizującego projekt Priorytet Kręgosłup.

Zobacz całą rozmowę: Dyskopatia szyjna

Przyczyny dyskopatii szyjnej

Agnieszka Kryszpin, Ann Asystent Zdrowia: Główną przyczyną bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym są prawdopodobnie zwyrodnienia. Ale jakie jeszcze mogą być najczęstsze przyczyny takiego bólu?

Michał Sokół, fizjoterapeuta, Copernicus Gdańsk: Taką najczęstszą przyczyną, jak pani wspomniała, są przede wszystkim zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego. Ale dodatkowo mogą to być też różnego rodzaju urazy, które przebyliśmy, a o nich zapomnieliśmy. Jakieś drobnostki, czasami są to nawet urazy z dzieciństwa, które później dają dolegliwości bólowe. To mogą być też różnego typu zmiany genetyczne. Przyczyną bólu w odcinku szyjnym kręgosłupa może być też niespecyficzne ustawienie kręgosłupa, czyli wypłacenie krzywizny kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Co się dzieje z naszym odcinkiem szyjnym, że w ogóle do tych zwyrodnień dochodzi?

Pracujemy na to sami. Nikt za nas tego nie zrobił. Nasz organizm jest trochę jak samochód. Jeśli nie dbamy o części, one się po prostu psują. Te wszystkie zmiany, które mamy w naszym odcinku szyjnym, piersiowym czy lędźwiowym, to jest tak naprawdę nasze niedbalstwo. Musimy pamiętać o tym, że zbyt długo siedzimy, zbyt mało się ruszamy, zbyt mało uwagi poświęcamy sobie samym. Poświęcamy dużo czasu naszym dzieciom, partnerom, a o sobie zapominamy. Tak naprawdę, dla zwykłego człowieka dziennie jest potrzebne 15 minut ruchu, czynnych prostych ćwiczeń, które nam pozwolą na to, żeby zachować w miarę normalny tryb funkcjonowania. WHO już teraz proponuje od około 150 do 180 minut ruchu, obejmującego wszystko co robimy, czyli np. wyjście z psem na spacer, koszenie trawy i tak dalej.

Jeśli chodzi o odcinek szyjny, musimy pamiętać, że to jest ten odcinek, który jest dla nas bardzo ważny. On nie tylko trzyma nam głowę, ale też zawiaduje naszymi kończynami górnymi. Te zmiany zwyrodnieniowe, najczęściej powstają ze względu na specyfikę wykonywanej pracy. Kto najczęściej cierpi? Osoby pracujące przy biurku i korzystające z laptopa.

Cały artykuł i rozmowa wideo dostępne są w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Nie lekceważ pierwszych objawów dyskopatii

Jakie mogą być pierwsze objawy dyskopatii, których nie powiążemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa?

To nie jest tak, że nie możemy powiązać tych objawów z odcinkiem szyjnym, bo są one specyficzne. Dla odcinka szyjnego to jest sztywnienie karku – w momencie kiedy wstajemy od komputera, gdzie jesteśmy pochyleni i chcemy się wyprostować i ten kark jest sztywny, to jest taki pierwszy objaw, że coś jest nie tak. To są też te wszystkie bóle głowy, które dosyć często powracają. To nie są nawet migrenowe bóle głowy. Pacjenci najczęściej odczuwają je od potylicy, przechodzące aż do okolicy czoła. Wtedy też musimy zwrócić uwagę, że coś się dzieje z naszym kręgosłupem. Często jako następstwo urazów, pojawia się też ból, który idzie od dolnego kąta łopatki, wzdłuż kręgosłupa, aż do samej potylicy.

Co zaczynamy robić kiedy boli? Zazwyczaj sięgamy po leki przeciwbólowe…

Tak, sięgamy po ogólnodostępne środki przeciwbólowe. One oczywiście pomagają na krótką metę. My je łykamy, jest fajnie, przestaje nas boleć. Ale co my wtedy robimy? Z powrotem wykonujemy te same czynności.

Najlepiej w tym momencie albo skonsultować się z lekarzem albo z fizjoterapeutą. Warto zrobić sobie całą diagnostykę obrazową. W przypadku kręgosłupa zawsze polecam tomograf komputerowy, a w najlepszym wariancie, rezonans magnetyczny. Wtedy jesteśmy w stanie najwięcej zobaczyć. Pamiętajmy, że takie ekstremalne objawy jak wypadanie przedmiotów z rąk czy dolegliwości migrenowe, które nie pozwalają nam normalnie funkcjonować, mogą być już wskazaniem do operacji kręgosłupa szyjnego.

Gdzie szukać wartościowych informacji i podpowiedzi, jak zadbać o zdrowie kręgosłupa? Priorytet Kręgosłup to projekt, który jest odpowiedzią na te potrzeby. Na stronie znajdują się m.in. filmy z zestawami ćwiczeń, które możemy wykonać samodzielnie w domu.

fot. shutterstock

Z rozmowy dowiesz się także:

  • W jakich codziennych sytuacjach możemy zauważyć objawy dyskopatii odcinka szyjnego?
  • Jak możemy sami sprawdzić, czy problem wymaga wizyty u specjalisty?
  • Jak odciążyć odcinek szyjny kręgosłupa?
  • Jak zorganizować stanowisko pracy, aby zapobiegać zwyrodnieniom?
  • Jak wygląda leczenie dyskopatii?

O ekspercie:

Michał Sokół Naczelny Fizjoterapeuta i Dyrektor Centrum Rehabilitacji Leczniczej przy szpitalu Copernicus w Gdańsku – jednostki, która realizuje projekt Priorytet Kręgosłup.

Rozmawiała: Agnieszka Kryszpin, Ann Asystent Zdrowia

Zobacz całą rozmowę: Dyskopatia szyjna

Zainteresowała Cię rozmowa ze specjalistą? Więcej treści na temat zdrowia w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *