Masło klarowane – co warto wiedzieć? [AUDIO]

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Masło klarowane jest doskonałym wyborem dla osób, które potrzebują ograniczyć spożycie białka zwierzęcego. Jest ono uznawane za zdrowsze niż tradycyjne. Ale czy tak jest rzeczywiście? Jakie właściwości zdrowotne ma masło klarowane? Dowiedz się z Ann!

W diecie dorosłego człowieka tłuszcze powinny stanowić około 30 % dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Masło klarowane – co to?

Masło klarowane ma długą historię, która sięga tysięcy lat wstecz. Początkowo stosowane w Indiach, było znane jako „ghee” i stanowiło kluczowy składnik kuchni indyjskiej. W ciągu wieków, masło klarowane stało się popularne na całym świecie. Szczególnie w Azji Południowej, na Bliskim Wschodzie.

Masło klarowane to odmiana masła oczyszczona z większości wody i białka, zawierająca tylko tłuszcz mleczny. Proces produkcji masła klarowanego polega na delikatnym podgrzewaniu masła. To powoduje oddzielenie się tłuszczu od innych składników. Wynikiem tego procesu jest klarowany tłuszcz masła. Jest wolny od laktozy i kazeiny. W tej formie jest dobrą alternatywą dla osób z nietolerancją laktozy lub alergią na białko mleka. Co ciekawe, masło można klarować w domowych warunkach. Ten rodzaj masła szeroko wykorzystuje się w kuchni, ze względu na swój delikatny smak, długą trwałość oraz wysoki punkt dymienia. 


Czytaj też: Poradnik Ann: Co podnosi cholesterol we krwi? Na te produkty uważaj!


Masło klarowane a masło ghee

Nazwę „masło klarowane” i „masło ghee” często używa się zamiennie, ale istnieją subtelne różnice między nimi. Masło ghee jest odmianą masła klarowanego, ale proces jego produkcji trwa dłużej niż w przypadku tradycyjnego masła klarowanego. Produkcja masła ghee trwa do momentu, aż cząstki na dnie naczynia zaczynają nabierać delikatnego brązowego koloru. To właśnie ten dłuższy proces ogrzewania nadaje masłu ghee bardziej wyrazisty, orzechowy aromat i ciemniejszy kolor w porównaniu do klasycznego masła klarowanego.

Warto jednak pamiętać, że zbyt długie ogrzewanie masła, niezależnie od odmiany, może prowadzić do utlenienia cholesterolu. A to może zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów z sercem i miażdżycy.

Zastosowanie masła klarowanego w kuchni

Jednym z głównych zastosowań jest smażenie i pieczenie, ponieważ masło klarowane ma wysoki punkt dymienia. Oznacza to, że można je używać do smażenia potraw bez obawy, że się spali.

Kuchnia indyjska szczególnie docenia masło ghee. Jest ono kluczowym składnikiem wielu tradycyjnych dań, m.in. takich jak curry. Dodać można go do różnorodnych potraw, nadając im bogatszy smak i aromat. Ponadto, masło klarowane stanowi doskonałą bazę do przyrządzania sosów i marynat, w tym klasycznych sosów, jak np. hollandaise.

Masło te również idealne nadaje się do smarowania pieczywa. Jego delikatny, orzechowy smak pasuje zarówno do słonych, jak i słodkich przekąsek. Można je wykorzystać również do polewania popcornu.

Masło klarowane jest doskonałym wyborem dla osób, które potrzebują ograniczyć spożycie białka zwierzęcego z różnych powodów, m.in. takich jak niewydolność nerek. Warto zauważyć, że oleje i tłuszcze roślinne również nie zawierają białka, co czyni masło klarowane atrakcyjną alternatywą. Dla osób z nietolerancją białek mleka krowiego i nietolerancją laktozy, masło ghee jest również dobrym wyborem niż masło tradycyjne.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie

Czy masło klarowane jest zdrowe?

Niektórzy zwolennicy ajurwedy przekonują, że masło ghee może korzystnie wpływać na pamięć i zdolności poznawcze. Warto jednak zaznaczyć, że naukowe dowody na to są ograniczone i niejednoznaczne. Ponadto, masło klarowane stosuje się do leczenia alergii oraz do poprawy pracy układu trawiennego. Poza tym zawiera witaminy, takie jak: A, D, E i K. 

Masło klarowane może przyczynić się do łagodzenia stanów zapalnych przewodu pokarmowego dzięki obecności kwasu masłowego, który może wpływać na redukcję długotrwałych procesów zapalnych zachodzących w organizmie. Masło ghee może być także korzystne dla kondycji skóry ze względu na zawartość przeciwutleniaczy i witamin. 

Ważne jest jednak, aby zachować umiar w jego spożyciu. Jak w przypadku wielu innych produktów spożywczych, kluczowym elementem jest zrównoważone podejście do diety i dbanie o różnorodność spożywanych pokarmów.

Źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *