Dziecko i nastolatek: Dziecko wrażliwe czy wysoko wrażliwe? Jak odróżnić, jak wspierać i na co uwrażliwiać siebie? [WEBINAR]

Kiedy dziecko jest wrażliwe albo emocjonalnie reaguje na pozornie błahe sprawy, rodzice zaczynają zastanawiać się, czy wszystko z nim dobrze. Coraz częściej pojawiające się pojęcie wysokiej wrażliwości daje do myślenia: a może właśnie z tym zmaga się nasza pociecha? Jak poznać, czy dziecko jest wysoko wrażliwe i jak wspierać je w rozwoju emocjonalnym opowiedziała w Ann-zdrowie psychoterapeutka Cecylia Bieganowska.

Zobacz całą rozmowę: Dziecko wrażliwe

High Need Baby, czyli maluch wysoko wrażliwy?

Wrażliwość u dzieci może objawiać się od najwcześniejszych lat. Popularnym terminem jest High Need Baby, który mówi o tym, że po prostu mamy styczność z dzieckiem, które potrzebuje więcej. – Więcej wszystkiego: przytulania, bliskości, noszenia i obecności rodzica – tłumaczy Cecylia Bieganowska, która tłumaczy jednak, że z noworodka, który przejawia cechy High Need Baby niekoniecznie musi wyrosnąć dziecko wysoko wrażliwe.

Dziecko wysoko wrażliwe – jak poznać?

W jaki sposób poznać, że nasze dziecko jest nie tylko wrażliwe, lecz wysoko wrażliwe? Jak tłumaczy ekspertka, w tym może pomóc nam Internet i weryfikacja kilku cech, które przejawiają dzieci o wysokiej wrażliwości.

Jak zaznacza ekspertka, absolutnie najgorszą rzeczą, którą można zrobić dziecku wysoko wrażliwemu, to „próbować je złamać”. – To nawyk zwłaszcza dziadków i osób z poprzedniego pokolenia, by wystawiać dziecko na negatywne reakcje, bo „przecież musi się z nimi obyć, a życie jest złe”. Otóż tak to nie działa – tłumaczy ekspertka.

Podczas Klubu Dyskusyjnego poruszyliśmy także tematy:

  • Jak rozpoznać dziecko wrażliwe i wysoko wrażliwe?
  • Jak radzić sobie z własnymi emocjami, będąc rodzicem dziecka wrażliwego i wysoko wrażliwego?
  • Czym charakteryzuje się wysoka wrażliwość na różnych etapach życia?
  • Dziecko wysoko wrażliwe w placówkach edukacyjnych – na co zwrócić uwagę?
  • Wsparcie prawidłowego rozwoju dziecka wysoko wrażliwego
  • Adaptacja dziecka wysoko wrażliwego do placówek
dziecko wrażliwe
Na zdj. Cecylia Bieganowska, arch.pryw.

Zobacz całą rozmowę: Dziecko wrażliwe

Spotkanie poprowadziła Dorota Kuźnik, Ann Asystent Zdrowia.

Więcej ciekawych rozmów znajdziecie w bezpłatnej aplikacji Ann oraz po zalogowaniu na stronie:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *